ՀՀ պետական բյուջեի եկամտային աճը տարվա 9 ամիսներին կազմել է 9.4 տոկոս 10/04/2017   13:15  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պետական եկամուտների կոմիտեն ամեն ամիս հարկային եկամուտների շարունակական աճ է արձանագրել: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանը նշել է ՀՀ ՊԵԿ նախագահ Վարդան Հարությունյանը` ներկայացնելով 2017 թվականի 9 ամսվա գործունեության արդյունքները:
«2017 թվականի 9 ամիսներին ՊԵԿ-ն ապահովել է 860.5 մլրդ դրամ հարկային եկամուտներ` ներառյալ ԱԱՀ-ի գումարները: Նախորդ տարվա 9 ամիսների համեմատ պետական բյուջեի եկամտային աճը կազմել է ավելի քան 74 մլրդ դրամ կամ 9.4 տոկոս: 640.7 մլրդ դրամն ապահովվել է հարկային մարմինների, իսկ 219.7 մլրդ դրամը` մաքսային մարմինների կողմից:
Հարկային մարմինների մասով աճը կազմել է 39.9 մլրդ դրամ կամ 6.7 տոկոս, իսկ մաքսային մասով` 34 մլրդ կամ 18.3 տոկոս»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Վարդան Հարությունյանը:
ՊԵԿ նախագահը տեղեկացրեց, որ առանց ԱԱՀ-ի հետ վերադարձի հարկային եկամուտները կազմել են 818.5 մլրդ դրամ, ինչը 8.8 տոկոսով ավելին է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ:
Նա հատկանշական համարեց այն, որ մուտքերի ապահովումը եղել է հարկային վարչարարության բարձրացման շնորհիվ` գերավճարների, ապառքների, ստուգումների կրճատման պայմաններում: 2017 թվականի հոկտեմբերի 1-ի դրությամբ պետական բյուջե հավաքագրվող հարկատեսակներին վերաբերող իրական գերավճարները նվազել են 7.2 մլրդ դրամով, իսկ չվճարված հարկերի գծով պարտավորությունները` ապառքները, 2016 թվականի հոկտեմբերի համեմատ նվազել են 6.5 մլրդ դրամով:
2016 թվականի սեպտեմբերից սկսած՝ 1 տարվա ընթացքում շուրջ 47.8 տոկոսով, իսկ 2017 թվականի առաջին 8 ամիսների ընթացքում 34.3 տոկոսով կրճատվել է հարկային մարմինների կողմից իրականացված ստուգումների և ուսումնասիրությունների քանակը:
Վարդան Հարությունյանի խոսքով, դա արդյունք է ստուգման ենթակա ռիսկային հարկ վճարողների ընտրողականության ավտոմատ համակարգի կատարելագործման, որի շնորհիվ հարկային ստուգումներն առավել հասցեական ու արդյունավետ են դարձել:
10:07 28/09/2017  |  ՄամուլԿառավարությունն այսօր հաստատելու է 2018թ. բյուջեի նախագիծը. «Ժամանակ»
15:13 07/07/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀինգ ամսում ՀՀ պետբյուջե են ստացվել 3.5 մլրդ դրամ պաշտոնական դրամաշնորհներ
15:02 07/07/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՊետբյուջե մուտքագրվել են զինծառայողների կյանքին կամ առողջությանը պատճառված վնասների հատուցման 2,3 մլրդ դրամ վճարներ
16:35 04/07/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀինգ ամսում ՀՀ պետբյուջեի եկամուտների տարեկան ծրագրային ցուցանիշը կատարվել է 36.4, իսկ ծախսերինը` 35.4 տոկոսով
12:33 14/06/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ պետական բյուջեն չորս ամսում կատարվել է 11,4 մլրդ դրամ պակասուրդով
15:04 13/06/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ պետական բյուջեից տրամադրվող սուբսիդիաները չորս ամսում նվազել են 13.4 տոկոսով
17:37 10/06/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱկցիզային հարկի մուտքերը ՀՀ պետբյուջե ավելացել են 18,3 տոկոսով
17:05 10/06/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԲնապահպանական և բնօգտագործման վճարներից բյուջեի եկամուտները 2 անգամ աճել են
17:01 10/06/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ պետբյուջեի հարկային եկամուտներում ԱԱՀ-ն ավելացել է 10,5 տոկոսով
16:16 11/05/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի պետական բյուջեի եկամուտներն առաջին եռամսյակում աճել են 7,9 տոկոսով

Глава КГД Армении: Рост доходов госбюджета за 9 месяцев текущего года составил 9,4% 10/04/2017   15:41  |  Лента новостей
Комитет по государственным доходам Армении зафиксировал последовательный ежемесячный рост налоговых поступлений. Об этом сообщил журналистам председатель комитета Вардан Арутюнян, представив результаты деятельности за 9 месяцев 2017 г.
“За 9 месяцев 2017 г. Комитет по госдоходам обеспечил доходы в сумме 860,5 млрд. драмов, включая сумму с НДС. Рост по сравнению с прошлым годом составил более 7 млрд. драмов или 9,4%. 640.7 млрд. драмов обеспечили налоговые органы, а 219,7 млрд. драмов – таможенники. Рост по налоговой части составил 39,9 млрд. драмов или 6,7%, а по таможенной части – 34 млрд. драмов, или 18,3%.”, - приводит "Арменпресс" слова В. Арутюняна.
Председатель КГД сообщил, что налоговая прибыль без суммы возврата составила 818,5 млрд. драмов, что на 8,8% превышает показатели аналогичного периода за прошлый год. Он считает знаменательным то, что обеспечение поступлений произошло за счет повышения эффективности налогового администрирования  в условиях сокращения проверок.
Реальные переплаты в бюджет на 1 октября снизились на 7,2 млрд драмов, а обязательства по невыплаченным налогам - на 6,5 млрд драмов. С начала сентября 2016 года сократилось число проверок со стороны налоговых органов. По словам В. Арутюняна, это - результат совершенствования автоматической системы выборки налогоплательщиков зоны риска, благодаря чему проверки стали более адресными и результативными.