Նիշանյանն ապաստան ստանալու համար դիմել է Հունաստանին. մտավորականի հարցազրույցն «Արմենպրես»-ին 07/25/2017   13:51  |  Հարցազրույց
Պոլսահայ մտավորական, լեզվաբան Սևան Նիշանյանը, ով հուլիսի 14-ին հայտարարել էր թուրքական բանտից փախուստի մասին, ապաստան ստանալու դիմում է ներկայացրել Հունաստանի իշխանություններին:Այս մասին մտավորականն ասաց «Արմենպրես»-ին տված բացառիկ հարցազրույցում: Նա հայտնեց, որ գործընթացը բարեհաջող կերպով ավարտին հասցնելուց հետո կցանկանար այցելել Հայաստան:
Պարոն Նիշանյան, հարցազրույցներից մեկում հայտնել էիք, որ Հունաստանում եք: Հունաստանի իշխանություններին ներկայացրե՞լ եք ապաստան տրամադրելու դիմում:
Գործընթացն այսօր սկսում ենք: Հունաստանն ի սկզբանե դիտարկել եմ որպես իմ երկրորդ կամ երրորդ հայրենիք, սա շատ գեղեցիկ ու քաղաքակիրթ երկիր է: Շատ ուրախ կլինեմ կյանքիս նոր փուլն անցկացնել այստեղ:
Բոլորին ամենաշատը հետաքրքրող հարցը մեկն է՝ ինչպե՞ս փախաք բանտից: Նախապատրաստությունները որքա՞ն տևեցին:
Դյուրին էր: Ոչ մի խնդիր չեղավ: 1.5-2 տարի ծրագրեցինք, սակայն գործնականում այդ ծրագրերից և ոչ մեկի կարիքը չեղավ: Քայլեցինք, գնացինք:
Փախչելուց հետո ասացիք, որ այդ երկրում գումարով ամեն բան հնարավոր է: Ինչպե՞ս եք գնահատում Թուրքիայում արդարադատության համակարգի ներկա վիճակը:
Թուրքիայի Հանրապետության բյուրոկրատիան անհեթեթ, ոչ խելամիտ մի մեխանիզմ է, որն ապրում է երազների, անմեղսունակ աշխարհում: Եթե հասկանաս դրա տրամաբանությունը, շատ հեշտ կարող ես խաղացնել մատներիդ վրա:
Բանտից դուրս գալու մասին թվիթերյան ձեր միկրոբլոգում գրառում էիք կատարել՝ ասելով. «Թռչունը թռավ: Տարոսը մնացած ութսուն միլիոնին»: Սակայն որքանով տեղյակ եմ՝ ձեր ընտանիքն այս պահին Թուրքիայում է: Նրանց համար չե՞ք վախենում:
Չորս մեծ զավակներս այս պահին ամառային հանգիստն են անցկացնում Թուրքիայում: Հասուն ու խելամիտ մարդիկ են: Չեմ կարծում, որ նրանց գլխին մի բան գա:
Անգամ բանտում անգործ չեք մնացել և գրքեր եք գրել: Այդ գրքերը վերցրե՞լ եք Ձեզ հետ:
Վարտիքս, շապիկս թողեցի, բայց ինչպե՞ս կարող էի այնտեղ թողնել գրքերն ու տետրերը: Նախ և առաջ պետք է վերանայեի 3-4 տարի ուշացած արմատական բառարանը: Յենիփազարի բանտում գտնվելու ընթացքում դրա վրա աշխատելու բավական ժամանակ եմ ունեցել: Բացի այդ, գրել եմ գիրք թուրքերեն լեզվի պատմության մասին, ինչպես նաև երկխոսություն կրոնի և կրոնների վերաբերյալ: Դրանք հրատարակության նախապատրաստելը մեկ տարի կտևի: Բացի այդ, փոքր աղջկաս՝ Անահիտին ուղղված նամակներից մի փոքր գիրք եմ գրել, թեև վստահ չեմ՝ արդյոք ուզում եմ դա հրատարակել:
Ապագայում Հայաստան գալու մտադրություն ունե՞ք:
Երբ կարողանամ օրինական կերպով հանգիստ շրջել, առաջին իսկ հնարավորության դեմքում կցանկանայի գալ Հայաստան: Բանտում գտնվելուս ժամանակ Հայաստանում գտնվող ընկերներիցս մեծ աջակցություն ու սեր եմ ստացել: Շատ մարդիկ կան, ում ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել:
Շնորհակալ եմ հարցազրույցի համար: Հաջողություններ եմ մաղթում ձեր բոլոր նախաձեռնություններում: Մեկ օր Հայաստանում հանդիպելու ակնկալիքով…

Севан Нишанян обратился к Греции с просьбой о предоставлении убежища - интервью «Арменпресс» 07/25/2017 14:18 | Интервью
Стамбульский интеллигент, филолог Севан Нишанян, который 14-го июля объявил о своем побеге из турецкой тюрьмы, обратился к Греции с просьбой о предоставлении убежища. Он рассказал о том, что после благополучного исхода своего дела хотел бы посетить Армению.
«Арменпресс» представляет эксклюзивное интервью с ним, которое приводим без изменений и сокращений.
-Г-н Нишанян, в одном из своих интервью вы сообщили, что едете в Грецию. Вы обратились к Греции с просьбой о предоставлении убежища?
-Сегодня мы начинаем процедуры. Я изначально рассматривал Грецию как свою вторую или третью родину, это красивая и цивилизованная страна. Буду рад начать новый этап своей жизни именно там.
- Больше всего всех интересует вопрос – как вам удалось сбежать из тюрьмы?
- Легко. Проблем не возникло. Побег мы планировали 1.5-2 года, однако планы не понадобились. Просто прошагали и ушли.
- После побега вы сказали, что, имея деньги, в этой стране возможно сделать все. Как вы оцениваете нынешнее положение в системе правосудия Турции?
- В Турции – бессмысленный бюрократический механизм, полностью оторванный от реальности. Если понять его логику, то легко можно обойти его.
-В своем микроблоге вы записали после побега: «Птичка улетела. Желаю того же оставшимся 80 миллионам». Насколько я знаю, ваша семья сейчас находится в Турции. Не боитесь ли за них?
- Четверо моих взрослых детей находятся сейчас в Турции на летних каникулах. Они взрослые, разумные люди. Не думаю, что с ними что-то случится.
- Вы не сидели без дела и в тюрьме – писали книги. Захватили ли вы их с собой?
-Я оставил там штаны с рубашкой, но как я мог оставить книги и тетради? Прежде всего, мне надо пересмотреть словарь корней. У меня было много времени в тюрьме для работы над ним. Кроме того, я писал об истории турецкого языка. Затем – диалоги о религии. Подготовка книг к печати продлится год. В письмах своей дочери Анаит я написал маленькую книгу, но не уверен – захочу ли я ее опубликовать.
- Намерены ли вы посетить в будущем Армению?
-Когда у меня будет законное право на поездки, при первой же возможности я посещу Армению. В тюрьме я получал от своих друзей из Армении поддержку и любовь, я хотел бы поблагодарить многих.