Աղվան Հովսեփյանն այսօր մասնակցել է Մասիսի քննչական բաժնի նոր վարչական շենքի բացման արարողությանը  06/06/2017   17:44  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ՔԿ նախագահ Աղվան Հովսեփյանն այսօր մասնակցել է ՀՀ քննչական կոմիտեի Արարատի մարզային քննչական վարչության Մասիսի քննչական բաժնի նոր վարչական շենքի բացման արարողությանը։ Այս մասին տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Շենքի բացմանը ներկա են գտնվել նաև Արարատի մարզպետ Ա.Գրիգորյանը, Մասիսի քաղաքապետը, մարզի դատաիրավական ոլորտի պատասխանատուները։ ՀՀ ՔԿ նախագահը շրջել է շենքում, ծանոթացել նոր աշխատանքային պայմաններին։
Մասիսի քննչական բաժնի շենքային պայմանները բարելավելու համար անհատույց օգտագործման իրավունքով ՀՀ ՔԿ դեպարտամենտին 316,16քմ տարածք է հատկացվել՝ Մասիս քաղաքի քաղաքապետարանի ավագանու 03.06.2016թ. որոշմամբ՝ Մասիս քաղաքի քաղաքապետարանի շենքում։ Այն ամբողջությամբ վերանորոգվել է, ապահովվել տեսաձայնագրման համակարգով, ինտերնետ կապով և համակարգչային ներքին ցանցով: Տարածքն ունի 14 սենյակ, որը հնարավորություն է տալիս ավելի արդյյունավետ կազմակերպել քննչական գործողությունների իրականացումը, ապահովել իրեղեն ապացույցների պահպանումը:
«Մենք տեղերում մեր կառույցների համար հարմարավետ վերանորոգված շինություններ ենք ստեղծում՝ ակնկալելով, որ դա նույնպես կավելացնի, կբարձրացնի քննչական աշխատանքի արդյունավետությունը: Քննիչի աշխատանքային պայմանների բարելավումը շատ կարևոր է, պետք է ստեղծվեն այնպիսի պայմաններ, որ նա օրենքով նախատեսված ծառայողական պարտականությունները կարողանա ավելի արդյունավետ կատարել: Եթե երեք քննիչ աշխատում են տասներկու քառակուսի մետր աշխատասենյակում, ստիպված են լինում իրենց աշխատանքային օրը այնպես ծրագրել, որ  քննչական գործողություններն ըստ հերթականության կատարեն։
Այսօրվա պայմանները հնարավորություն կտան քննչական գործողություններն ավելի արդյունավետ կազմակերպել և աշխատանքային պլանին համապատասխան՝ օրը հագեցած օգտագործել՝ քրեական գործերը քննելու համար»,- ասել է ՀՀ ՔԿ նախագահ Ա.Հովսեփյանը և ընդգծել, որ ստեղծվում են բոլոր պայմանները, որպեսզի քննչական գործողությունների արդյունքում ձեռք բերվող ապացույցները լինեն անխոցելի։
Քննչական կոմիտեի՝ որպես անկախ քննչական մարմնի կազմավորումից հետո՝ 2014թ. հոկտեմբերից սկսած, հետևողական քայլեր են ձեռնարկվում՝ տարածքային ստորաբաժանումների աշխատանքային պայմանները բարելավելու ուղղությամբ, որն ուղղված է նաև առավել նպաստավոր միջավայր և պայմաններ ստեղծելու՝ մինչդատական վարույթի ընթացքում դատավարության մասնակիցների մասնակցությամբ քննչական գործողություններն իրականացնելու, նրանց իրավունքները հարգելու համար:
Անցած 2,5 տարիների ընթացքում հիմնանորոգվել են Սյունիքի, Կոտայքի, Արագածոտնի, Վայոց Ձորի մարզային քննչական վարչությունների, Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչության Վարդենիսի քննչական բաժնի, Երևան քաղաքի քննչական վարչության, Արաբկիր և Շենգավիթ վարչական շրջանների քննչական բաժինների շենքերը:
Վերանորոգման փուլում են գտնվում Տավուշի, Արարատի մարզային քննչական վարչությունների, Շիրակի մարզային քննչական վարչության Արթիկի քննչական բաժնի,Լոռու մարզի քննչական վարչության Ստեփանավանի քննչական բաժնի, Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչության Մարտունու քննչական բաժնի, Տավուշի մարզային քննչական վարչության Նոյեմբերյանի քննչական բաժնի վարչական շենքերը։

Глава КС Армении принял участие в церемонии открытия нового здания масисского следственного отдела 06/06/2017   20:21  |  Лента новостей
Председатель Следственного комитета РА Агван Овсепян сегодня принял участие в церемонии открытия нового административного здания масисского следственного отдела следственного управления СК РА по Араратской области. Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета РА.
На открытии здания присутствовали также губернатор Араратской области А. Григорян, мэр Масиса, ответственные лица судебно-правой сферы. Председатель СК РА обошел здание, ознакомился с новыми рабочими условиями.
Для улучшения офисных условий в здании масисского следственного отдела решением совета старейшин мэрии города Масиса Департаменту СК РА в безвозмездное пользование было передано помещение площадью 316,16 кв.м. в здании мэрии г. Масиса. Здание полностью отремонтировано, оснащено системой видеонаблюдения, обеспечено доступом в Интернет и локальной компьютерной сетью. Здание насчитывает 14 кабинетов, которые позволяют более эффективно организовывать проведение следственных действий, обеспечивать хранение вещественных доказательств.
“Мы на месте создаем  для наших структур удобные отремонтированные здания, надеясь на повышение эффективности следственной деятельности. Улучшение условий труда следователей весьма важно. Следует создать такие условия, чтобы он смог более эффективно исполнять возложенные на него законом служебные обязанности. Если трое следователей работают в кабинете площадью 12 кв.м.,  то они бывают вынуждены планировать свой рабочий день так, чтобы выполнять следственные действия по очереди.
Созданные сегодня условия позволят повысить уровень организации следственных действий и в соответствии с рабочим планом полноценно использовать день для расследования уголовных дел”, - заявил председатель СК РА А.Овсепян и подчеркнул, что создаются все условия для того, чтобы обеспечить неуязвимость добытых в результате следственных действий доказательств.
После формирования Следственного комитета в качестве независимого следственного органа, начиная с октября 2014 года, предпринимаются последовательные шаги для улучшения рабочих условий территориальных подразделений, которые также направлены на создание более благоприятных  условий и среды для проведения в ходе досудебного производства следственных действий с участием участников уголовного судопроизводства, а также уважения их прав. В течение прошедших 2.5 лет были отремонтированы здания следственных управлений по Сюникской, Котайкской, Арагацотнской, Вайоцдзорской областям, варденисского следственного отдела следственного управления по Гегаркуникской области, следственного управления по Еревану, следственных отделов по административным районам Арабкир и Шенгавит.
Продолжается ремонт зданий следственных управлений по Тавушской, Араратской областям, артикского следственного отдела следственного управления по Ширакской области, степанаванского следственного отдела следственного управления по Лорийской области, мартунинского следственного отдела следственного управления по Гегаркуникской области, ноемберянского следственного отдела следственного управления по Тавушской области.