Բոլոր հարցերի լուծումը հնարավոր է միայն Լեռնային Ղարաբաղի մասնակցությամբ, ԱԳ նախարարը պատասխանել է «Ամերիկայի ձայն»-ի հարցերին 09/22/2017   10:46  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը պատասխանել է «Ամերիկայի ձայն»-ի հարցերին:
Հարց. Պարո՛ն նախարար, Հայաստան-Սփյուռք համաժողովին Ձեր ելույթում անդրադարձաք ղարաբաղյան հակամարտությանը և խոսեցիք որոշ տարածքների վերադարձի վերաբերյալ, ինչը տարաբնույթ մեկնաբանություններ առաջացրեց։ Խնդրեմ ավելի հանգամանալից ներկայացնեիք, թե ինչ ի նկատի ունեիք։
Պատասխան. Որոշ մեջբերումներ և մեկնաբանություններ կտրված էին կոնտեքստից։ Ես խոսել եմ համանախագահ երկրների ղեկավարների՝ ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման վերաբերյալ հայտարարությունների մեջ պարունակող հայտնի երեք սկզբունքների և վեց տարրերի մասին, որոնք, ըստ հենց եռանախագահների, մշակվել ու ներկայացվել են կողմերին՝ որպես մեկ ամբողջություն, և փորձերը տարանջատել մեկ սկզբունքը մյուսներից կամ մեկ դրույթը մյուսներից անհնարին կդարձնեն կարգավորումը։ Դա է հենց արվում Ադրբեջանի կողմից տարիներ շարունակ։
Ինչպես երկու օր առաջ ՄԱԿ-ի ամբիոնից ելույթ ունենալով ընդգծեց Հանրապետության Նախագահը՝ կարևորն Արցախի կարգավիճակի հարցն է։ Եթե կարգավիճակի հարցը լուծում ստանա, ապա մնացած հարցերը կլուծվեն արդար և տրամաբանական ձևով, որովհետև մնացած բոլոր հարցերն ածանցյալ են։
Կցանկանայի կրկնել նաև այն, ինչի մասին մենք ասել ենք բազմիցս. այդ բոլոր հարցերի լուծումը հնարավոր է միայն Լեռնային Ղարաբաղի մասնակցությամբ։
Հարց. Պարո՛ն նախարար, նախատեսված է արդյոք Ձեր այս այցի շրջանակներում հանդիպում Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հետ։ Եթե այո, ապա՝ ե՞րբ, և կոնկրետ ի՞նչ հարցեր եք քննարկելու։
Պատասխան. Այո, այդպիսի հանդիպում ծրագրված է սեպտեմբերի 23-ին։ Օրակարգում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հնարավոր հանդիպման կազմակերպման հարցն է, նաև՝ համանախագահների տարածաշրջան նախատեսվող այցելության ժամանակացույցը։ Սրանք են այն երկու հարցերը, որոնց մասին խոսելու ենք Մամեդյարովի հետ։

Решение всех вопросов возможно лишь при участии Нагорного Карабаха – глава МИД Армении ответил на вопросы радио "Голос Америки" 09/22/2017   12:01  |  Карабахский конфликт
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян ответил на вопросы радио «Голос Америки». Текст интервью размещен на официальном сайте МИД РА.
– Г-н министр, в Вашем выступлении на конференции Армения-Диаспора Вы  коснулись карабахского конфликта, что стало поводом для разного рода комментариев. Пожалуйста, представьте подробнее, что Вы имели в виду?
– Ряд цитат и комментариев были вырваны из контекста. Я говорил о содержащихся в заявлениях руководителей стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ относительно урегулирования карабахского конфликта трех известных  принципах и шести элементах, которые, по словам самих посредников, были разработаны и представлены сторонам как одно целое, и попытки отделить один принцип от другого или одно положение от другого сделают урегулирование невозможным. Именно это и делает Азербайджан на протяжении многих лет.
Как несколько дней назад, выступая с трибуны ООН, подчеркнул президент Республики Армения, главное – вопрос статуса Арцаха. Если вопрос статуса будет решен, то все остальные вопросы получат справедливое и логичное решение, поскольку все остальные вопросы являются производными. Хотелось бы еще раз повторить то, о чем мы м неоднократно говорили: решение всех этих вопросов возможно только лишь при участии Нагорного Карабаха.
– Г-н министр, запланирована ли в рамках Вашего визита в Нью-Йорк встреча с министром иностранных дел Азербайджана? Если да, то когда она состоится и конкретно какие вопросы будут обсуждаться?
– Да, подобная встреча запланирована на 23-е сентября. В повестке дня – вопрос организации возможной встречи президентов Армении и Азербайджана, а также график планируемого визита сопредседателей в регион. Мы с Мамедъяровым будем говорить об этих 2 вопросах.