Հարուցվել է քրեական գործ՝ թիվ 20/24 ընտրատեղամասում քվեարկության գաղտնիությունը խախտելու դեպքի առթիվ 04/08/2017   14:39  |  Ընտրական իրավունք
ՀՀ ՔԿ Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ թիվ 20/24 ընտրատեղամասում քվեարկության գաղտնիությունը խախտելու դեպքի առթիվ։ Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
«Ազատություն» ռադիոկայանի՝ ապրիլի 2-ի եթերում, լուսաբանելով ԱԺ ընտրությունների ընթացքը, ահազանգվել էր՝ Ճամբարակ քաղաքի թիվ 20/24 ընտրատեղամասում կատարված ընտրախախտումների մասին։
Հրապարակման մեջ մատնանշված հանգամանքներն ստուգելու ուղղությամբ Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչության Ճամբարակի քննչական բաժանում նախապատրաստվել են նյութեր։ Ըստ տեսաձայնագրության՝ մի անձ, գտնվելով քվեախցիկի դիմաց, հետևել է ընտրողի քվեարկությանը։
Նկատի ունենալով, որ ռադիոկայանի հրապարակման հիման վրա նախապատրաստված նյութերում առկա են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 154-րդ հոդվածով նախատեսված հանցակազմի հատանիշներ՝ ՔԿ Գեղարքունիքի մարզային քննչական վարչության պետի որոշմամբ հարուցվել է քրեական գործ։
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ նշված դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ հետազոտումն ապահովելու ուղղությամբ։ Քննության արդյունքների մասին կտեղեկացնենք լրացուցիչ։
09:35 08/04/2017  |  ՄամուլԸնտրակեղծարարը ցանկացել է երկրորդ անգամ քվեարկել՝ հանուն վարչապետի, որպեսզի երկրորդ անգամ ևս ձայնը տա ՀՀԿ-ին. «Ժողովուրդ»
18:06 07/04/2017  |  Ընտրական իրավունքԸնտրախախտումների վերաբերյալ քրեական գործերով մեղադրյալների թիվը հասել է 8-ի
17:39 07/04/2017  |  Ընտրական իրավունքԸնտրախախտումների վերաբերյալ հաղորդումների քննությունը շարունակվում է. Դատախազություն
17:22 06/04/2017  |  Ընտրական իրավունք6 անձի մեղադրանք է առաջադրվել՝ մեկից ավելի անգամ քվեարկելու փորձ կատարելու համար. ՔԿ

Уголовное дело возбуждено по факту нарушения тайны голосования на одном из избирательных участков в Армении 04/08/2017   15:12  |  Избирательное право
Следственным управлением Следственного комитета РА по Гегаркуникской области возбуждено уголовное дело по факту нарушения тайны голосования на избирательном участке №20/24 в ходе парламентских выборов в Армении.
Как сообщает пресс-служба сК Армении, в  эфире радиостанции “Свобода” от 2 апреля в ходе освещения выборов в Национальное собрание РА, поступило сообщение о правонарушениях на избирательном участке № 20/24 в городе Чамбарак.
Для проверки указанных в публикации обстоятельств чамбаракским следственным отделом следственного управления Следственного комитета РА по Гегаркуникской области были подготовлены материалы. Согласно видеозаписи, один человек, находясь напротив кабины, следил за голосованием избирателя.
С учетом наличия в подготовленных на основе публикации радиостанции материалах данных, указывающих на признаки состава преступления, предусмотренного статьей 154 Уголовного кодекса РА, решением начальника следственного управления СК по Гегаркуникской области возбуждено уголовное дело.
"Предпринимаются необходимые следственные действия, направленные на обеспечение всестороннего, объективного и полного исследования всех обстоятельств инцидента. О результатах расследования будет сообщено дополнительно", - отмечается в сообщении.