ԼՂ կարգավորումը պետք է հիմնվի միջազգային իրավունքի վրա, իսկ տասխանատվությունը կրում են ՀՀ և Ադրբեջանի նախագահները. Էնդրյու Շեֆեր. Aysor.am 09/19/2017   12:22  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
ԵԱՀԿ Մինկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Էնդրյու Շեֆերը հուսով է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հանդիպումը հիմք կապահովի նախագահների հանդիպման համար:
«Որպես Մինսկի խմբում ԱՄՆ նորանշանակ համանախագահ ես կշարունակեմ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործընթացում ներկայացնել Միացյալ Նահանգները: Սպասում եմ իմ գործընկեր համանախագահներ դեսպան Պոպովի (Ռուսաստան) և դեսպան Վիսկոնտիի (Ֆրանսիա), ինչպես նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Կասպրշիկի հետ աշխատանքին: Հատկապես սպասում եմ այս շաբաթ ավելի ուշ Նյու Յորքում մյուս համանախագահների ու Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հետ իմհանդիպումներին: Հուսով ենք, որ այս հանդիպումները հիմք կապահովեն ամենաբարձր մակարդակում բարեխիղճ բանակցությունների անհապաղ վերսկսման համար», - Aysor.am-ին տված հարցազրույցում ասել է Է.Շեֆերը:
Ամերիկացի համանախագահի խոսքով, Միացյալ Նահանգները պաշտպանում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բանակցային կարգավորումը և որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նախագահ  կշարունակի կողմերի հետ ակտիվորեն աշխատել:
«Մեր վաղեմի քաղաքականությունը՝ ընդունված Մինսկի խմբի համանախագահների շրջանում, այն է, որ արդարացի կարգավորումը պետք է հիմնվի միջազգային իրավունքի վրա, որը ներառում է Հելսինկյան եզրափակիչ ակտը և ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառման, տարածքային ամբողջականության և հավասարիրավունքների ու ինքնորոշման սկզբունքները: Սակայն անշուշտ, խաղաղության պատասխանատվությունն ի վերջո իրենց ուսերին են կրում Հայաստանի և Ադրբեջանինախագահները», - Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց Է.Շեֆերը:
14:26 18/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի սպառազինությունների մրցավազքը մտահոգիչ է ողջ տարածաշրջանի անվտանգության համար. Կարեն Միրզոյան
15:17 12/09/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԺան-Ֆրանսուա Շարպանտիեն Արցախի հարցում ընդունելի է համարում ցանկացած տեսակի երկխոսություն
18:16 08/09/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՄոսկվայում մեկնարկել է Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի հոգևոր առաջնորդների հանդիպումը
13:54 08/09/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովում ԼՂ խնդրի թեմայով քննարկում են լինելու
09:57 08/09/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն«Վարդանիկի ոջիլի պատմությունն է». Դավիթ Բաբայանը՝ Ադրբեջանի կողմից «գրավյալ տարածքներից» հայկական զորքերի դուրսբերման հարցը բարձրացնելու մասին. 168.am
09:15 07/09/2017  |  ՄամուլՀայաստանի շուրջ լուրջ պրոցեսներ են խմորվում, որոնք տարբեր դերակատարներ ունեն. «Հայկական ժամանակ»
11:31 06/09/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՄԱԿ-ում տարածվել է Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ փաստաթուղթը
16:04 04/09/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԲանակցություններում լուրջ բեկում չլինելու դեպքում պետք է համակերպվել մտքի հետ, որ առաջնագծում բախումները կրելու են շարունակական բնույթ. փոխնախարար

Справедливое урегулирование карабахского конфликта должно быть основано на международном праве - Эндрю Шефер 09/19/2017   13:10  |  Карабахский конфликт
Американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Эндрю Шефер надеется, что встреча министров иностранных дел Армении и Азербайджана обеспечит основу для встречи президентов двух государств.
«Как новоназначенный сопредседатель Минской группы от США я продолжу представлять в переговорном процессе МГ ОБСЕ интересы Соединенных Штатов. Жду работы со своими коллегами-сопредседателями – послом Поповым (Россия) и послом Висконти (Франция), а также личным представителем действующего председателя ОБСЕ, послом Каспршиком. Особенно жду встреч с другими сопредседателями и министрами иностранных дел Армении и Азербайджана в Нью-Йорке, позже на этой неделе. Надеемся, что эти встречи обеспечат основу для возобновления переговоров на самом высоком уровне», - заявил Эндрю Шефер в интервью корреспонденту Aysor.am.
По словам американского сопредседателя Минской группы ОБСЕ, Соединенные Штаты содействуют урегулирование карабахского конфликта путем переговоров, и продолжат активную работу со сторонами в качестве сопредседателя МГ ОБСЕ.
«Наша давняя политика в установленном формате сопредседателей Минской группы заключается в том, что справедливое урегулирование должно быть основано на международном праве, которое включает Хельсинский заключительный акт и принципы неприменения силы или угрозы применения силы, территориальной целостности, равноправия и самоопределения народов. Однако, несомненно, ответственность за мир, в конце концов, несут президенты Армении и Азербайджана», - заявил Эндрю Шефер в беседе с корреспондентом Aysor.am.