Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարն ընդունեց ԱՄՆ արտաքին առևտրի հարցերով բարձրաստիճան պատվիրակությանը  07/21/2017   12:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հուլիսի 21-ին արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտաքին առևտրի հարցերով բարձրաստիճան պատվիրակությանը՝ Առևտրի հանձնակատարի տեղակալ Դեն Մուլանիի գլխավորությամբ: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Ողջունելով հյուրին՝ նախարար Նալբանդյանը գոհունակությամբ նշեց, որ քառորդ դարը բոլորած հայ-ամերիկյան միջպետական հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա և համոզմունք հայտնեց, որ համատեղ ջանքերով դրանք նոր լիցք կստանան:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ ԱՄՆ Առևտրի հանձնակատարի տեղակալն ընդգծեց, որ Միացյալ Նահանգները կարևորում են Հայաստանի հետ բազմակողմանի փոխգործակցության զարգացումը և առևտրատնտեսական հարաբերությունների խորացումը։
Զրուցակիցները ջերմությամբ վերհիշեցին 2015թ. Վաշինգտոնում կայացած հանդիպումը և ՀՀ Նախագահի ներկայությամբ՝ Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջև Առևտրի և ներդրումների շրջանակային համաձայնագրի ստորագրումը։
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Դեն Մուլանին քննարկեցին Հայաստան - ԱՄՆ միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքներին առնչվող հարցեր, մտքեր փոխանակեցին Առևտրի ու ներդրումների հայ-ամերիկյան խորհրդի երկրորդ նիստի նախապատրաստական աշխատանքների շուրջ։

Эдвард Налбандян констатировал высокий уровень армяно-американских межгосударственных отношений 07/21/2017   13:53  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 21-го июля принял высокопоставленную возглавляемую заместителем торгового представителя США Дэном Мулани делегацию по вопросам внешней торговли США.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, Эдвард Налбандян с удовлетворением констатировал, что армяно-американские межгосударственные отношения находятся на высоком уровне.
Он выразил уверенность в том, что совместными усилиями они получат новый импульс.
Д. Мулани, поблагодарив за прием, подчеркнул, что США придают важность развитию многостороннего сотрудничества с Арменией и укреплению торгово-экономических отношений.
Собеседники с теплотой вспомнили о состоявшихся в 2015 году в Вашингтоне встрече и подписании рамочного соглашения о сотрудничестве в сферах торговли и инвестиций между РА и США в присутствии президента Армении.
Эдвард Налбандян и Дэн Мулани также обсудили вопросы, касающиеся работы межправительственной комиссии Армения – США, обменялись мнениями относительно работ по подготовке 2-го заседания армяно-американского Совета по торговле и инвестициям.
В ходе встречи стороны указали на необходимость расширения договорно-правовой базы в торгово-экономической сфере.
Собеседники также коснулись вопросов углубления дальнейшего взаимодействия в сфере информационных технологий.