Բանկի  մասնաճյուղից հափշտակել են ավելի քան 95 մլն դրամ. ՀՀ ՔԿ-ն մանրամասնում է 10/09/2017   18:06  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ «Կոնվերս բանկ» ՓԲ ընկերության մասնաճյուղի կառավարչի նկատմամբ ավազակային հարձակում կատարելու դեպքի առթիվ: Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
2017թ. հոկտեմբերի 9-ին՝ առավոտյան, հաղորդում է ստացվել առ այն, որ Երևան քաղաքի Սայաթ-Նովա պողոտայում գործող «Կոնվերս բանկ» ՓԲ ընկերության «Սայաթ-Նովա» մասնաճյուղից հափշտակվել է առանձնապես խոշոր չափերով գումար:
Անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել քննչական-օպերատիվ խումբը։
Նախնական տվյալներով՝ ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձը հոկտեմբերի 9-ին՝ ժամը 11:00-ի սահմաններում, բանկի մասնաճյուղի կառավարչի կյանքի համար վտանգավոր բռնություն գործադրելու, այն է՝ մասնաճյուղում պայթյուն իրականացնելու սպառնալիքով, վերջինիցս պահանջել և հափշտակել է առանձնապես խոշոր չափերով գումար։ Նախնական հաշվարկներով՝ հափշտակվել է տարբեր արժույթների մոտ 95.750.000 ՀՀ դրամին համարժեք կանխիկ գումար:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 175-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետի հատկանիշներով:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և օպերատիվ-որոնողական միջոցառումներ դեպքի հանգամանքները պարզելու, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձին հայտնաբերելու ուղղությամբ։ Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, առգրավումներ։ Քննության շահերից ելնելով՝ այլ մանրամասներ քննության այս փուլում հրապարակման ենթակա չեն։

СК Армении сообщил подробности разбойного нападения на филиал крупного банка в Ереване 10/09/2017 18:29 | Криминальная хроника
Следственным отделом по административным районам Кентрон и Норк-Мараш следственного управления Следственного комитета РА по Еревану возбуждено уголовное дело по факту разбойного нападения на управляющего филиалом банка ЗАО “Конверс банк”.
Как сообщает пресс-служба СК, утром 9-го октября 2017 года поступило сообщение о том, что из филиала ЗАО “Конверс банк”, действующего на улице Саят-Нова в Ереване, украли денежную сумму в особо крупном размере.
На место немедленно отправилась оперативно-следственная группа.
По предварительным данным, 9 октября, примерно в 11:00 предполагаемый преступник, угрожая управляющему банком применением опасного для жизни насилия, а именно осуществлением взрыва в банке, потребовал от последнего и похитил денежную сумму в особо крупном размере. По предварительным подсчетам, была украдена наличность в разных валютах, эквивалентная 95.750.000 драмов.
По данному факту следственным отделом по административным районам Кентрон и Норк-Мараш следственного управления СК РА по Еревану возбуждено уголовное дело по признакам пункта 1 части 3 статьи 175(разбой, совершенный в целях хищения имущества в особо крупных размерах) Уголовного кодекса РА.
"Предпринимаются необходимые следственные и оперативно-розыскные мероприятия, направленные на установление обстоятельств произошедшего, обнаружение предполагаемого преступника. Произведен осмотр места происшествия. Исходя из интересов следствия, иные подробности на данном этапе расследования не подлежат разглашению", - отмечается в сообщении.