Կարեն Կարապետյանը և Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովը քննարկել են հայ-թուրքմենական տնտեսական համագործակցությանն առնչվող մի շարք հարցեր 03/28/2017   13:32  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը պաշտոնական այցով ժամանել է Թուրքմենստան: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը: Վարչապետին Թուրքմենստանի նախագահի նստավայրի ընդունելությունների պալատում ընդունել է Թուրքմենստանի նախագահ Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովը:
Թուրքմենստանի նախագահը  ողջունելով ՀՀ կառավարական պատվիրակությանն Աշխաբադում՝  նշել է, որ վերջին տարիներին հայ-թուրքմենական փոխհարաբերություններն աչքի են ընկնում առաջընթացով և ավելացրել, որ նման պաշտոնական փոխայցերը նպաստում են հարաբերությունների զարգացմանը տարբեր ուղղություններով:
Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովն ընդգծել է, որ Թուրքմենստանը շահագրգռված  է և կարևորում է Հայաստանի հետ համագործակցության հետագա զարգացումն ու ամրապնդումն ուղղված փոխշահավետ նախագծերի ու ծրագրերի իրականացմանը տարբեր ոլորտներում:
«Մեր ժողովուրդներն ունեն պատմական ջերմ հարաբերություններ ու կապեր: Վստահ եմ, որ Ձեր պաշտոնական այցը կարող է լավագույնս նպաստել մեր եղբայրական հարաբերությունների հետագա զարգացմանը տնտեսության տարբեր ոլորտներում՝ էներգետիկա, տրանսպորտ, գյուղատնտեսություն, մեքենաշինություն, արդյունաբերություն: Ունենք փոխգործակցության մեծ ներուժ և պատրաստ ենք քննարկել Ձեր առաջարկներն ու գաղափարները», - ասել է Թուրքմենստանի նախագահը: Թուրքմենստանի նախագահը խնդրել է իր ջերմ ողջույնները հաղորդել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին:
Կարեն Կարապետյանը շնորհակալություն  է հայտնել Թուրքմենստանի նախագահին ջերմ ընդունելության համար և իր հերթին Նախագահ Սարգսյանի ողջույնները հաղորդել Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովին: Բարձր գնահատելով հայ-թուրքմենական երկկողմ հարաբերությունների մակարդակը՝ կառավարության ղեկավարը նշել է, որ այն չի համապատսախանում տնտեսության ոլորտում առկա համագործակցությանը: «Այցի նպատակն է հանգամանորեն քննարկել տնտեսական համագործակցության տարբեր հարցեր ու նախագծեր, որոնք թույլ կտան ակտիվացնել տնտեսական փոխգործակցությունը, ավելացնել առևտրաշրջանառության ծավալները՝ օգտագործելով առկա մեծ ներուժը»,- նշել է ՀՀ վարչապետը՝ վստահություն հայտնելով, որ երկու ժողովուրդների բարեկամությունը լավ հիմք է Հայաստանի ու Թուրքմենստանի համագործակցության հետագա զարգացման համար:
Հայաստանի վարչապետը և Թուրքմենստանի նախագահը քննարկել են տնտեսության տարբեր հարցեր:  Կարեն Կարապետյանը և Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովը համոզմունք են հայտնել, որ տնտեսական համագործակցությունը կարող է խթանել երկկողմ առևտրաշրջանառության աճը:
Գուրբանգուլի Բերդիմուհամեդովն իր աջակցությունն է հայտնել երկու երկրների միջև քննարկվող փոխշահավետ ծրագրերի իրականացմանը: Կողմերը պայմանավորվել են քննարկումները շարունակել ապրիլին՝ Երևանում, աշխատանքային խմբերի մակարդակով:

Бердымухамедов на встрече с Карапетяном: Туркменистан заинтересован в реализации с Арменией взаимовыгодных проектов 03/28/2017   14:21  |  Лента новостей
Туркменистан заинтересован в реализации взаимовыгодных проектов и программ в различных сферах, направленных на дальнейшее развитие и укрепление сотрудничества с Арменией. Об этом заявил президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов на встрече с премьер-министром Армении Карена Карапетяна во Дворце приемов в Ашхабаде.
Как сообщает пресс-служба армянского правительства, президент Туркменистана констатировал прогресс в  армяно-туркменских отношениях за последние годы и добавил, что подобные взаимные официальные визиты способствуют развитию отношений по разным направлениям.
“У наших народов сложились теплые исторические отношения и связи. Я уверен в том, что Ваш официальный визит может наилучшим образом способствовать дальнейшему развитию наших братских отношений в разных сферах экономики, в  частности в области энергетики, транспорта, сельского хозяйства, машиностроения, промышленности. У нас есть большой потенциал сотрудничества, и мы готовы обсудить Ваши предложения и идеи”, - заявил Гурбангулы Бердымухамедов.
Он попросил передать теплые приветствия президенту Армении Сержу Саргсяну.
Карен Карапетян выразил благодарность президенту Туркменистана за теплый прием и в свою очередь передал Гурбангулы Бердымухамедову теплые приветствия от президента Армении Сержа Саргсяна. Высоко оценив уровень двусторонних армяно-туркменских отношений, глава армянского  правительства отметил, что уровень отношений не соответствует имеющемуся потенциалу в сфере экономики.
“Цель моего визита – обстоятельно обсудить разные вопросы и проекты, которые позволят активизировать экономическое сотрудничество, увеличить объемы товарооборота с использованием имеющегося большого потенциала”, - отметил премьер-министр Армении, выразив уверенность в том, что дружба двух народов послужит хорошей основой для дальнейшего развития сотрудничества между Арменией и Туркменистаном.
Премьер Армении и президент Туркменистана обсудили различные вопросы, касающиеся экономики. Они выразили уверенность в том, что экономическое сотрудничество может стимулировать рост товарооборота между двумя странами.
Гурбангулы Бердымухамедов выразил свою поддержку реализации обсуждаемых взаимовыгодных программ. Стороны договорились продолжить обсуждения в апреле в Ереване на уровне рабочих групп.