Բաբայան. «Ադրբեջանի գործողությունները հիմնովին կկասեցվեն». Sputnik Արմենիա 06/17/2017   11:06  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում նշել է, որ Արդրբեջանն այսօր արցախա-ադրբեջանական սահմանին կրկին իր սովորական մատավարությանն է դիմել:
Երեք զինծառայող է զոհվել դիրքերում
Ադրբեջանն արցախյան դիրքերի ուղղությամբ կրակել է հեռվից՝ կիրառելով իր սովորական մարտավարությունն ու ռազմավարությունը: Այս մասին ասել է Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը:
Նրա խոսքով՝ վերջին շրջանում իրավիճակը համեմատաբար հանգիստ էր, նվազել էին հրադադարի պահպանման ռեժիմի խախտումները: Բաբայանը նշեց, որ Արցախի բանակն ամեն վայրկյան պատրաստ է իրավիճակի զարգացմանը և բացառեց լայնածավալ ռազմական գործողությունների հավանականությունը:
«Նախ՝ հայկական կողմը պահպանում է հավասարակշռությունը, երկրորդ՝ դրան դեմ է միջազգային հանրությունը: Այս երկու գործոնները նվազեցնում են լայնածավալ գործողությունների հնարավորությունը: Սակայն մենք միշտ պատրաստ ենք պաշտպանել մեր երկիրը»,- ասաց Բաբայանը:
Սա Ադրբեջանի պատասխանն է Մինսկի խմբի համանախագահների հասցեական հայտարարության. Դավիթ Բաբայան. NEWS.am
Նրա խոսքով՝ եթե Ադրբեջանը կրկին փորձի խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը, բոլոր գործողությունները հիմնովին կկասեցվեն:

Давид Бабаян: активные действия Азербайджана будут пресекаться на корню 06/17/2017   11:23  |  Карабахский конфликт
Азербайджанская сторона обстреляла карабахские позиции издалека, применив обычную тактику, заявил Sputnik Армения пресс-секретарь президента Республики Арцах(Карабах) Давид Бабаян.
"Несмотря на потери, мы не падаем духом, Армия обороны продолжает уверенно выполнять свои боевые задачи", — цитирует СМИ Бабабяна.
По словам Бабаяна, в последнее время на линии соприкосновения было относительное затишье: режим перемирия нарушался реже. Бабаян подчеркнул, что Армия обороны готова к любому развитию событий, однако на данном этапе широкомасштабные боевые действия едва ли возможны.
"Во-первых,сегодня баланс поддерживается нашими силами, во-вторых, международное сообщество выступает против эскалации напряженности. Эти факты говорят в пользу того, что вероятность развязывания широкомасштабных военных действий невелика. Но мы всегда готовы защитить себя", — сказал Бабаян.
По его словам, активные действия со стороны Азербайджана будут пресекаться на корню.
Подробности читайте на сайте Sputnik Армения.
11:32 05/06/2017  |  Карабахский конфликтСитуация на передовой находится полностью под контролем Армии обороны Арцаха – Левон Мнацаканян
10:26 05/06/2017  |  Карабахский конфликтГлава Минобороны НКР: ситуация на линии соприкосновения оценивается как стабильно напряженная
14:19 03/06/2017  |  Карабахский конфликтВ Минобороны Арцаха рассказали об оперативной ситуации на передовой за минувшую неделю