Նոր թափ է ստանում Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցությունը երկրի դիմակայունության բարձրացման ոլորտում 06/13/2017   17:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հունիսի 13-ին ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարար Դավիթ Տոնոյանն ընդունեց Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Ջեյմս Ապաթուրայի ղեկավարած պատվիրակությանը: Այս մասին հայտնում է ԱԻՆ լրատվական ծառայությունը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին աղետների ռիսկի նվազեցման, երկրի դիմակայունության և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների պատրաստվածության մակարդակի բարձրացման ուղղություններով Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցության ընդլայնումը «Անհատական գործընկերության գործողությունների» (ԱԳԳԾ) ծրագրի շրջանակում:
Կողմերը քննարկեցին հնարավոր համագործակցությունը կրթական ոլորտում՝ ՀՀ ԱԻՆ Ճգնաժամային կառավարման պետական ակադեմիայի հարթակում. քաղաքացիական պատրաստվածության մակարդակի բարձրացման համար նախատեսվում է տարբեր ծրագրերի միջոցով աղետների արձագանքման ուժերի մասնագիտական գիտելիքների, հմտությունների ու կարողությունների բարելավում, փորձի փոխանակում, փրկարարների վերապատրաստում:
Կողմերը քննարկեցին նաև տարածաշրջանային համագործակցության անհրաժեշտությունը՝ ՆԱՏՕ-ի մեխանիզմների կիրառությամբ. «Տարածաշրջանային համագործակցության ոլորտում մենք բաց ենք բոլոր գործընկերների համար, քանի որ գտնվում ենք աղետավտանգ նույն աշխարհագրական միջավայրում»,-նշեց նախարար Տոնոյանը:
18:38 03/03/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստան-ՆԱՏՕ ԱԳԳԾ իրականացման միջգերատեսչական հանձնաժողովի և ՆԱՏՕ-ի պատվիրակության համատեղ նիստ

Глава МЧС Армении обсудил со спецпредставителем генсека НАТО расширение сотрудничества в направлении сокращения риска бедствий 06/13/2017   18:00  |  Лента новостей
Министр по чрезвычайным ситуациям Армении Давид Тоноян 13 июня принял специального представителя генерального секретаря НАТО по Южному Кавказу и Центральной Азии Джеймса Аппатурая и возглавляемую им делегацию. Подробности передает пресс-служба МЧС Армении.
В ходе встречи обсуждалось расширение сотрудничества Армения-НАТО в направлении сокращения риска бедствий, повышения уровня готовности гражданских инфраструктур в рамках программы действий индивидуального партнерства.
Стороны обсудили также возможности сотрудничества в сфере образования, а также необходимость регионального сотрудничества с применением механизмов НАТО.
“В сфере регионального сотрудничества мы открыты для всех партнеров”, – отметил глава МЧС Армении.
15:14 18/01/2017  |  Лента новостейВ штаб-квартире НАТО обсудили приоритеты армяно-американского сотрудничества в оборонной сфере