Բաքուն փորձում է առավելության հասնելու պատրանք ստեղծել առաջնագծում, որը դատապարտված է ձախողման. ՀՀ ԱԳՆ 06/17/2017   17:23  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Արցախի և Ադրբեջանի շփման գծում վերջին իրադարձությունների առնչությամբ ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել:
Մեր խորին ցավակցությունն ենք հայտնում երեկ և այսօր Արցախի և Ադրբեջանի միջև շփման գծում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից իրականացրած զինադադարի կոպտագույն խախտումների հետևանքով զոհված զինծառայողների հարազատներին և ծառայակիցներին։
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները իրենց վերջին հայտարարության մեջ դատապարտեցին զինադադարի խախտումները` մատնանշելով, որ Ադրբեջանն է առաջինը կրակ բացում: Ադրբեջանը այսպիսի սադրանքներով է արձագանքում այդ հասցեական հայտարարությանը` ի ցույց դնելով իր ողջ արհամարհանքը:
Բաքու համանախագահների այցի նախաշեմին, առանց միջազգային պարտավորություններին համապատասխան ծանուցման լայնածավալ զորավարժությունների անցկացումը, 1994-1995 թթ. զինադադարի եռակողմ անժամկետ համաձայնագրերի շարունակական խախտումները, իրավիճակի սրմանն ուղղված նոր քայլերը, Ադրբեջանի բարձրագույն ղեկավարության կողմից միջազգային հանրությանը, առաջին հերթին Մինսկի խմբի համանախագահ երկրներին նետած հերթական մարտահրավերն է, որին համարժեք արձագանքի բացակայությունը կարող է ընկալվել Ադրբեջանի կողմից որպես նոր արկածախնդրությունների խրախուսում։
Ակնհայտ է, որ Բաքուն, չկարողանալով խաղաղ կարգավորման գործընթացը տանել իր նախընտրած ուղիով, փորձում է առավելության հասնելու պատրանք ստեղծել առաջնագծում, որը նույնպես դատապարտված է ձախողման, և հղի է անկանխատեսելի հետևանքներով, առաջին հերթին իրավիճակի լարումը նախաձեռնող կողմի համար:

МИД Армении: Баку новыми провокациями демонстрирует полное пренебрежение к МГ ОБСЕ 06/17/2017   18:06  |  Карабахский конфликт
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ в своем последнем заявлении осудили нарушения режима прекращения огня, указав на то, что именно Азербайджан первым открывает огонь, и Баку реагирует на данное адресное заявление подобными провокациями, демонстрируя тем самым полное пренебрежение. Об этом говорится в заявлении МИД Армении в связи с последними событиями на линии соприкосновения вооруженных сил Арцаха (НКР) и Азербайджана.
МИД Армении выражает глубокие соболезнования близким и сослуживцам погибших армянских военнослужащих.
“Проведение в преддверии визита посредников в Баку широкомасштабных учений без соответствующего уведомления согласно международным обязательствам, последовательное нарушение бессрочных трехсторонних соглашений о режиме прекращения огня от 1994-1995гг., новые шаги по обострению ситуации являются очередным вызовом высшего руководства Азербайджана международному сообществу и в первую очередь странам-сопредседателям МГ ОБСЕ, и отсутствие адекватной реакции на это в Баку может быть расценено как поощрение новых авантюр”, - отмечается в сообщении.
“Очевидно, что Баку, не сумев направить процесс мирного урегулирования в нужное ему русло, пытается создать иллюзию достижения преимущества на передовой, которая также обречена на провал и чревата непредсказуемыми последствиями, в первую очередь для стороны, инициирующей эскалацию ситуации”, – подчеркивается в заявлении внешнеполитического ведомства Армении.