ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հասցեական հայտարարությունը նոր որակ է զինադադարի պահպանման ջանքերում. Դավիթ Բաբայան 05/19/2017   11:07  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հասցեական հայտարարությունը նոր որակ է հաղորդում զինադադարի ռեժիմի պահպանման ջանքերին: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը` մեկնաբանելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի վերջին հայտարարությունը:
«Սա շատ դրական զարգացում է: Մենք միշտ ասել ենք՝ ժամանակն է, որ հայտարարությունները լինեն հասցեական և կոշտ: Միգուցե առաջին անգամ է, որ այսպիսի համախմբված ու հասցեական հայտարարություն է հնչում, բայց հստակ նշվում է, որ մայիսի 15-ին Ադրբեջանը խախտել է հրադադարի ռեժիմը, խոցել է զինտեխնիկա և ի պատասխան դրան, արցախյան կողմը ստիպված դիմել է պատասխան գործողությունների: Սա ցույց է տալիս, որ նոր որակ է հաղորդվում զինադադարի ռեժիմի պահպանման ջանքերին»,-ասաց Դավիթ Բաբայանը:
Նրա խոսքով, եթե հայտարարությունը հասցեական է, կա հստակ գնահատական, իրերը կոչվում են իրենց անուններով, ապա դա առաջնային հիմքն է, որ դրանից հետո սկսվի նոր գործընթաց: Այսինքն` զինադադարը խախտողը պատասխան տա իր արածների համար:
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հայտարարությունը խոսում է այն մասին, որ բոլորը շահագրգռված են, որ տարածաշրջանում պահպանվի կայունություն, խաղաղություն: Ալիևի արկածախնդրությունը, ներքին «ռազբորկաներից» հասարակության ուշադրությունը նման վտանգավոր ձևերով շեղելն անընդունելի է: Կարծում եմ, որ այս հայտարարությանը կհետևեն համապատասխան գործընթացներ, միգուցե, դրանք հրապարակային չլինեն, դա պարտադիր էլ չէ: Միջազգային հանրությունն իր դիրքորոշումն ավելի հստակ ու համառորեն է ներկայացնելու»-, հավելեց Դավիթ Բաբայանը:
Շփման գծում վերջին օրերին լարվածությունն աճել է ադրբեջանական կողմի պատճառով. ԵԱՀԿ համանախագահներ
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա) և Ռիչարդ Հոգլանդը (ԱՄՆ) մայիսի 18-ին հայտարարություն են տարածել Ադրբեջանի կողմից տարածաշրջանում իրադրության լարման վերաբերյալ: Ասված է, որ համաձայն տարբեր վստահելի աղբյուրներից ստացած տեղեկատվության՝ մայիսի 15-ին Ադրբեջանի զինված ուժերը շփման գծում հրթիռ է արձակել՝ խոցելով ռազմական տեխնիկա: Մայիսի 16-ի երեկոյից մինչև մայիսի 17-ը հայկական զինված ուժերը պատասխանել են տարբեր տրամաչափի ականանետային կրակահերթերով: Երկու կողմերի այդ գործողությունները հրադադարի ռեժիմի լուրջ խախտում են և անհանգստության պատճառ:

Адресное заявление сопредседателей МГ ОБСЕ придает новое качество усилиям по поддержанию перемирия – Давид Бабаян 05/19/2017   12:14  |  Карабахский конфликт
Адресное заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ придает новое качество усилиям по поддержанию перемирия.Об этом в беседе с "Арменпресс" заявил пресс-секретарь президента Арцаха Давид Бабаян, комментируя последнее заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ в связи с эскалацией ситуации на линии соприкосновения ВС Арцаха и ВС Азербайджана.
“Это очень положительное событие. Мы всегда говорили: настало время, чтобы заявления стали адресными и жесткими. Возможно, что впервые прозвучало столь единое и адресное заявление, в котором четко указывается, что 15-го мая Азербайджан нарушил режим прекращения огня, поразив военную технику, и арцахская сторона вынуждена была прибегнуть к ответным действиям. Это показывает, что усилиям по поддержанию перемирия придается новое качество",- сказал пресс-секретарь президента Арцаха.
По словам Бабаяна, если заявление адресное, звучит четкая оценка,  вещи названы своими именами, то это может послужить первоосновой для начала нового процесса, а именно, заключающегося в том, чтобы нарушитель перемирия ответил за свои действия.
"В заявлении сопредседателей Минской группы ОБСЕ говорится о том, что все заинтересованы в сохранении стабильности в регионе, в мире. Неприемлемы попытки Алиева отвлечь внимание общества от внутренних разборок такими методами. Думаю, что за этим заявлением последуют соответствующие действия, возможно, они не будут публичными, и это необязательно. Международное сообщество будет представлять свою позицию четче и настойчивее”,- сказал пресс-секретарь президента Арцаха Давид Бабаян.
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ - Игорь Попов (Россия), Стефан Висконти (Франция) и Ричард Хогланд (США) выступили с заявлением, в котором констатировали, что зачинщиком эскалации в зоне карабахского конфликта является Азербайджан, нанёсший ракетный удар 15 мая.Сопредседатели МГ ОБСЕ констатировали, что зачинщиком эскалации в зоне карабахского конфликта является Азербайджан, нанесший ракетный удар"Согласно информации из нескольких достоверных источников, 15-го мая вооруженные силы Азербайджана выпустили ракету по линии соприкосновения, поразив военную технику. Вечером 16 мая, а также 17 мая, армянские вооруженные силы ответили минометным огнем различных калибров. Эти действия обеих сторон представляют собой существенные нарушения режима прекращения огня, которые вызывают тревогу", - говорилось в заявлении сопредседателей МГ ОБСЕ.