Լեռնային Ղարաբաղում եղել են, կան ու կլինեն հայկական գերեզմաններ. Ստեփանակերտը՝ Իլհամ Աշկինին 03/18/2017   14:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նիդեռլանդների թուրք-ադրբեջանկան միության ներկայացուցիչ Իլհամ Աշկինի նկատմամբ դատավճիռն անօրինության նկատմամբ օրենքի հաղթանակն է:
Այս մասին  NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը:
«Եթե փիլիսոփայական տեսանկյունից նայենք, ապա այդ  վայ  հայրենասերին եւ Ադրբեջանի ողջ իսթեբլիշմենթին պետք է հիշեցնեմ, որ Լեռնային Ղարաբաղում եղել են, կան ու կլինեն հայկական գերեզմաններ: Հայերը դարեր շարունակ են ապրել այդ հողի վրա, զոհվել են ՝ պաշտպանելով այդ հողը եւ թաղվել են այդ հողում: Հայերի համար գերեզմանները սուրբ են ինչպես ընտանեկան, այնպես էլ՝ պետական մակարդակով», - ընդգծել է Դավիթ Բաբայանը:
Հիշեցնենք, որ  Նիդեռլանդների դատարանը  Թուրք-ադրբեջանական մշակութային միության նախագահ Իլհամ Ակշինին հակահայ ելույթների համար դատապարտել է  120 ժամ հարկադիր անվճար աշխատանքի եւ մեկ ամիս պայմանական ազատազրկում` երկու տարի փորձնական ժամկետով:  Ալմելո քաղաքում Մեծ Եղեռնի հուշահամալիրի մոտ կազմակերպված թուրքական հանրահավաքի ժամանակ  նա վանկարկել էր՝ «Ղարաբաղը լինելու է հայերի գերեզմանը»։

Степанакерт - Ильхаму Акшыну: В Нагорном Карабахе были, есть и будут армянские могилы 03/18/2017   14:47  |  Лента новостей
Вынесенный председателю Турецко-азербайджанского союза Нидерландов Ильхаму Акшыну приговор является победой закона над беззаконием, победой человеколюбия над человеконенавистничеством. Об этом заявил пресс-секретарь президента Арцаха Давид Бабаян в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am.
«Если же говорить с философской точки зрения, то напомню этому горе-«патриоту» и всему истеблишменту Азербайджана – в Нагорном Карабаха были, есть и будут армянские могилы. Армяне испокон веков жили на этой земле, возделывали эту землю, погибали, защищая землю, и были погребены в этой земле. Для армян могилы священны, как на семейном уровне, так и государственном. Это - наша земля», - подчеркнул Давид Бабаян.
Суд Нидерландов приговорил Ильхама Акшына к 2 неделям тюрьмы и 120 часам общественных работ за антиармянское выступление. Акшын обвинялся в пропаганде насилия и ненависти к армянам. В городе Алмело он собрал митинг у мемориала Геноциду армян, где скандировал «Карабах станет могилой армян».