Նախագահը Բիշկեկում մասնակցել է ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ղեկավարների ոչ պաշտոնական ձևաչափով հանդիպմանը 04/14/2017   15:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
Աշխատանքային այցով Ղրղզստանի Հանրապետությունում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր Բիշկեկում մասնակցել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անդամ պետությունների ղեկավարների ոչ պաշտոնական ձևաչափով հանդիպմանը: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Օրակարգի շրջանակներում ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ղեկավարները քննարկել են «ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի մասին» որոշման նախագիծը և միաձայն որոշում կայացրել ս.թ. մայիսի 2-ից ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնում նշանակել Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Յուրի Գրիգորիի Խաչատուրովին: Պետությունների ղեկավարները նաև որոշում են կայացրել ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժային պարգևատրել ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի գերազանցության 1-ին կարգի նշանով:
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ պետությունների ղեկավարների ոչ պաշտոնական ձևաչափով հանդիպման ընթացքում քննարկվել են ՀԱՊԿ պատասխանատվության գոտում ռազմաքաղաքական և ռազմական-ռազմավարական իրավիճակին վերաբերող հարցեր, ընդունվել մի շարք լրացուցիչ կարգադրություններ անվտանգության սպառնալիքներին հակազդեցության ուղղությամբ:

Президент Армении в Бишкеке принял участие в неформальной встрече глав государств-членов ОДКБ 04/14/2017   16:03  |  Лента новостей
Находящийся в Кыргызской Республике с рабочим визитом президент Армении Серж Саргсян сегодня в Бишкеке принял участие в неформальной встрече глав государств-членов Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ).
Как сообщает пресс-служба президента Армении, в рамках повестки главы государств-членов ОДКБ обсудили проект решения "О Генеральном секретаре ОДКБ" и единогласно приняли решение с 2 мая с.г.назначить на должность генерального секретаря ОДКБ секретаря Совета национальной безопасности Республики Армения Юрия Григорьевича Хачатурова. Главы государств также приняли решение наградить бывшего генерального секретаря ОДКБ Николая Бордюжу знаком отличия I степени Совета коллективной безопасности ОДКБ.
В ходе неформальной встречи глав государств-членов Организации Договора о коллективной безопасности обсуждались вопросы, касающиеся военно-политической и военно-стратегической обстановки в зоне ответственности ОДКБ, принят ряд дополнительных указаний по противодействию угрозам безопасности.
14:25 14/04/2017  |  Актуальная темаНовым генсеком ОДКБ назначен Юрий Хачатуров
13:50 11/03/2017  |  Лента новостейГлава Минобороны Армении верит, что ОДКБ может занять достойное место в международной системе
15:11 27/01/2017  |  Лента новостейОДКБ подтвердила: кандидат от Армении будет избран генсеком Организации сроком на 3 года