Արա Բաբլոյանը հանդիպել է Կորեայի միջազգային համագործակցության գործակալության նախագահի հետ 06/26/2017   12:40
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանի գլխավորած պատվիրակությունը հունիսի 26-ին Սեուլում հանդիպել է Կորեայի միջազգային համագործակցության գործակալության նախագահ Սունգհո Չոյի հետ:  Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Հանդիպման ընթացքում կարեւորելով գործակալության առաքելությունը, իրականացվող ծրագրերի նշանակությունը՝ ՀՀ խորհրդարանի նախագահը նշել է. «Մենք բարձր ենք գնահատում աջակցության այն կարեւոր ծրագրերը, որոնք Ձեր գործակալության կողմից կյանքի են կոչվել Հայաստանում: Իրականացված բոլոր ծրագրերն աչքի են ընկել իրենց արդյունավետությամբ եւ մեր երկրի համար ունեցած կարեւոր նշանակությամբ»:
Արա Բաբլոյանն անդրադարձել է 2010-2012 թթ. իրականացված Ազգային ժողովի տեխնիկական վերազինման ծրագրին, որի արդյունքում Հայաստանի Հանրապետության խորհրդարանի նիստերի դահլիճը վերազինվել է ժամանակակից տեխնիկայով: Գործակալության հետ համագործակցությունն առավել ակտիվացնելու նպատակով ՀՀ ԱԺ նախագահն առաջարկել է քննարկել Հայաստանում Գործակալության գրասենյակ հիմնելու հնարավորությունը:
Գործակալության նախագահ Սունգհո Չոյը նշել է, որ Կորեա-Հայաստան համագործակցությունն այժմ գտնվում է բարձր մակարդակում, եւ այն պետք է ավելի խորացնել:
Կողմերը պայմանավորվել են աշխատել Կորեայի կողմից ՀՀ խորհրդարանի աջակցության երկրորդ փուլի ուղղությամբ, որի արդյունքում հնարավոր կդառնա ապահովել Հայաստանում սահմանադրական բարեփոխումներից հետո խորհրդարանի ստանձնած նոր պարտավորությունները, առավել արդյունավետ դարձնել խորհրդարանական վերահսկողության գործընթացը:

Ара Баблоян предложил обсудить возможность открытия в Армении офиса Корейского агентства международного сотрудничества 06/26/2017   14:32  |  Лента новостей
Делегация Национального собрания Армении во главе с Ара Баблояном 26 июня встретилась с президентом Агентства международного сотрудничества Кореи (KOICA ) Сунго Чо.
Как передает пресс-служба парламента Армении, в ходе встречи, спикер НС подчеркнул важность миссии агентства, значение реализуемых программ.
“Мы высоко ценим важные программы содействия, претворенные в жизнь Вашей агентством в Армении. Все осуществленные программы выделяются своей эффективностью и значимостью для нашей страны”, - отметил Ара Баблоян.
Он коснулся программы технического обновления НС в   2010-2012 гг., в результате реализации которой зал заседаний парламента РА оснащен современной техникой. С целью дальнейшей активизации сотрудничества с агентством председатель парламента предложил обсудить возможность открытия в Армении офиса KOICA .
Президент  агентства Сунго Чо отметил нынешний высокий уровень сотрудничества Корея – Армения и необходимость его углубления.
Стороны договорились продвигать работу по второму этапу корейской программы содействия Национальному собранию, в результате которой можно будет обеспечить выполнение обязательств, взятых на себя парламентом после конституционных реформ в Армении, повысить эффективность процесса парламентского контроля.