Դատապարտյալի փախուստը հիվանդանոցից կազմակերպելու կասկածանքով անձը ձերբակալվել է 10/03/2017   11:52  |  Քրեական խրոնիկոն
Նախօրեին «Արմենիա» բժշկական կենտրոնում հնչած կրակոցների և «Բանդայի» հայտնի գործով դատապարտյալ Դավիթ Գալստյանի փախուստը կազմակերպելու կասկածանքով ձերբակալված անձ կա: Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակիցը տեղեկացավ Քննչական կոմիտեից:
Ավելի վաղ Քննչական կոմիտեն պաշտոնական հաղորդագրությամբ էր հանդես եկել հայտնելով, որ դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով, 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 238-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-ր կետով, ստեղծվել է քննչական խումբ։
Նախաքննության գաղտնիությունից ելնելով ձերբակալված անձի ինքնության վերաբերյալ ՔԿ-ից այլ մանրամասներ չտրամադրեցին:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ ՔԿՀ-ից դատապարտյալին տեղափոխել են ԲԿ հետազոտման նպատակով, այդ ընթացքում մեկ այլ անձ է մուտք գործել նրան հիվանդասենյակ և կրակել է հատակին:
Քրեակատարողական հիմնարկի աշխատակիցներին հաջողվել է վնասազերծել դատապարտյալի հիվանդասենյակ մուտք գործած և կրակ արձակած անձին, սակայն այդ ընթացքում դատապարտյալը խլել է ՔԿՀ-ի աշխատակիցներից մեկի զենքը և ևս կրակել է հատակին, որից հետո փախուստի է դիմել, թեև հիվանդանոցից դուրս գալ չի հաջողվել. նրան էլ վնասազերծել են ոստիկանները:

Задержан подозреваемый в организации побега осужденного из ереванского медцентра 10/03/2017   12:05  |  Криминальная хроника
Один человек задержан по подозрению в стрельбе в ереванском медцентре “Армения” и организации побега осужденного по резонансному делу “Банды” Давида Галстяна. Об этом корреспонденту “ФактИнфо” сообщили в Следственном комитете Армении.
Исходя из тайны следствия, иные подробности в СК не сообщили.
Как сообщил ранее СК, по предварительным данным, накануне с целью обследования сотрудники уголовно-исполнительного учреждения доставили в медцентр "Армения" одного из осужденных, отбывающих наказание в УИУ. В ходе обследования в палату проник вооруженный человек и открыл стрельбу, пытаясь создать условия для побега осужденного.
По данному факту возбуждено уголовное дело по пунктам 1 и 2 части 2 статьи 34-104 (покушение на убийство двух или более лиц, в связи с осуществлением этим лицом служебной деятельности или выполнением общественного долга), части 1 статьи 235(Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств ) и пункту 3 части 3 статьи 238 (Хищение или вымогательство оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или