Ստեփանակերտը Նալբանդյան-Մամեդյարով հանդիպումից միջազգային հանրության դիրքորոշման հնչեցում է ակնկալում 07/11/2017   15:55  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Հայաստանի և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը շատ կարևոր է միջազգային հանրության դիրքորոշման հստակ հնչեցման տեսանկյունից։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը։
«Մենք միշտ արժևորել ենք ցանկացած նման հանդիպում։ Այս հանդիպումներից, իհարկե, դժվար է ակնկալել վերջնական, համապարփակ կարգավորում։ Այդ ամենը հնարավոր չէ՝ հաշվի առնելով Ադրբեջանի ապակառուցողական, աննորմալ պահվածքը։
Այն, որ նմանատիպ հանդիպումները կարևոր են խաղաղության և կայունության պահպանման տեսանկյունից՝ միանշանակ է։ Բացի այդ, սա ոչ միայն երկու արտգործնախարարների հանդիպում է, այլև միջազգային հանրության դիրքորոշումն է հստակ հնչում այդ հանդիպումների ժամանակ։ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի մշտական անդամներից 3-ը ներգրավված են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մեջ»,- նշեց Բաբայանը:
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հուլիսի 11-ին Բրյուսելում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների նախագահների նախաձեռնությամբ և ներկայությամբ հանդիպում կունենա Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Էլմար Մամեդյարովի հետ։
15:48 11/07/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՆալբանդյանն ու Լավրովը հանդիպել են Ավստրիայում և քննարկել ԼՂ խնդիրը
10:39 10/07/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԵԱՀԿ ԽՎ-ն հորդորել է Մինսկի խմբի համանախագահներին կրկնապատկել ԼՂ հակամարտության կարգավորման ջանքերը
17:16 08/07/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՌուսաստանցի սենատորը ԼՂ հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացին այլընտրանք չի տեսնում
14:45 08/07/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԱլիևի ռեժիմը չի կարող իրեն երկարաժամկետ պատերազմ թույլ տալ տնտեսության անկման պայմաններում. Forbes-ի անդրադարձը

Степанакерт ожидает услышать позицию международного сообщества по поводу встречи Налбандяна и Мамедьярова 07/11/2017   16:32  |  Карабахский конфликт
Встреча министров иностранных дел Армении и Азербайджана очень важна в контексте озвучивания позиции международного сообщества. Об этом в беседе с "Арменпресс" заявил пресс- секретарь президента Арцаха Давид Бабаян.
"Мы всегда высоко ценили любые подобные встречи. От этих встреч, конечно, трудно ожидать окончательного, всеобъемлющего урегулирования карабахского конфликта. Все это невозможно, учитывая деструктивное, ненормальное поведение Азербайджана. То, что подобные встречи важны в свете установления мира и стабильности – это однозначно. Кроме того, это не только встреча глав МИД Армении и Азербайджана; в ходе этих встреч звучит также позиция международного сообщества. Трое постоянных членов Совбеза ООН –  страны - сопредседатели Минской группы ОБСЕ", - отметил пресс-секретарь президента Арцаха.
Ранее пресс-служба МИД РА подтвердила, что по инициативе и в присутствии сопредседателей Минской группы ОБСЕ 11 июля в Брюсселе министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян встретится с главой МИД Азербайджана Эльмаром Мамедъяровым.