«Մենք ունենք ապրանքաշրջանառության բարձր աճ Եվրասիական տնտեսական միության բոլոր երկրների հետ». վարչապետ 10/06/2017   13:06  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանն այսօր ներկա է գտնվել Հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային վեցերորդ և Եվրասիական գործընկերության երկրորդ միջազգային համաժողովների համատեղ լիագումար նիստի բացմանը: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Ողջունելով մասնակիցներին և հյուրերին՝ վարչապետը համաժողովների օրակարգը չափազանց կարևոր և արդիական է  համարել: Եվրասիական գործընկերության միջազգային համաժողովի  մասնակիցների  ուշադրությունը հրավիրելով Հայաստանում այսօր առկա հնարավորությունների վրա՝ նա նշել է.  «Հայաստանը, լինելով Եվրասիական տնտեսական միության անդամ, այսօր կարող է լավ հարթակ լինել մեր բարեկամների համար և դիտարկվել ոչ միայն որպես զուտ հայաստանյան ներքին շուկա, այլև որպես հարթակ մեր հարևան երկրի՝ Իրանի հետ հարաբերությունները զարգացնելու համար: Առաջիկայում մենք ավարտում ենք Իրանի հետ ազատ տնտեսական գոտու կազմակերպման շուրջ աշխատանքները և իրանական կողմի հետ պայմանավորվում ենք սահմանին հատուկ ռեժիմի մասով: Հայաստանն այսօր ունի GSP+ և GSP արտոնյալ ռեժիմներ՝ համապատասխանաբար ԵՄ երկրների և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների հետ: Կարծում եմ, որ հնարավորության դեպքում ճիշտ կլինի քննարկել նաև այս աշխատանքներում մեր երկրների մասնակցության հեռանկարները»:
Անդրադառնալով Հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային 6-րդ համաժողովին՝ կառավարության ղեկավարն արձանագրել է, որ Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև հարաբերությունների միջկառավարական բոլոր մակարդակներում տնտեսական համագործակցությունը գտնվում է բարձր մակարդակի վրա, բայց առկա ներուժը դեռ լիարժեք  չի օգտագործվել:
«Ավելին, ներուժը շատ ավելին է, քան այսօր գոյություն ունեցողը:  Վստահ եմ, որ միջտարածաշրջանային հորիզոնական շփումը կարևոր բաղադրիչ է, առավել ևս, որ վերջին շրջանում մենք Հայաստանի կառավարությունում ընդգծել ենք մեր մարզերի ղեկավարների հաշվետվողականության տնտեսական բաղադրիչի կարևորությունը:
Մենք ունենք ապրանքաշրջանառության բարձր աճ Եվրասիական տնտեսական միության բոլոր երկրների, այդ թվում՝ Ռուսաստանի հետ, ունենք ներմուծման և արտահանման աճ: Ռուսաստանյան ներքին անձնագրերով Հայաստան այցելելու հնարավորության վերաբերյալ որոշման ընդունումից հետո ունենք 37 տոկոս աճ զբոսաշրջության ոլորտում», - նշել է վարչապետ Կարապետյանը և  բոլորին արգասաբեր ու  արդյունավետ աշխատանք  մաղթել:
Հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային 6-րդ ֆորումի շրջանակում անցկացվելու են թեմատիկ նիստեր՝ երկկողմ միջտարածաշրջանային համագործակցությունը տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, արդյունաբերության, նորարարության, զբոսաշրջության, գյուղատնտեսության և հումանիտար ոլորտներում զարգացնելու և ընդլայնելու, այս մակարդակում ինտեգրացիոն գործընթացները խթանելու վերաբերյալ:
Եվրասիական գործընկերության միջազգային համաժողովի աշխատանքներին մասնակցում են կառավարությունների, գործարար և փորձագիտական շրջանակների  ներկայացուցիչներ, համաշխարհային հայտնի ընկերությունների ղեկավարներ Հայաստանից, Ռուսաստանից, Բելառուսից, Ղազախստանից, Ղրղզստանից, ԱՄՆ-ից, Չինաստանից, Քաթարից, Հարավային Կորեայից, Հնդկաստանից և այլն:

Премьер Армении констатировал серьезный рост товарооборота со всеми странами Евразийского союза 10/06/2017   15:59  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Карен Карапетян сегодня присутствовал на открытии совместного пленарного заседания Шестого армяно-российского межрегионального форума и Второго международного форума евразийского партнерства.
Как сообщает пресс-служба армянского правительства, приветствуя участников и гостей, премьер-министр счел повестку дня форумов чрезвычайно важной и актуальной.
Привлекая внимание участников Международного форума евразийского партнерства к существующим сегодня в Армении возможностям, он отметил: «Армения, являясь членом Евразийского союза, сегодня может быть хорошей площадкой для наших друзей, и может рассматриваться не только в качестве сугубо внутреннего армянского рынка, но и как площадка для развития своих отношений с нашей соседней страной - Ираном. В ближайшее время мы завершаем работы по организации свободной экономической зоны с Ираном, и договариваемся с иранской стороной о специальном режиме работы на границе. Армения сегодня имеет преференционные режимы GSP+ и GSP соответственно со странами ЕС и Соединенными Штатами Америки. Я думаю, что при возможности было бы правильно обсудить также перспективы участия наших стран в этих работах».
Коснувшись Шестого армяно-российского межрегионального форума, глава правительства зафиксировал, что на всех межправительственных уровнях отношений между Арменией и Россией зафиксирован высокий уровень экономического сотрудничества, но в то же время потенциал еще не до конца использован. «Более того, потенциал намного выше, существующего сегодня. Уверен, что межрегиональная горизонтальная форма общения является важной составляющей, тем более, что в последнее время в правительстве Армении мы очень четко обозначили экономическую составляющую отчетности руководителей наших областей.
Мы наблюдаем большой рост товарооборота со всеми странами Евразийского союза, с Россией в том числе, рост импорта и экспорта. После принятия совместного решения о возможности посещения Армении по внутренним российским паспортам мы имеем рост 37-процентный рост туризма», - отметил премьер-министр Карен Карапетян, пожелав всем плодотворной успешной работы.
В рамках Шестого армяно-российского межрегионального форума будут проведены тематические заседания по вопросам развития и расширения двустороннего межрегионального сотрудничества в сферах информационных технологий, промышленности, инноваций, туризма, сельского хозяйства и в гуманитарной области, стимулирования интеграционных процессов на этом уровне.
В работе Международного форума евразийского партнерства участвуют представители правительств, деловых и экспертных кругов, руководители известных в мире компаний из Армении, России, Беларуси, Казахстана, Кыргызстана, США, Китая, Катара, Южной Кореи, Индии и других стран.
15:15 26/07/2017  |  Лента новостейЕАБР предложил создать расчетную денежную единицу для стран ЕАЭС - СМИ
17:17 06/07/2017  |  Лента новостейВаловая: Армения в 2016 году увеличила экспорт в страны ЕАЭС более чем на 50%