«Կոնվերս բանկ»-ից մասնաճյուղը պայթեցնելու սպառնալիքը ներկայացվել է գրավոր. մարտաֆիլմ հիշեցնող հափշտակություն 10/10/2017   13:48  |  Քրեական խրոնիկոն
«Կոնվերս բանկ»-ից կատարված հափշտակությունը իրապես բազում հարցեր է առաջ բերում. ինչպես ստացվեց, որ օրը ցերեկով առանց որեւէ կրակոցի, լուռ ու մունջ հափշտակվեց շուրջ 200 հազար դոլար։  «Փաստինֆո»-ին  հայտնի է դարձել «Կոնվերս բանկ» ՓԲ ընկերության մասնաճյուղի կառավարչին պահոցում առկա գումարը  հանձնելու պահանջը ներկայացվել է գրավոր, որով սպառնացել են պայթեցնել մասնաճյուղը։
Չարագործը կառավրաչի սենյակ էր մտել խոշոր գործարք կատարելու պատրվակով, որի պայմանավորվածությունը ձեռք էր բերվել ավելի վաղ։
Մեր տեղեկություններով, այս դեպքից օրեր առաջ մի քաղաքացի է գնացել բանկ և նախնական պայմանավորվածություն ձեռք բերել 60 000 ԱՄՆ դոլար գումարի փոխարժեքը փոխանակելու վերաբերյալ:
Պայմանավորված օրը  քաղաքացին մտել է կառավարչի աշխատասենյակ իբրև գործարքը կատարելու եւ  գրավոր՝ բանկը պայթեցնելու սպառնալիքով պահանջել է որպեսզի բանկի պահոցում, ավելի ճիշտ  կառավարչի սենյակի չհրկիզվող պահարանում առկաամբողջ գումարն իրեն տա:
Թերևս բանկի անցուդարձին լավ ծանոթ է եղել, իմացել է, որ գումարը կառավարչի սենյակում է պահվում,  հաշվի են առել նաեւ այն, որ կառավարիչը կին է, սպառնալիքն էլ գրավոր են ներկայացրել, թերեւս մտածելով, որ աշխատասենյակը գաղտնալսվում է, կամ հանկարծ որեւէ մեկը հարակից սենյակում չլսի։ Իսկ հափշտակված գումարով հանգիստ հեռանալու համար պահանջել է, որ կառավարչիը եւս իր հետ դուրս գա։ Համաձայնեք, որ հետաքրքիր սցենար է՝ փիշտ ֆիլմերի համար։
Հիշեցնենք, որ ըստ Քննչական կոմիտեի պաշտոնական հաղորդագրության՝ նախնական հաշվարկներով՝ հափշտակվել է տարբեր արժույթների մոտ 95.750.000 ՀՀ դրամին համարժեք կանխիկ գումար:
Փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 175-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և օպերատիվ-որոնողական միջոցառումներ դեպքի հանգամանքները պարզելու, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձին հայտնաբերելու ուղղությամբ։ Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, առգրավումներ։ Քննության շահերից ելնելով՝ այլ մանրամասներ քննության այս փուլում հրապարակման ենթակա չեն։

Стали известны новые подробности ограбления одного из филиалов крупного банка в центре Еревана 10/10/2017   14:15
ИА “ФактИнфо” стали известны новые подробности ограбления одного из филиалов “Конверс банка” в центре Еревана. Требование о выдаче денег, содержащее угрозы подрыва банка, было представлено в письменном виде.
Злоумышленник проник в кабинет управляющего под предлогом заключения крупной сделки, договоренность по которой была достигнута ранее.
По сведениям “ФактИнфо”, за несколько дней до этого инцидента некий гражданин посетил банк и предварительно договорился об обмене  суммы в размере 60 тыс. долларов США.
В день, когда была достигнута договоренность, гражданин зашел в кабинет управляющего якобы для заключения сделки, и, угрожая в письме взорвать банк, потребовал отдать ему всю наличность, которая имеется в несгораемом сейфе в кабинете управляющего.
Преступник, по всей видимости, знал, что сумма хранится в кабинете управляющего.
Злоумышленник потребовал, чтобы управляющий вышел с ним из помещения, чтобы спокойно скрыться с места происшествия с похищенной суммой.
Как сообщила ранее пресс-служба СК Армении, по предварительным подсчетам,  была украдена наличность в разных валютах, эквивалентная 95.750.000 драмов.
По данному факту возбуждено уголовное дело по признакам пункта 1 части 3 статьи 175(разбой, совершенный в целях хищения имущества в особо крупных размерах) Уголовного кодекса РА.
"Предпринимаются необходимые следственные и оперативно-розыскные мероприятия, направленные на установление обстоятельств произошедшего, обнаружение предполагаемого преступника. Произведен осмотр места происшествия. Исходя из интересов следствия, иные подробности на данном этапе расследования не подлежат разглашению", - отмечалось в сообщении.