Պետք է ուսումնասիրել հյուսիսային երկրների փորձը շինարարության տեմպը ձմռանը չգցելու համար. վարչապետ 09/14/2017   11:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հանձնարարեց համապատասխան գերատեսչություններին ուսումնասիրել հյուսիսային երկրների փորձը՝ հանրապետությունում շինարարության աշխատանքները ձմռանը ևս կազմակերպելու համար: Տեղական ինքնակառավարման մարմինները, հաշվի առնելով եղանակային պայմանները, որոշում են շինարարական աշխատանքների թույլտվությունների տրամադրման կամ մերժման հարցը։
«Հատկապես հանրային ծառայության ոլորտի կազմակերպությունները, չնայած շինարարական աշխատանքներ կատարելու անհրաժեշտությանը ձմեռային պայմաններում, հաճախակի զրկված են լինում աշխատանքները կատարելու հնարավորությունից, քանի որ վերջիններիս որպես կանոն չի տրամադրվում համապատասխան թույլտվություն: Ստեղված իրավիճակը հիմնականում պայմանավորված է շինարարական աշխատանքներին ըստ եղանակային պայմանների ներկայացվող նորմատիվային պահանջների և հստակ պայմանների բացակայությամբ, ինչպես նաև համապատասխան շինարարական թույլտվությունների տրամադրման լայն հայեցողական լիազորությամբ»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, ասաց ՀՀ վարչապետը:
Ելնելով վերոնշյալից՝ վարչապետը Քաղաքաշինության պետական կոմիտեի նախագահին հանձնարարեց 40 օրյա ժամկետում մշակել և հաստատել շինարարական աշխատանքները ըստ եղանակային պայմանների կազմակերպելու, դրանց ներկայացվող պահանջների և պայմանների ապահովման վերաբերյալ իրավական ակտի նախագիծ: Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարին էլ հանձնարարվեց ուսումնասիրել, ըստ անհրաժեշտության ևս ներկայացնել իրավական ակտի նախագիծ շինարարական աշխատանքների կատարման համար տեղական ինքնակառավարման մարմինների կողմից համապատասխան թույլտվությունների տրամադրման հայեցողական լիազորությունների սահմանափակման և գործնականում բացառապես եղանակային պայմաններից ելնելով մերժման դեպքերը բացառելու նպատակով:
«Կարծում եմ հասկանալի է պատճառը, վերջերս հանդիպել ենք ենթակառուցվածքների շինարարությամբ զբաղվող կազմակերպությունների ղեկավարների հետ, որոնք ասում են, թե ձմռանը թույլտվություններ չենք տրամադրում՝ աշխատանքները կուտակվում են և այլն: Ընդհանրապես, մենք ունենք կարծրատիպ, որ ձմռանն աշխատել, շինարարություն անել չի կարելի: Պետք է ուսումնասիրել հյուսիսային երկրների փորձը, որպեսզի շինարարության տեմպը չգցենք»,- ընդգծեց Կարեն Կարապետյանը:

Премьер Армении заявил о необходимости изучения опыта северных стран для поддержания темпов строительства в зимний период 09/14/2017   13:34  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Карен Карапетян на заседании правительства РА в четверг поручил соответствующим ведомствам изучить опыт северных стран для организации в стране строительных работ в зимних условиях.
Органы местного самоуправления сейчас выдают разрешения на  зимойстроительство, исходя из погодных условий. “Возможности выполнять строительные работы зимой в особенности, как правило, лишены организации сферы общественной службы, хотя необходимость таких работ очевидна, потому что им, как правило, отказывают в разрешении их выполнения. Это объясняется отсутствием четкой документации на выполнение таких работ зимой, а также широкими полномочиями соответствующих организаций на предоставление разрешений”, - приводит слова премьер-министра «Арменпресс».
Исходя из этого, премьер поручил председателю Госкомитета по градостроительству в 40-дневный срок разработать и утвердить условия и требования для проведения работ зимой. Министру территориального управления и развития поручено исследовать и при необходимости представить проект решения, определяющего компетенции и права органов местного самоуправления по части выдачи разрешений на строительство, которые бы исключали случаи отказа, исходя из погодных условий.
«Думаю, причины понятны. Недавно мы встречались с руководителями строительных организаций, которые жалуются на запрет зимних работ, что выбивает их из графика. Вообще, у нас сложилось предвзятое убеждение, что зимой не строят. Нужно изучить опыт северных стран, чтобы сохранять темпы строительства”, - подчеркнул К. Карапетян.