Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունը ներկայացրել է երկարաձգված ՀՀ անձնագրով վիզա տրամադրելու կարգը 07/21/2017   12:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունը պարզաբանում է տարածել երկարաձգված ՀՀ անձնագրով վիզա ուտրամադրել հարցի առնչությամբ:
Ներկայացնում ենք պարզաբանումն ամբողջությամբ:
«Լրատվամիջոցներում անդրադարձ էր կատարվել ՀՀ երկարաձգված անձնագրով ԱՄՆ վիզա տրամադրելու հարցին: ԱՄՆ դեսպանությունը երկարաձգված անձնագրով վիզա տրամադրում է, եթե վիզայի թողարկման պահին անձնագիրը վավեր է:
Հին նմուշի անձնագրերում, որտեղ դրվում է ելքի կնիք, անհրաժեշտ է, որպեսզի ելքի կնիքը վավեր լինի առնվազն մինչև ԱՄՆ-ից վերադառնալու պահը: Նոր անձնագրերում ելքի կնիք չի դրվում, ուստի վիզան տրամադրվում է վավեր անձնագրի առկայության պարագայում: Բացի այդ, ցանկացած ոք վավերականության ժամկետը լրացած անձնագրում վավեր ու անվնաս ԱՄՆ վիզա ունենալու պարագայում կարող է ուղևորվել ԱՄՆ՝ այդ վիզայով ու իր նոր վավեր անձնագրով, եթե իհարկե հին ու նոր անձնագրերում կենսաչափական տվյալները նույնն են»:

Посольство США в Армении разъяснило порядок предоставления визы по продленным армянским паспортам 07/21/2017   12:19  |  Информационная платформа
Посольство США в Армении распространило заявление, в котором пояснило порядок предоставления визы по продленным армянским паспортам.
"Посольство США предоставляет визу по продленным паспортам, если на этот момент паспорт действителен", - говорится в сообщении пресс-службы дипредставительства.
В американском посольстве пояснили, что для паспортов старого образца, где ставится печать выезда, необходимо, чтобы она была действительна как минимум до момента возвращения из США. В паспортах нового образца такая печать не ставится, поэтому виза выдается при наличии действительного паспорта.
"Кроме того, каждый владелец паспорта с истекшим сроком действия при наличии действительной визы США может по этой визе и с новым действительным паспортом отправиться в Соединенные Штаты, если, конечно, биометрические данные старого и нового паспортов совпадают", - отмечается в сообщении.