Նախագահ Սերժ Սարգսյանը Բրյուսելում մասնակցել է ԵԺԿ ընդլայնված կազմով գագաթնաժողովին 06/22/2017   16:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
Աշխատանքային այցով Բելգիայի Թագավորությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Բրյուսելում մասնակցել է Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության (ԵԺԿ) ընդլայնված կազմով գագաթնաժողովին: Այն վարել է ԵԺԿ նախագահ Ժոզեֆ Դոլը: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Գագաթնաժողովին մասնակցել են Եվրոպական խորհրդի և Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահներ Դոնալդ Տուսկը և Ժան-Քլոդ Յունկերը, Եվրոպական խորհրդարանի նախագահ Անտոնիո Տայանին, ԵՄ անդամ և Արևելյան գործընկերներ երկրներից ԵԺԿ-ին անդամակցող կուսակցությունները ներկայացնող պետությունների և կառավարությունների ղեկավարները:
Օրակարգի շրջանակներում գագաթնաժողովի մասնակիցները քննարկել են Եվրոպական խորհրդի հանդիպման նախապատրաստական աշխատանքները, որի ընթացքում նախատեսվում է քննարկել միգրացիոն խնդիրների և դրանց հիմնարար պատճառների վերացմանն ուղղված հարցեր: ԵԺԿ գագաթնաժողովի հիմնական օրակարգային հարցերից բացի անդրադարձ է եղել Արևմտյան Բալկաններում տիրող իրավիճակին:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը գագաթնաժողովում հանդես է եկել ելույթով, որում անդրադարձել է Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրություններին, արձանագրված առաջընթացին, Հայաստան-Եվրամիություն համագործակցության օրակարգին, ինչպես նաև Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի կայունության և անվտանգության ապահովման խնդիրներին:
18:25 21/06/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սերժ Սարգսյանը աշխատանքային այցով մեկնել է Բրյուսել
10:52 01/03/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սարգսյանը Եվրոպական խորհրդարանի նախագահին ներկայացրել է Ադրբեջանի ոչ կառուցողական և սադրիչ քայլերը
17:07 28/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահը Բրյուսելում հանդիպում է ունեցել Եվրոպական խորհրդարանի մի խումբ պատգամավորների հետ
16:51 28/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը՝ որպես Արցախի անվտանգության երաշխավոր, պատրաստ է համարժեքորեն արձագանքելու ուժի կիրառման ցանկացած փորձի. ՀՀ Նախագահ
08:50 28/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահը Բրյուսելում հանդիպում է ունեցել հայ համայնքի գործարար ներկայացուցիչների հետ
16:59 27/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել ԵԺԿ նախագահ Ժոզեֆ Դոլի հետ
15:57 24/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սերժ Սարգսյանը աշխատանքային այցով կմեկնի Բրյուսել
18:02 19/03/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԲրյուսելում Նախագահ Սերժ Սարգսյանը մասնակցել է Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության գագաթնաժողովին

Президент Армении на саммите ЕНП в Брюсселе затронул вопросы безопасности и стабильности на Южном Кавказе 06/22/2017 17:24 | Лента новостей
Находящийся с рабочим визитом в Бельгии президент Армении Серж Саргсян сегодня принял участие в саммите Европейской народной партии в расширенном составе, который вел председатель ЕНП Жозеф Дол. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
В саммите приняли участие председатель Европейского совета Дональд Туск, глава Европейской комиссии Жан-Клод Юнкер, председатель Европарламента Антонио Таяни, главы государств и правительств, представляющие партии-члены ЕНП из стран Европейского Союза и Восточного партнерства.
В рамках повестки дня участники саммита Европейской народной партии обсудили работы по подготовке встречи Европейского совета, в ходе которой планируется рассмотреть вопросы, касающиеся миграционных проблем и устранения их основных причин. Помимо основных вопросов повестки дня саммита ЕНП, была затронута также ситуация на Западных Балканах.
Президент Серж Саргсян на саммите выступил с речью, в которой коснулся состоявшихся в Армении парламентских выборов, достигнутого прогресса, повестки сотрудничества Армения-ЕС, а также вопросов обеспечения безопасности и стабильности в регионе Южного Кавказа.