Ընտրախախտումների վերաբերյալ քրեական գործերով մեղադրյալների թիվը հասել է 8-ի 04/07/2017   18:06  |  Ընտրական իրավունք
Ապրիլի 7-ի դրությամբ հարուցվել է 10 քրեական գործ՝ մեկից ավելի անգամ քվեարկելու փորձ կատարելու դեպքի առթիվ, որից 3-ն ուղարկվել է դատարան
ՀՀ  քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել՝ թիվ 23/02 ընտրատեղամասում մեկից ավելի անգամ քվեարկելու փորձ կատարելու համար:
2017թ. ապրիլի 2-ին հաղորդում է ստացվել առ այն, որ Վանաձոր քաղաքի թիվ 23/02 ընտատեղամսում ժամը 09:13-ի ահմաններում կրկին քվեարկելու փորձ է գրանցվել:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ Լոռու մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգքրի 34-153-րդ հոդվածով, և ձեռնարկվել անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ դեպքի հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:
Նախնական քննությամբ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել առ այն, որ թիվ 23/02  ընտրատեղամասի ընտրող Ա.Հովհաննիսյանն ապրիլի 2-ի առավոտյան, օրենքով սահմանված կարգով, մասնակցել է ԱԺ ընտրություններին, սակայն քվեարկությունը կատարելուց որոշ ժամանակ անց կրկին գնացել է նույն ընտրատեղամաս և փորձել նորից գրանցվել՝ քվեարկելու համար։ Նույնականացման սարքի ազդանշանն անմիջապես միացել է, որի արդյունքում հանձնաժողովը կանխել է  մեկից ավելի անգամ քվեարկելու փորձը:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա՝ 2017թ. ապրիլի 6-ին Ա.Հովհաննիսյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-153-րդ հոդվածով, և նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին:
Տեղեկացնում ենք͵ որ ապրիլի 7-ի դրությամբ, ապրիլի 2-ին տեղի ունեցած ԱԺ ընտրությունների ընթացքում մեկից ավելի անգամ քվեարկելու փորձ կատարելու դեպքերի վերաբերյալ հարուցվել է 10 քրեական գործ, որոնցով նախաքննությունն իրականացվում է ՀՀ ՔԿ տարածքային ստորաբաժանումների վարույթում։ 8 քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել 8 անձի, որոնցից 3-ով՝ հայտարարվել է նախաքննության ավարտի մասին և քրեական գործերը՝ մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազին։
7 քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվում է։
17:39 07/04/2017  |  Ընտրական իրավունքԸնտրախախտումների վերաբերյալ հաղորդումների քննությունը շարունակվում է. Դատախազություն
17:22 06/04/2017  |  Ընտրական իրավունք6 անձի մեղադրանք է առաջադրվել՝ մեկից ավելի անգամ քվեարկելու փորձ կատարելու համար. ՔԿ

Число обвиняемых в попытках повторного голосования на парламентских выборах в Армении дошло до 8 04/08/2017   00:19  |  Избирательное право
По положению на 7-е апреля по фактам попыток голосования более одного раза на парламентских выборах в Армении возбуждено 10 уголовных дел, три из которых направлены в суд, сообщает пресс-служба СК РА.
В рамках уголовного дела, расследуемого следственным управлением Следственного комитета РА по Лорийской области, предъявлено обвинение в голосовании более одного раза на избирательном участке №23/02.
2-го апреля 2017 года поступило сообщение о регистрации случая повторного голосования на избирательном участке №23/02 в городе Ванадзор, примерно в 09:13.
По данному факту следственным управлением Следственного комитета РА по Лорийской области было возбуждено уголовное дело по статье 34-153 Уголовного кодекса РА, предприняты необходимые следственные действия, направленные на установление обстоятельств инцидента.
В ходе предварительного следствия были добыты фактические данные о том, что избиратель А. Ованнисян(избирательны6й участок №23/02) 2-го апреля в установленном порядке принял участие в голосовании на выборах в Национальное собрание, однако спустя некоторое время после голосования снова отправился на тот же избирательный участок и пытался зарегистрироваться с целью голосования. Однако сработал датчик устройства идентификации, в результате чего комиссия пресекла попытку повторного голосования.
"На основе добытых достаточных доказательств 6-го апреля 2017 года А. Ованнисяну было предъявлено обвинение по статье 34-153 Уголовного кодекса РА. В отношении него избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде. Предварительное следствие продолжается", - отмечается в сообщении.
СК сообщает, что по положению на 7-е апреля  по фактам попыток голосования более одного раза в ходе состоявшихся 2-го апреля выборов в НС возбуждено 10 уголовных дел, производство предварительного следствия по которым осуществляют территориальные подразделения СК РА. По 8 уголовным делам предъявлены обвинения 8 лицам. По трем делам объявлено о завершении предварительного следствия, и уголовные дела с обвинительным заключением направлены прокурору, осуществляющему надзор за законностью предварительного следствия. Предварительное следствие по 7 уголовным делам продолжается.