Քննչական կոմիտեն հարուցեց քրեական գործ 04/02/2017   20:20  |  Ընտրական իրավունք
ՀՀ քննչական կոմիտեի Արմավիրի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ թիվ 16/03 ընտրատեղամասում մեկից ավելի անգամ քվեարկելու փորձ կատարելու դեպքի առթիվ։ Կասկածյալը ձերբակալվել է։ Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ քննչական կոմիտեից։
Տարածված հաղորդագրության համաձայն՝ 2017    թվականի ապրիլի 2-ին  ՀՀ ՔԿ Արմավիրի մարզային քննչական վարչությունում հաղորդում է ստացվել͵ որ թիվ 16/03 ընտրատեղամասում ժամը 15.48-ին գրանցվել է կրկնակի քվեարկության փորձ։ Ձեռնարկված անհրաժեշտ գործողությունների արդյունքում պարզվել է͵ որ Արմավիր քաղաքի բնակիչ Ա. Կաղզվանցյանը ԱԺ ընտրություններին մասնակցելու համար 2017 թվականի ապրիլի 2-ին՝ ժամը 08.15-ին, գնացել է Արմավիր քաղաքում գտնվող թիվ 16/3 ընտրատեղամաս͵ սահմանված կարգով ստացել  քվեաթերթիկները եւ կատարել իր քվեարկությունը։ Ժամեր անց ընտրողը կրկին գնացել է նույն ընտրատեղամաս եւ փորձել կրկին մասնակցել քվեարկությանը, սակայն նշված հանգամանքը հայտնաբերվել է ընտրատեղամասային ընտրական հանձնաժողովի կողմից:
Մեկից ավելի անգամ քվեարկելու փորձ կատարելու դեպքի առթիվ Արմավիրի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի  34-153-րդ հոդվածով։ Ա. Կաղզվանցյանը ձերբակալվել է։
23:48 01/04/2017  |  Ընտրական իրավունքԿաշառված ընտրողներին ընտրակեղծարարները բաժանում են թղթե կտորներ՝ տարբեր տարբերանշաններով. ահազանգ
22:51 01/04/2017  |  Ընտրական իրավունքՈստիկանությունն արձագանքել է ՕՐՕ-ին
20:08 01/04/2017  |  Ընտրական իրավունքՊահանջում են հաշվետվություն` ընտրակաշառքները կանխելու ուղղությամբ կատարված աշխատանքների մասին
17:45 01/04/2017  |  Ընտրական իրավունքՕՐՕ-ն բարձրաձայնել է հնարավոր ընտրախախտումների մի քանի եղանակների մասին
20:25 31/03/2017  |  Ընտրական իրավունք12-ժամյա թեժ գիծ` ՊՆ-ում
19:22 31/03/2017  |  Ընտրական իրավունքՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակը ԿԸՀ որոշումները կվիճարկի վարչական դատարանում
18:33 31/03/2017  |  Ընտրական իրավունքՓՊ-ն ընտրությունների օրը իրավական աջակցություն կտրամադրի
18:18 31/03/2017  |  Ընտրական իրավունքՈստիկանությունում գործում է եռալեզու թեժ գիծ
19:07 30/03/2017  |  Ընտրական իրավունքԱԳՆ խոսնակն արձագանքել է ԵՄ-ի հաղորդագրությանը
11:45 30/03/2017  |  Ընտրական իրավունքԸնտրական իրավունքների ենթադրյալ խախտումների վերաբերյալ պարզաբանումներ են պահանջվել իրավասու պետական մարմիններից. ՄԻՊ

СК завел уголовное дело по факту попытки повторного голосования на выборах в Армении: подозреваемый задержан 04/02/2017   20:37  |  Избирательное право
Следственным управлением Следственного комитета РА по Армавирской области возбуждено уголовное дело по факту голосования более одного раза на избирательном участке №16/03. Подозреваемый задержан, сообщает пресс-служба СК.
Как отмечается в сообщении, 2 апреля 2017 года в следственное управление СК РА по Армавирской области поступило сообщение о попытке повторного  голосования на избирательном участке №16/03, которая была зарегистрирована в 15:48. В результате предпринятых необходимых действий было установлено,  что житель города Армавир А. Кахзванцян для участия в выборах в НС Армении 2 апреля 2017 года, в 08:15 отправился на избирательный участок №16/03, расположенный в городе Армавир, получил в установленном порядке бюллетени и проголосовал. Спустя несколько часов избиратель вновь отправился на тот же избирательный участок и попытался снова принять участие в голосовании, однако указанное обстоятельство было выявлено участковой избирательной комиссией.
"По факту попытки  голосования более одного раза следственным управлением по Армавирской области возбуждено уголовное дело по статье 34-153 Уголовного кодекса РА. А. Кахзванцян задержан. Предварительное следствие продолжается", - говорится в сообщении.