Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ներկա է գտնվել Շառլ Ազնավուրի տուն-թանգարանի բանալու հանձնման արարողությանը 06/01/2017   14:24  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր այցելել է Շառլ Ազնավուրի տուն-թանգարան, որտեղ տեղի է ունեցել պետության կողմից «Ազնավուր» հիմնադրամին Ազնավուրի տուն-թանգարանի բանալու հանձնման արարողությունը: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի խոսքը՝ Շառլ Ազնավուրի տուն-թանգարանի բանալու հանձնման արարողությանը
Շատ ուրախ եմ այսօր գտնվելու այստեղ, այս լավ, ջերմ միջավայրում՝ Շառ Ազնավուրի տուն-թանգարանում, որի առկայությունը Երևանում պատիվ է բերում ոչ միայն Երևանին, այլ մեր ողջ հասարակությանը:
Երևանը հարուստ է տեսարժան վայրերով, պատմամշակութային վայրերով, մշակույթի օջախներով, բայց այս տուն-թանգարանը հարստացնում է Երևանը, նոր լիցք է հաղորդում մեր մշակութային կյանքին: Շառլ Ազնավուրն արդեն վաղուց ներկայացնելու կարիք չունի. նա արդեն հանրահայտ է՝ Մաեստրո՛, և մենք երջանիկ ենք, որ քո ժամանակակիցն ենք, որ մենք կարողանում ենք պարբերաբար վայելել Ձեր արվեստը, Ձեր կատարումները: Իրոք, Դուք ոչ միայն երգում եք, ավելի շուտ՝ ոչ թե երգում եք, այլ կատարում եք, որովհետև Ձեր յուրաքանչյուր երգ մի ամբողջական ներկայացում է:
Ազնավուրն այսօր լեգենդ է՝ քայլող լեգենդ, և այդ լեգենդը պատկանում է ո՛չ միայն Ֆրանսիային, ո՛չ միայն Հայաստանին, հայ ժողովրդին, այլ համայն մարդկությանը:
Հայ-ֆրանսիական հարաբերությունները շաղկապված են հազարավոր թելերով, և դրա ապացույցներից մեկն էլ այն է, որ Ֆրանսիայի վերջին երեք նախագահները՝Ժակ Շիրակը, Նիկոլա Սարկոզին և Ֆրանսուա Օլանդն այցելել են Հայաստան, ընդ որում՝ Օլանդը երեք անգամ. նախագահի պաշտոնում՝ երկու անգամ: Ես հույս ունեմ, որ նորընտիր նախագահ պարոն Էմանուել Մակրոնն այս ավանդույթը կշարունակի, Մաեստրո՛, և մենք Ձեզ հետ միասին նրան կդիմավորենք այս տուն-թանգարանում:
Մաղթում եմ Ձեզ առողջություն, մաղթում եմ Ձեզ երկար տարիների կյանք, որպեսզի կարողանանք վայելել Ձեր արվեստը: Շատ շնորհակալ եմ, որ համաձայնեցիք Երևանում ունենալ տուն-թանգարան: Դա մեզ համար պատիվ է, և վստահ եղեք, որ այդ պատիվը մենք արժանապատվորեն ենք կրելու:
Շնորհակալ եմ և շնորհավորում եմ բոլորիս:
14:55 22/05/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԱրա Բաբլոյանը ծննդյան օրվա առթիվ շնորհավորական ուղերձ է հղել Շառլ Ազնավուրին
14:28 18/05/2016  |  ԱնցուդարձԼևոն Մալխասյանը, Տիգրան Համասյանն ու այլք բացօթյա համերգով կշնորհավորեն Շառլ Ազնավուրի 92 ամյակը
22:10 21/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՇառլ Ազնավուրը Երևանում է
15:51 27/09/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՇառլ Ազնավուրի համերգը Երևանում՝ հոկտեմբերի 10-ին
13:42 15/08/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԹուրք երիտասարդությունը հոգնել է, որ բոլորը նրանց են մատնացույց անում. Շառլ Ազնավուր
13:47 14/03/2015  |  ԼՐԱՀՈՍ Դեսպան Ազնավուրը մասնակցեց Շվեյցարիայի Դաշնային խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված քննարկմանը
14:49 05/11/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՇառլ Ազնավուրը հարցազրույց չի տվել թուրքական թերթին.ԱԳՆ
17:06 22/06/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՌԴ ԱԳՆ-ն պարգեւատրել է Շառլ Ազնավուրին` ռուս-հայկական հարաբերությունների զարգացման գործում ունեցած ներդրման համար

Дом-музей Шарля Азнавура обогащает Ереван, придаёт новую энергию нашей культурной жизни – президент Армении 06/01/2017 15:26 | Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян сегодня посетил дом-музей Шарля Азнавура, где состоялась церемония вручения ключа дома-музея Азнавура фонду «Азнавур».
Как передает пресс-служба главы армянского государства, на церемонии президент Серж Саргсян выступил с речью:
«Уважаемые друзья,
Дорогой Шарль,
Очень рад сегодня находиться здесь в этой хорошей, тёплой атмосфере, в доме-музее Шарля Азнавура, существование которого в Ереване приносит честь не только Еревану, но и вcему нашему обществу.
Ереван богат достопримечательностями, историко-культурными объектами, очагами культуры, но этот дом-музей обогащает Ереван, придаёт новую энергию нашей культурной жизни. Шарль Азнавур уже давно не нуждается в представлении: он уже знаменит. Маэстро, и мы счастливы, что являемся твоими современниками, что мы можем периодически наслаждаться Вашим искусством, Вашими исполнениями. Вы, действительно, не только поёте, скорее всего, не поёте, а исполняете, потому что каждая Ваша песня - целое представление.
Азнавур сегодня легенда, ходячая легенда, и эта легенда принадлежит не только Франции, не только Армении, армянскому народу, но и всему человечеству.
Армяно-французские отношения переплетены тысячами нитей, и одним из доказательств этого является то, что последние три президента Франции - Жак Ширак, Николя Саркози и Франсуа Олланд посетили Армению, притом, Олланд три раза: в должности президента - два раза. Я надеюсь, что избранный президент, господин Эммануэль Макрон продолжит эту традицию, Маэстро, и мы с Вами вместе встретим его в этом доме-музее.
Желаю Вам здоровья, желаю Вам долгих лет жизни, чтобы мы могли наслаждаться Вашим искусством. Очень благодарен, что Вы согласились иметь в Ереване дом-музей. Это честь для нас, и будьте уверены, что эту честь мы будем достойно нести.