Կալիֆորնիայի Օրինջ շրջանն ապրիլի 24-ը հռչակել է Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր 04/12/2017   11:16  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի Օրինջ շրջանի իշխանություններն ապրիլի 24-ը հայտարարել են Հայոց ցեղասպանության հիշատակի օր։ Asbarez-ի տեղեկացմամբ՝  շրջանի ղեկավարների խորհուրդն արդեն 2-րդ տարին անընդմեջ հրապարակում է համապատասխան հռչակագիր:
Օրինջի ղեկավար Միշել Սթիլը տեղի հայ համայնքի անդամների ներկայությամբ նշել է, որ այս տարի լրանում է 1.5 մլն հայի կյանք խլած Ցեղասպանության 102-րդ տարելիցը:
«Հայերը ոչ միայն սպանվել են իրենց պատմական հայրենիքում, այլև զրկվել հողերից ու ունեցվածքից»,-նշել է Սթիլը՝ հավելելով, որ զոհերի հիշատակի ոգեկոչումն անհրաժեշտ է այդ ողբերգությունը մոռացության չմատնելու և ապագայում այն չկրկնելու համար:
Ղեկավարի ելույթից հետո խոսել են տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչները՝ իրենց երախտագիտությունը հայտնելով Օրինջի իշխանություններին: Այնուհետև նրանք միասին աղոթել են անմեղ զոհերի հոգիների հանգստության համար։
17:17 06/06/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԲունդեսթագում Հայոց ցեղասպանութան բանաձեւի հեղինակը պատասխանել է Էրդողանին

Калифорнийский округ Ориндж провозгласил 24 апреля Днем памяти жертв Геноцида армян 04/12/2017   11:36  |  Лента новостей
Власти округа Ориндж штата Калифорния провозгласили 24-е апреля Днем памяти жертв Геноцида армян. Как сообщает Asbarez, совет руководителей округа уже второй год подряд публикует соответствующую декларацию.
Как сообщают члены армянской общины, глава Оринджа Мишель Стил отметила, что в этом году исполняется 102-ая годовщина Геноцида, унесшего жизни 1.5 млн. армян.
“Армяне не только были убиты на своей исторической родине, но и лишились земель и имущества”, - сказала Стил, добавив, что необходимо почитать память жертв, не забывать об этой трагедии, чтобы предотвратить ее повторение в будущем.
Представители армянской общины выразили признательность властям Оринджа. После этого они вместе помолились за упокой души невинных жертв геноцида.