Վ.Չախալյանը կոչ է անում վերջ տալ թուրքահայ Սևան Նիշանյանի հանդեպ անօրինականությանը 02/08/2014   13:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
2014 թվականի հունվարի 2-ից ի վեր Թուրքիայի Իզմիր  քաղաքի բանտում է գտնվում ծագումով հայ Թուրքիայի քաղաքացի,  լրագրող, մտավորական և մարդու իրավունքների և ժողովրդավարական ազատությունների  հարցերով այլախոհ գործիչ Սևան Նիշանյանը։
«Ինչքան էլ ցավալի լինի, այսօր ամբողջ աշխարհում և նամանավանդ մեր տարածաշրջանում քիչ չեն ազատ խոսքի իրավունքի համար բանտում հայտնվող լրագրողներն ու մտավորականները, սակայն Սևանի պարագային դա ավելի ցինիկ է ու պարսավելի՝    նկատի ունենալով, որ թուրքական իրավական համակարգը նրան դատապարտել է երկու տարվա ազատազրկման` 42 քառակուսի մետր անօրինական շինարարություն իրականացնելու մեղադրանքով»,-  այս մասին նշվում է   ջավախահայ քաղաքական-հասարակական գործիչ Վահագն Չախալյանի հայտարարության մեջ։   Վ.Չախալյանը նկատում է՝  «և սա այն պայմաններում, երբ նույն պետության, Թուրքիայի Հանրապետությանը պատկանող խոշորագույն ընկերությունները Վրաստանի հայաբնակ Ջավախքի տարածաշրջանում իրականացնում են բազմաթիվ անօրինական մեծածավալ շինարարական նախագծեր որոնցից մասնավորապես Կարս–Ախալքալաք երկաթգիծը, ՀԷԿ–ը և   այլն»։
Նշելով, որ ընթացող տարբեր դատական գործերի առկայությամբ՝   մտավորականին  տակավին սպառնում է ևս մինչև 50 տարի բանտարկություն,  Վ.Չախալյանը  Սևան Նիշանյանին  ազատազրկելու իրական  պատճառ է  համարում այն, որ «Թուրքիայի չգրված օրենքներով հայ մտավորականին չի՛ թույլատրվում ունենալ սեփական ազատ մտածողություն, նամանավանդ՝   Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի նախօրյակին»։
Ուստի Վ.Չախալյանը կոչ  է ուղղում Թուրքիայի իշխանություններին և միջազգային կառույցներին՝   ջանք չխնայել Սևանի նկատմամբ գործվող անօրինականությանը վերջ տալու համար։  «Խոսքի ազատության իրավունքը և ժողովրդավարական այլ արժեքները մեր տարածաշրջանի ժողովուրդների միջև խաղաղ համակեցության մեծագույն երաշխիքներն են։ Թույլ չտանք, որ անպատասխանատու ազգայնամոլ շրջանակներ խախտեն այդ նվիրական հավասարակշռությունը»,- նշում է Վահագն  Չախալյանը:

Ваагн Чахалян призывает власти Турции поставить конец учиняемым над армянским журналистом Севаном Ншаняном беззакониям 02/08/2014   14:09  |  Лента новостей
С 2 января 2014г. в турецкой тюрьме в городе Измир находится гражданин Турции армянского происхождения, журналист, представитель интеллигенции и деятель, известный своим инакомыслием в вопросах, касающихся демократических прав и свобод человека, Севан Ншанян.
"Как это ни прискорбно, сегодня во всем мире и особенно в нашем регионе многие журналисты и представители интеллигенции, борющиеся за свободу слова, попадают в тюрьму, однако в случае с Севаном Ншаняном все обстоит гораздо циничнее и ужаснее с учетом того, что турецкое правосудие приговорило его к двум годам лишения свободы по обвинению в незаконном строительстве на территории 42 кв.м.”, - отмечается в заявлении общественно–политического деятеля из Джавахка Ваагна Чахаляна. В. Чахалян заявляет, что все это происходит тогда, когда принадлежащие Турции крупнейшие компании осуществляют на территории армянонаселенного Джавахка в Грузии множество незаконных масштабных строительных проектов, как то: железная дорога Карс-Ахалкалаки, ГЭС и т.д.
С учетом наличия разного рода судебных дел, журналисту грозит до 50 лет заключения. В. Чахалян считает, что поводом для лишения Севана Ншаняна свободы послужило то, что по неписаным турецким законам представителю армянской интеллигенции не разрешается иметь право на свободомыслие, тем более в преддверии 100-летней годовщины Геноцида армян.
В. Чахалян призывает власти Турции и международные структуры приложить все усилия для того, чтобы поставить конец учиняемым над Севаном беззакониям.”Право на свободу слова и иные демократические принципы являются основными гарантиями для мирного сосуществования двух народов. Нельзя позволять, чтобы безответственные националистические круги нарушили это заветное равновесие”, - считает Ваагн Чахалян.