Պաշտպանի աշխատակազմի  ներկայացուցիչները փաստահավաք աշխատանք են իրականացրել Տավուշում 09/15/2017   16:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
Տավուշի մարզի սահմանամերձ՝ Վազաշեն և Բարեկամավան գյուղերում ադրբեջանական զինուժի կողմից բնակիչների տների, դպրոցի ու մանկապարտեզի, արոտավայրերի ուղղությամբ կրակոցների և գնդակոծության վերաբերյալ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմ ստացված ահազանգերը, ինչպես նաև վերոնշյալ միջադեպերի մասին  ԶԼՄ-ների հրապարակումները հաշվի առնելով, ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի ներկայացուցիչները սեպտեմբերի 15-ին այցելել են  Տավուշի մարզի Վազաշեն և Բարեկամավան գյուղեր։ Այս մասին հայտնում է ՄԻՊ աշխատակազմը:
Հատուկ ուշադրության առարկա է նաև Բարեկամավան գյուղի մոտակայքում բռնկված հրդեհի հարցը. բարեկամավանցիների վկայությամբ՝ գյուղի արոտավայրերը վառվել են Ադրբեջանի հետ սահմանում բռնկված հրդեհից, որը տարածվել է գյուղում:
Միջազգային պրակտիկայում ընդունված հատուկ սկզբունքներին համապատասխան՝ տեղի են ունեցել առաձնազրույցներ համայնքի ղեկավարի, գյուղի բնակիչների հետ: Կատարվել են նաև արձակված կրակոցների հետևանքների վերաբերյալ հրապարակային տվյալների և անհրաժեշտ այլ ուսումնասիրություններ:
Փաստահավաք աշխատանքների ընթացքում արձանագրվել են դպրոցի շենքում և բակում գտնվողների կյանքի համար ակնհայտորեն վտանգավոր կրակոցների հետքեր, ինչը հաստատում է, որ գյուղի ուղղությամբ կրակոցները եղել են թիրախային:
ՀՀ տավուշի մարզի սահմանամերձ համայնքներում ադրբեջանական զինուժի կողմից մարդու իրավունքների ակնհայտ խախտումների վերաբերյալ ձեռք բերված տվյալների ամփոփման արդյունքում կկազմվի հատուկ զեկույց՝ հայաստանյան և միջազգային համապատասխան կառույցներին ներկայացնելու նպատակով:

Представители омбудсмена Армении осуществили сбор фактов в приграничных селах Тавуша, подвергшихся обстрелу с азербайджанской стороны 09/15/2017   18:02  |  Лента новостей
Представители аппарата омбудсмена Армении с учетом поступивших в аппарат Защитника прав человека сообщений о предпринятых азербайджанскими ВС обстрелах жилых домов, школ, детсадов и пастбищ в приграничных селах Вазашен и Барекамаван Тавушской области Армении и публикаций в СМИ 15-го сентября посетили села Вазашен и Барекамаван Тавушской области Армении. Об этом сообщает аппарат Омбудсмена Армении.
Предметом особого внимания стал также пожар, вспыхнувший близ села Барекамаван. По свидетельствам местных жителей, возгорание на пастбищах произошло из-за пожара, вспыхнувшего на границе с Азербайджаном, который перекинулся на территорию села.
В соответствии с принятыми в международной практике принципами состоялись беседы с руководителем общины, жителями села в формате тет-а-тет. Были изучены также публичные данные о последствиях обстрелов и проведены иные необходимые исследования.
В ходе работ по сбору фактов были зафиксированы следы от обстрелов, представляющих очевидную угрозу для жизни находившихся в школе и школьном дворе людей, что подтверждает то, что выстрелы в направлении села были прицельными.
По итогам обобщения добытых данных об очевидных нарушениях  азербайджанскими ВС прав человека будет составлен специальный доклад , который будет представлен соответствующим местным и международным структурам.