Քրեական գործ` պաշտոնատար անձի կողմից կեղծ փողեր իրացնելու փորձի փաստով 08/04/2017   15:35  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քրեական գործ է հարուցվել իրացնելու նպատակով կեղծ փողեր պատրաստելու, իրացնելու, ինչպես նաև պաշտոնատար անձի  կողմից կեղծ փողեր իրացնելու փորձ կատարելու դեպքերի առթիվ ՀՀ ոստիկանության ներքին անվտանգության վարչությունում նախապատրաստված նյութերի հիման վրա:
Նյութերի համաձայն` ոստիկանության ՊՊԳ վարչության Արմավիրի պահպանության բաժանմունքի ոստիկանը Արմավիր քաղաքի տարադրամի փոխանակման կետերից մեկում 24.12.2016թ.-ին փորձել է իրացնել 5000 ՌԴ ռուբլի անվանական արժեքով թղթադրամներ, սակայն դա վերջինիս չի հաջողվել, քանի որ փոխանակման կետի աշխատակիցը նկատել է, որ թղթադրամները կեղծ են: Դեպքի առթիվ նշանակվել է դատափաստաթղթաբանական փորձաքննություն, որի եզրակացության համաձայն` հիշյալ կեղծ թղթադրամները պատրաստված են համակարգչային շիթային գունավոր տպիչ սարքի միջոցով:
Նկատի ունենալով, որ դեպքի առթիվ նախապատրաստված նյութերում առկա են անհայտ անձի կողմից իրացնելու նպատակով կեղծ փողեր պատրաստելու, իրացնելու, ինչպես նաև պետական հատուկ ծառայություն իրականացնող պաշտոնատար անձի կողմից կեղծ փողեր իրացնելու փորձ կատարելու առերևույթ հանցագործության հատկանիշներ, ուստի ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 202-րդ և 34-202-րդ հոդվածների 1-ին մասերով:Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունից:

Уголовное дело заведено в Армении по факту попытки сбыта должностным лицом фальшивых купюр 08/04/2017   16:33  |  Криминальная хроника
В Специальной следственной службе Армении возбуждено уголовное дело по факту изготовления, а также попытки сбыта должностным лицом фальшивых денег.
Как сообщает пресс-служба ССС РА, дело заведено на основе подготовленных управлением внутренней безопасности Полиции РА материалов.
Согласно материалам дела,  сотрудник армавирского отдела  Полиции 24 декабря 2016 года в одном из пунктов обмена валюты пытался разменять 5 тысяч российских рублей, однако ему это не удалось сделать, поскольку сотрудник обменного пункта заметил, что купюры фальшивые.
В связи с происшедшим назначена судебная экспертиза документов. Согласно ее результатам, указанные фальшивые купюры изготовлены с помощью цветного принтера.
Уголовное дело возбуждено по статье 202(Изготовление, хранение или сбыт поддельных денег или ценных бумаг) и части 1 статьи 34-202(Попытка изготовления, хранения или сбыта поддельных денег или ценных бумаг) УК РА.