Ադրբեջանի կողմից արկակոծված սահմանամերձ գյուղերում կատարվել են փաստահավաք աշխատանքներ 06/21/2017   17:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մայիս-հունիս ամիսներին ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից քաղաքացիական բնակավայրերի գնդակոծությունների կապակցությամբ փաստահավաք աշխատանքներ կատարելու նպատակով ՀՀ մարդուիրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը և Պաշտպանի աշխատակազմի ներկայացուցիչները հունիսի 20-ին այցելել են Տավուշի մարզի Բաղանիս, Ոսկևան, Ոսկեպար, Կոթի սահմանամերձ գյուղեր: Այս մասին հայտնում է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը:
Միջազգային պրակտիկայում ընդունված հատուկ սկզբունքներին համապատասխան՝ տեղի են ունեցել առաձնազրույցներ գյուղապետի, վարչական շրջանի ղեկավարի, գյուղի բնակիչների հետ: Կատարվել են նաևտեղանքի, գնդակոծության  վերաբերյալ հրապարակային տվյալների և անհրաժեշտ այլ ուսումնասիրություններ:
Փաստահավաք աշխատանքների ընթացքում արձանագրվել են նաև գյուղերի խաղաղ բնակիչների, այդ թվում՝ երեխաների, կանանց ու տարեցների կյանքի համար ակնհայտորեն վտանգավոր գնդակոծությունների հետքեր:
Փաստահավաք աշխատանքները վկայում են, որ գնդակոծության են ենթարկվել նաև գյուղերի մանկապարտեզներն ու դպրոցները: Այս ամենը հաստատում են, որ խաղաղ բնակիչների տների ուղղությամբարձակվել են թիրախային կրակոցներ (կից՝ լուսանկարներ):
Ադրբեջանական զինված ուժերի այս ոտնձգություններն ակնհայտորեն խախտում են մարդու իրավունքների վերաբերյալ միջազգային պահանջները:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում արդեն իսկ սկսվել է կատարված աշխատանքների արդյունքների ամփոփում՝ հատուկ մեթոդով: Ամփոփման արդյունքում կկազմվի հատուկ զեկույց՝միջազգային համապատասխան կառույցներին ներկայացնելու նպատակով:
Տավուշի մարզ այցելության ընթացքում Պաշտպանը ծանոթացել է նաև սահմանամերձ գյուղերի բնակիչների խնդիրներին, որոնք վերաբերել են առավելապես  սոցիալական ապահովության իրավունքին: Դրանցլուծմանը նպաստելու ուղղությամբ ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քայլեր:
18:59 12/06/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՊաշտպանն առաջարկում է խստացնել պատասխանատվությունը փաստաբանի գործունեությունը խոչընդոտելու համար
21:37 06/06/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԻրավապահները պետք է անհապաղ քննություն սկսեն. ՄԻՊ
09:26 26/05/2017  |  ՄամուլԲյուջեով ավելացվել են ՄԻՊ-ին հատկացվելիք գումարները. «Ժողովուրդ»
14:47 11/04/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ աշխատանքային այցով մեկնել է Սյունիք
23:05 27/03/2017  |  Ընտրական իրավունքԵրեխաներին մի ներքաշեք ընտրական պայքարի մեջ. ՄԻՊ
13:38 03/03/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանում էթնիկ պատկանելության մասին խոսելը դիտարկվում է որպես հանցանք
19:47 15/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ-ի աշխատակիցներն այցելել են Վարուժան Ավետիսյանին, Ժիրայր Սէֆիլյանին և Մարտիրոս Հակոբյանին
20:43 30/01/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ-ը կհամագործակցի «Կասպերսկի լաբորատորիայի» հետ «Անվտանգ երեխա» ծրագիրն իրականացնելու համար
21:51 01/12/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԻրավունքի խախտման մասին ՄԻՊ-ի որոշման արդյունքում դատարանը անձին ազատել է կալանքից
10:06 11/10/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱյսուհետ ազատության զրկման վայրերում մոնիթորինգը կիրականացվի հատուկ սարքավորումների օգնությամբ

В приграничных селах Тавушской области Армении, подвергшихся обстрелу с азербайджанской стороны,ведется работа по сбору фактов 06/21/2017   18:28  |  Лента новостей
Омбудсмен Армении Арман Татоян и представители аппарата Защитника прав человека РА 20-го июня побывали в приграничных селах Баганис, Воскеван, Воскепар, Коти Тавушской области Армении с целью сбора фактов в связи обстрелами гражданских населенных пунктов со стороны азербайджанских ВС в мае и июня с.г. Об этом сообщает аппарат омбудсмена Армении.
В соответствии с принятыми в международной практике специальными принципами состоялись беседы с главами сел, руководителем административного района и жителями деревень. Была обследована местность, изучены публичные данные об обстрелах и проведены другие необходимые исследования. В ходе работы по сбору фактов были зафиксированы следы от обстрелов, явно опасных для жизни мирных жителей, в том числе детей, женщин и  пожилых пенсионеров. Итоги работы по сбору фактов свидетельствуют о том, что обстрелу подверглись также сельские детские сады и школы. Все это подтверждает, что по домам мирных жителей велся прицельный огонь.
Эти посягательства азербайджанских ВС явно нарушают международные требования касательно прав человека. Аппарат омбудсмена Армении уже начал подводить итоги проведенной работы специальным методом.
"По итогам работы будет составлен специальный доклад с тем, чтобы представить его соответствующим международным структурам. В ходе визита в Тавушскую область омбудсмен ознакомился также с проблемами жителей приграничных сел, которые касались главным образом права социального обеспечения. Для их решения предпринимаются необходимые шаги", - отмечается в сообщении.