Նորակառույց դպրոցի բացման հանդիսավոր արարողություն Սոս գյուղում 09/09/2017   16:54  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը սեպտեմբերի 9-ին Մարտունու շրջանի Սոս գյուղում  մասնակցել է նորակառույց դպրոցի բացման հանդիսավոր արարողությանը: Այս մասին տեղեկանում ենք Արցախի Նախագահի պաշտոնական կայքից:
Նախագահը երախտագիտություն է հայտնել ամերիկահայ բարերար Ջերարդ Թրփանջյանին եւ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամին ծրագրի իրականացման համար:
Երկրի ղեկավարը կարեւորել է շրջաններում եւ գյուղական բնակավայրերում դպրոցական ցանցի ընդլայնումն ու արդիականացումը՝ այն համարելով կրթության եւ մտավոր ներուժի զարգացման առանցքային բաղադրամասերից մեկը:
Միջոցառմանը ներկա էին Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, վարչապետի պաշտոնակատար Արայիկ Հարությունյանը, «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանը, պաշտոնատար այլ անձինք, ներկայացուցիչներ Հայաստանից եւ սփյուռքից:

Президент Арцаха принял участие в церемонии открытия новой школы в селе Сос 09/09/2017   17:13  |  Лента новостей
Президент Республики Арцах(Нагорно-Карабахской Республики) Бако Саакян 9 сентября принял участие в торжественной церемонии открытия новой школы в селе Сос Мартунинского района. Об этом сообщает пресс-служба президента Арцаха.
Президент выразил признательность американскому благотворителю армянского происхождения Джерарду Трпанджяну и Всеармянскому фонду "Айастан" за реализацию программы.
Глава государства отметил важность расширения и модернизации школьной сети в районах и сельских местностях, назвав это одной их ключевых составляющих развития образования и интеллектуального потенциала.
На мероприятии присутствовали предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви архиепископ Паргев Мартиросян, исполняющий обязанности премьер-министра Араик Арутюнян, исполнительный директор Всеармянского фонда "Айастан" Ара Варданян, другие должностные лица, представители Армении и Диаспоры.