Հարուցվել է քրեական գործ՝ «Նաիրիտ գործարանում» բռնկված հրդեհի դեպքի առթիվ. Քննչական կոմիտե 09/01/2017   15:58  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Շենգավիթ վարչական շրջանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ «Նաիրիտ գործարան» ՓԲ ընկերության դյուրավառ նյութերի պահեստարաններում բռնկված հրդեհի դեպքի առթիվ. քննություն է տարվում՝ պարզելու հրդեհի առաջացման պատճառները:
Ինչպես տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Շենգավիթ վարչական շրջանի քննչական բաժնում նյութեր են ստացվել առ այն, որ 2017թ. օգոստոսի 28-ին՝ ժամը 13:10-ի սահմաններում, Երևան քաղաքում գտնվող «Նաիրիտ գործարան» ՓԲ ընկերության դյուրավառ նյութերի պահեստարաններում առաջացել է հրդեհ, որի հետևանքով այրվել է ընկերության 2-11 տեղամասի դյուրավառ նյութերի պահեստավորման տարողություններում պահեստավորված քիմիական՝ լաք-էթինոլ դյուրավառ նյութը, մասամբ փլուզվել բետոնե տարողությունների տանիքները, դեֆորմացվել տանիքի մետաղական ճաղավանդակները, այրվել հարակից տարածքի չոր բուսածածկույթը:
Սեպտեմբերի 1-ին ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Շենգավիթ վարչական շրջանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 240-րդ հոդվածի 1-ի մասի հատկանշներով, մշակվել են աշխատանքային վարկածներ և ձեռնարկվում են անհետաձգելի քննչական միջոցառումներ՝ հրդեհի բռնկման պատճառները պարզելու համար։
Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, նշանակվել են հրդեհատեխնիկական, քիմիական, շինարարատեխնիկական և ապրանքագիտական փորձաքննություններ:
17:30 31/08/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԴավիթ Տոնոյանը խոստանում է երկու ամսվա ընթացքում լուծել «Նաիրիտ»-ի թունաքիմիկատների խնդիրը
15:39 31/08/2017Թերայրում է կատարվել, մուրը դրա արդյունքն է և հետևաբար պետք է առաջանար շմոլ գազ. քիմիկոսը՝ «Նաիրիտ»-ում բռնկված հրդեհի մասին
10:29 30/08/2017  |  Արտակարգ պատահարներՆաիրիտ գործարանում հրդեհի օջախները սպառված են
17:27 29/08/2017  |  Արտակարգ պատահարներ«Նաիրիտ գործարան»-ում բռնկված հրդեհի դեպքով նշանակվել են փորձաքննություններ
11:04 29/08/2017  |  Արտակարգ պատահարներԲնակչության առողջության համար անմիջական վտանգ չկա. հայտարարություն
09:26 29/08/2017  |  Արտակարգ պատահարներՆաիրիտում հրդեհի 3 օջախներում կրակն ամբողջությամբ մարված է
21:58 28/08/2017  |  Արտակարգ պատահարներՆաիրիտում կապահովվի գիշերային լուսավորություն. նոր պայթյունը բացառվում է
17:43 28/08/2017  |  Արտակարգ պատահարներԲնակչությանը վտանգ չի սպառնում. «Նաիրիտ» գործարանի հրդեհը մեկուսացված է
17:37 28/08/2017  |  Արտակարգ պատահարներ«Նաիրիտ» -ում բռնկված հրդեհի արդյունքում տոքսիկ նյութերի արտանետումը բացառվում է
17:27 28/08/2017  |  Արտակարգ պատահարներՀՀ առողջապահության նախարարությունը հորդորում է փակել «Նաիրիտ»-ի հրդեհին մոտ գտնվող տարածքի բնակարանների դռները և պատուհանները

Уголовное дело возбуждено по факту пожара на химзаводе "Наирит" - СК Армении 09/01/2017   17:24  |  Криминальная хроника
Следственным отделом по административному району Шенгавит следственного управления Следственного комитета РА по Еревану возбуждено уголовное дело по факту пожара, вспыхнувшего в резервуарах с легковоспламеняющимися веществами ЗАО “Завод Наирит”. Ведется расследование для установления причин возникновения пожара. Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
Сообщается, что следственным отделом были получены материалы, согласно которым 28-го августа 2017 года примерно в 13:10 в резервуарах с легковоспламеняющимися веществами компании ЗАО “Завод Наирит” возник пожар, вследствие которого сгорело легковоспламеняющееся химическое вещество лак-этиноль, складированное в емкостях для хранения легковоспламеняющихся веществ на участке компании 2-11, частично обрушились крыши бетонных резервуаров, деформации подверглись металлические ограждения, выгорела сухая растительность на прилегающей территории.
"1-го сентября следственным отделом по административному району Шенгавит следственного управления Следственного комитета РА по Еревану возбуждено уголовное дело по признакам части 1 статьи 240( Нарушение правил хранения, учета, перевозки, пересылки или использования легковоспламеняющихся или горючих веществ, а также незаконные перевозка или пересылка указанных материалов, если это повлекло по неосторожности тяжкие последствия) Уголовного кодекса РА. Проработаны рабочие версии, предпринимаются неотложные следственные мероприятия, направленные на установление причин возникновения пожара. Произведен осмотр места происшествия, назначены пожаро-техническая, химическая строительно-техническая и товароведческая экспертизы", - отмечается в сообщении.
11:30 30/08/2017  |  Чрезвычайное просшествиеМЧС сообщило об отсутствии очагов возгорания на химзаводе “Наирит” в Ереване
12:39 29/08/2017  |  Чрезвычайное просшествиеЗагрязненность воздуха близ ереванского химзавода "Наирит" не представляет угрозы для населения - заявление
10:14 29/08/2017  |  Чрезвычайное просшествиеНа химзаводе “Наирит” в Ереване полностью потушили 3 очага возгорания
17:23 28/08/2017  |  Чрезвычайное просшествиеХимической опасности из-за взрыва на заводе «Наирит» нет - директор спасательной службы МЧС Армении
15:52 28/08/2017  |  Чрезвычайное просшествиеМЧС Армении назвало вещество, горящее на химзаводе “Наирит”
15:05 28/08/2017  |  Чрезвычайное просшествиеПострадавших от пожара на ереванском химзаводе "Наирит" нет – Минздрав Армении