Դատապարտյալը նախապես իր ծանոթին հայտնել է, որ գնալու է բուժզննման և ցուցումներ տվել՝ իր փախուստը կազմակերպելու վերաբերյալ 10/05/2017   14:36  |  Քրեական խրոնիկոն
«Արմենիա բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ից զենքի գործադրմամբ դատապարտյալի փախուստը կազմակերպելու դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական գործի շրջանակներում մեղադրանք է առաջադրվել 2 անձի: Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ ՀՀ ԱՆ «Արթիկ» քրեակատարողական հիմնարկում պատիժը կրող դատապարտյալ Դ.Գալստյանը բուժզննում անցնելու նպատակով 2017թ. հոկտեմբերի 2-ին տեղափոխվել է «Արմենիա բժշկական կենտրոն» ՓԲԸ-ի՝ անոթային վիրաբուժության բաժանմունք՝ «Արթիկ» ՔԿՀ-ի երեք աշխատակցի ուղեկցությամբ:  Նախնական քննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել առ այն, որ դատապարտյալը նախապես իր ծանոթին հայտնել է, որ գնալու է բժշկական կենտրոն բուժզննման և ցուցումներ տվել՝ իր փախուստը կազմակերպելու վերաբերյալ: Նույն օրը՝ ժամը 15:20-ի սահմաններում, հիշյալ բաժանմունքի հիվանդասենյակ է մուտք գործել դատապարտյալի ծանոթը՝ Երևանի բնակիչ, ծնված 1988թ.՝ մարզական պայուսակով, և Դ.Գալստյանի փախուստը կազմակերպելու նպատակով պայուսակից հանել է ինքնաձիգը ու կրակել։  ՔԿՀ անվտանգության ապահովման բաժնի պետի տեղակալ Ա.Մարուքյանին հաջողվել է զինված անձին վնասազերծել առաջին կրակոցից անմիջապես հետո:
Օգտվելով ստեղծված իրավիճակից՝ դատապարտյալը, ՔԿՀ աշխատակցի  նկատմամբ բռնություն գործադրելով, հափշտակել է նրան ամրակցված «Մակարով» տեսակի ատրճանակը և կրակոցներ արձակել, սակայն նույն աշխատակցին հաջողվել է նախ հատուկ հնարքի կիրառմամբ խափանել դատապարտյալի կողմից դիպուկ կրակոցների արձակումը, այնուհետև՝ վնասազերծել նրան՝ հետ խլելով ատրճանակը: Դատապարտյալը դիմել է փախուստի, որին հետապնդել են ՔԿՀ երկու աշխատակից և բժշկական կենտրոնի անվտանգության աշխատակցի աջակցությամբ տվյալ մասնաշենքի մուտքի մոտ բռնել նրան՝ կանխելով փախուստը:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա դատապարտյալին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով, 238-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով, 34-355-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով, իսկ 1988թ. ծնված երիտասարդին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով, 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 38-34-355-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով: Վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը ընտրելու վերաբերյալ միջնորդություն է ներկայացվել դատարան:
10:03 04/10/2017  |  Մամուլ«Արմենիա» ԲԿ-ում տեղի ունեցածը նախապես պլանավորված է եղել. «Ժողովուրդ»
16:21 03/10/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԴատապարտյալը խլել է ՔԿՀ աշխատակցի զենքն ու կրակել
11:52 03/10/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԴատապարտյալի փախուստը հիվանդանոցից կազմակերպելու կասկածանքով անձը ձերբակալվել է
19:04 02/10/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԶինված միջադեպ բժշկական կենտրոնում՝ փորձել են կազմակերպել դատապարտյալի փախուստը
18:39 02/10/2017  |  Քրեական խրոնիկոն«Արմենիա» ԲԿ-ում հնչած կրակոցների դեպքով հարուցվել է քրեական գործ
18:34 02/10/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԲժշկական կենտրոնում տեղի ունեցած միջադեպի փաստով նախաքննություն է կատարվում
17:49 02/10/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՔԿՎ-ն՝ «Արմենիա» ԲԿ-ում հնչած կրակոցների մասին
17:22 02/10/2017  |  Քրեական խրոնիկոն«Բանդայի» հայտնի գործով դատապարտյալի հիվանդասենյակում կրակոցներ են հնչել. Ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձինք վնասազերծվել են

СК Армении сообщил новые подробности по делу об организации побега осужденного из ереванского медцентра 10/05/2017   15:12  |  Криминальная хроника
Двоим лицам предъявлено обвинение в рамках расследуемого Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА уголовного дела, возбужденного по факту организации побега осужденного из ЗАО “Медцентр Армения” с применением оружия. Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
Как ранее сообщил СК,  отбывающего наказание в уголовно-исполнительном учреждении "Артик" МЮ РА осужденного Д. Галстяна в сопровождении троих сотрудников УИУ “Артик” 2-го октября доставили в медцентр “Армения” с целью прохождения им обследования в отделении сосудистой хирургии.
В ходе предварительного следствия добыты фактические данные о том, что осужденный заранее проинформировал своего знакомого о посещении им медцентра с целью прохождения обследования и дал указания относительно организации его побега. В тот же день около 15:20 в палату вышеупомянутого отделения проник знакомый осужденного – житель Еревана(1988 года рождения) со спортивной сумкой. С целью организации побега Д. Галстяна он достал из сумки автомат и открыл стрельбу. Заместителю начальника отдела обеспечения безопасности УИУ А. Марукяну удалось обезвредить вооруженного человека сразу же после первого выстрела.
Воспользовавшись сложившейся ситуацией, осужденный, применив насилие в отношении сотрудника УИУ, похитил закрепленный за ним пистолет Макарова и открыл огонь, однако этому же сотруднику удалось с помощью особого приема  помешать точной стрельбе, а затем обезвредить его, отобрав у него пистолет. Осужденный пустился в бега. Его преследовали двое сотрудников УИУ и при поддержке сотрудников безопасности медцентра поймали его у входа в данный корпус, предотвратив его побег.
На основе добытых достаточных доказательств осужденному предъявлены обвинения по пунктам 1 и 2 части 2 статьи 34-104, пункту 3 части 3 статьи 238, пункту  3 части 2 статьи 34-355 Уголовного кодекса РА, а  29-летнему молодому человеку – по пунктам 1 и 2 части 2 статьи 34-104, части 1 статьи 235, пункту 3 части 2 статьи 38-34-355 УК РА. В суд подано ходатайство об избрании в отношении последнего меры пресечения в виде заключения под стражу.