Ընտրախախտումների վերաբերյալ դատարան է ուղարկվել 4 քրեական գործ 04/11/2017   16:22  |  Ընտրական իրավունք
Ապրիլի 2-ին տեղի ունեցած ԱԺ ընտրությունների ժամանակ արձանագրված՝  ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով ՀՀ քննչական կոմիտեի կողմից քննության ենթակա ընտրախախտումների դեպքերի առթիվ ապրիլի 11-ի դրությամբ հարուցվել է 15 քրեական գործ։ Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ քննչական կոմիտեն։
15 քրեական գործերից 11-ը վերաբերում են մեկից ավելի անգամ կամ այլ անձի փոխարեն քվեարկելու փորձ կատարելուն (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-153-րդ հոդված)͵  4-ը՝ քվեարկության գաղտնիությունը խախտելուն (ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154-րդ հոդված)։
Նշված 15 քրեական գործերից 4-ը՝ 4 մեղադրյալների վերաբերյալ͵ ուղարկվել է դատարան͵ 1 քրեական գործի վարույթ կարճվել է՝ հանցակազմի բացակայության հիմքով:
10  քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվում է͵ որոնցից 1-ը՝ Երևանում͵ 9-ը՝ մարզերում (4-ը՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154-րդ հոդված͵ 6-ը՝ ՀՀ ՔՕ 34-153-րդ հոդված):
19:16 10/04/2017  |  Ընտրական իրավունքԱնվավեր ճանաչված Փարպիի ընտրատեղամասում ամենաշատ ձայներն ստացել էր Բազմասեր Առաքելյանը
15:57 10/04/2017  |  Ընտրական իրավունքՓարպիում քվեարկության գաղտնիությունը խախտելու համար հարուցվել է քրեական գործ
18:24 08/04/2017  |  Ընտրական իրավունքԿԸՀ-ն չի ընդունել «Քաղաքացի դիտորդ»-ի դիմումները
19:29 07/04/2017  |  Ընտրական իրավունքԸնտրությունները՝ ոչ ազատ և ընտրողների զանգվածային վերահսկողությամբ
19:04 06/04/2017  |  Ընտրական իրավունքԸնտրողի փոխարեն չեն քվեարկել͵ այլ՝ սխալմամբ ստորագրել. ԿԸՀ
08:32 03/04/2017  |  Ընտրական իրավունքԿրԿնաքվեարկության փորձերի դեպքերի առթիվ հարուցվել է 6 քրեական գործ
20:20 02/04/2017  |  Ընտրական իրավունքՔննչական կոմիտեն հարուցեց քրեական գործ
23:48 01/04/2017  |  Ընտրական իրավունքԿաշառված ընտրողներին ընտրակեղծարարները բաժանում են թղթե կտորներ՝ տարբեր տարբերանշաններով. ահազանգ
22:51 01/04/2017  |  Ընտրական իրավունքՈստիկանությունն արձագանքել է ՕՐՕ-ին
20:08 01/04/2017  |  Ընտրական իրավունքՊահանջում են հաշվետվություն` ընտրակաշառքները կանխելու ուղղությամբ կատարված աշխատանքների մասին

4 дела о нарушениях в ходе парламентских выборов в Армении направлены в суд 04/11/2017   17:04  |  Избирательное право
По фактам зафиксированных в ходе состоявшихся 2 апреля выборов в Национальное собрание РА нарушений избирательного права, подлежащих расследованию Следственным комитетом РА в соответствии с Уголовно-процессуальным кодексом, по положению на 11-е апреля возбуждено 15 уголовных дел.Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
11 из 15 уголовных дел касаются попыток голосования более одного раза или вместо другого лица(статья 34-153 Уголовного кодекса РА), 4 – нарушения тайны голосования(статья 154 Уголовного кодекса РА).
4 из 15 указанных уголовных дел, по которым обвиняемыми проходят 4 человека, направлены в суд. Производство по одному уголовному делу прекращено за отсутствием состава преступления.
Производство предварительного следствия по 10 уголовным делам продолжается, одно из которых – в Ереване, 9 – областях(4 дела по статье 154 Уголовного кодекса РА, 6 – по статье 34-153 УК РА).