Պեդրո Ագրամունտը հեռացվել է ԵԽԽՎ-ում ԵԺԿ քաղաքական խմբից 06/28/2017   14:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի ԵԺԿ քաղաքական խմբում հունիսի 28-ին թեժ նիստ է տեղի ունեցել, որտեղ որոշում է կայացվել ԵԽԽՎ նախագահ Պեդրո Ագրամունտին հեռացնել ԵԺԿ քաղաքական խմբից: Այս մասին Ստրասբուրգից «Արմենպրես»-ին հաղորդեց ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ, ԵԽԽՎ-ում Հայաստանի պատվիրակության ղեկավար Արփինե Հովհաննիսյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ որոշումն ընդունվել է 30 կողմ, 0 դեմ, 3 ձեռնպահ ձայներով: Ընդ որում, այն մարդիկ, ովքեր դեմ էին, չեն մասնակցել քվեարկությանը:
«Ամբողջ ադրբեջանական լոբբին պայքարում էր Ագրամունտի համար»,-նշեց Հովհաննիսյանը:
Դեռևս հունիսի 26-ին ԵԽԽՎ հինգ հիմնական քաղաքական խմբերից մեկը՝ Եվրոպայի ժողովրդական կուսակցության քաղաքական խումբը, ձայների մեծամասնությամբ քվեարկել Է ԵԽԽՎ-ի ներկայիս ղեկավար Պեդրո Ագրամունտին անվստահություն հայտնելու օգտին: Իսկ հունիսի 27-ին վեհաժողովի պատգամավորները Ստրասբուրգում ընթացող ամառային նստաշրջանում բանաձեւ են ընդունել նրա անդամների պատասխանատվության սկզբունքի վերաբերյալ:
Փաստաթուղթը նպատակամղված է ԵԽԽՎ-ի կանոնակարգում նրա ղեկավարների պաշտոնազրկման մեխանիզմի ստեղծմանը, ինչն առաջիկայում կարող է բերել ԵԽԽՎ-ի ղեկավար Պեդրո Ագրամունտի պաշտոնաթողությանը:
18:49 27/06/2017  |  Միջազգային լրահոսԵԽԽՎ-ն ընդունեց բանաձեւ, որը կարող է բերել Պեդրո Ագրամունտի պաշտոնազրկման
18:58 26/06/2017  |  ՔաղաքականՆաիրա Զոհրաբյանը պահանջել է սկսել Պեդրո Ագրամունտի իմպիչմենտի իրավական գործընթացը. նա տղամարդավարի չի հեռանա
10:22 21/06/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԵԽԽՎ առաջիկա նստաշրջանը խոստանում է թեժ լինել. ակնկալվում է Պեդրո Ագրամունտի իմպիչմենթը
17:22 02/06/2017  |  Միջազգային լրահոսԵԽԽՎ կանոնադրական հանձնաժողովը քննարկում է Ագրամունտի նկատմամբ իմփիչմենթ կիրառելու գործիքներ ներդնելու հարցը
12:09 29/04/2017  |  Միջազգային լրահոսԱգրամունտն իր շուրջ առաջացած սկանդալը բարդում է Հայաստանի և Սորոսի վրա
14:10 28/04/2017  |  Միջազգային լրահոսԵԽԽՎ-ի բյուրոն անվստահություն հայտնեց նախագահ Պեդրո Ագրամունտին

Педро Аграмунта исключили из фракции Европейской народной партии в ПАСЕ 06/28/2017 14:58 | Международные новости
На проходящем 28 июня заседании политической фракции Европейской народной партии в ПАСЕ состоялось жаркое обсуждение.
Главу ПАСЕ Педро Аграмунта было решено исключить из фракции ЕНП. Об этом, как передает “Арменпресс”, сообщила глава армянской делегации в ПАСЕ Арпине Ованнисян.
По ее словам, “за” данное решение проголосовали 30 депутатов при ноль “против” и трех “воздержавшихся”.
Те, кто в принципе были против, не принимали участия в голосовании. Ранее стало известно, что 26 июня одна из пяти основных политических групп ПАСЕ, Европейская народная партия (ЕНП) большинством голосов выразила вотум недоверия главе ПАСЕ Педро Аграмунту.
Как сообщалось ранее, ПАСЕ во вторник большинством голосов приняла резолюцию, предлагающую поправки в регламент и позволяющую начать процесс отстранения от должности нынешнего главы ассамблеи Педро Аграмунта. Принятая резолюция открывает возможность начала процесса отстранения от власти Аграмунта. На сегодняшний день в регламенте ПАСЕ нет положения об отставке избранного лица. Он может уйти только добровольно.ПАСЕ одобрила поправки, позволяющие отстранить нынешнего главу ассамблеи Педро Аграмунта