«Ղարաբաղը լինելու է հայերի գերեզմանը» արտահայտության համար Նիդերլանդներում Իլհամ Աշկինը դատապարտվեց 03/17/2017   16:37  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նիդերլանդների դատարանը մեղավոր ճանաչեց հայերի նկատմամբ զանգվածային բռնության կոչով հանդես եկած Հաագայի Թուրք-ադրբեջանական մշակութային միության նախագահ Իլհամ Աշկինին: Նա թուրքական հանրահավաքի ժամանակ վանկարկել էր «Ղարաբաղը լինելու է հայերի գերեզմանը»։ Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց ՀՅԴ Նիդերլանդների Հայ Դատի հանձնախմբի նախագահ Մասիս Աբրահամյանը:
«Մեր ներկայացուցիչը դատարանում է: Քիչ առաջ մեզ տեղեկություն հաղորդեց այն մասին, որ դատարանը բավարարել է մեղադրող կողմի պահանջը: Ավելին` դատարանը որոշել է հարկադիր աշխատանքային 120 ժամ նախապես ներկայացված 80 ժամի փոխարեն: Պայմանական բանտարկությունը նույնպես ավելի է վճռվել։ Երկուսի փոխարեն չորս շաբաթ` երկու տարի պայմանական ժամկետով։ Դատական վճռի մանրամասները կներկայացնենք ավելի ուշ: Այս պահին կարող ենք ասել, որ սա կարևոր որոշում է: Դատապարտումը նշանակում է, որ հայերի նկատմամբ զանգվածային բռնությունների կոչ անող ինչ-որ մեկն անպատիժ չի մնա»,-ասաց Մասիս Աբրահամյանը:
Ալմելո քաղաքում մարտի 3-ին տեղի է ունեցել Հաագայի Թուրք-ադրբեջանական մշակութային միության նախագահ Իլհամ Աշկինի դատավարությունը։ Աշկինը մեղադրվում էր հայերի դեմ բռնություն և ատելություն սերմանելու մեջ, քանի որ նա Ալմելո քաղաքում Մեծ Եղեռնի հուշահամալիրի դեմ կազմակերպված թուրքական հանրահավաքի ժամանակ վանկարկել է «Ղարաբաղը լինելու է հայերի գերեզմանը»։
2014 թվականի հունիսի 1-ին Ալմելոյում տեղի է ունեցել հանրահավաք, որին հիմնականում մասնակցում էին թուրքեր և որն ուղղված էր Ալմելոյի Հայ առաքելական եկեղեցու հողամասում տեղադրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիրի դեմ։ Հոլանդահայ կազմակերպությունները, մասնավորապես Հոլանդահայ կազմակերպությունների ֆեդերացիան (FAON) և Հոլանդիայի Հայ Դատի հանձնախումբը գանգատ էին ներկայացրել հանրահավաքի ընթացքում կատարված հակահայ հայտարարությունների դեմ։

Суд в Нидерландах вынес обвинительный приговор турку, призывавшему к насилию в отношении армян 03/17/2017   17:11  |  Судебный репортаж
Суд в Нидерландах признал виновным лидера турецко-азербайджанского культурного союза Гааги Ильхама Ашкына, выступавшего с призывами к насилию в отношении армян. Об этом “Арменпресс” сообщил председатель Комитета “Ай-дата”  в Нидерландах Масис Абрамян.
“Наш представитель находится в суде. Немногим ранее он сообщил нам, что суд удовлетворил требования стороны обвинения. Более того, суд определил ему наказание в виде обязательных работ сроком на 120 часов вместо ранее требуемых 80 часов. Ужесточен также условный тюремный срок - от двух до четырех недель с двухлетним испытательным сроком. Следует констатировать, что это важное решение. Осуждение означает, что лица, призывающие к насилию в отношении армян, не останутся безнаказанными”, - заявил Масис Абрамян.
Ашкын предстал перед судом по обвинению в подстрекательстве к ненависти и насилию в отношении армян. Во время выступления 1 июня 2014 года на турецком митинге в городе Альмело, который был организован в знак протеста против установленного на территории Армянской Апостольской церкви памятника жертвам Геноцида армян в Османской империи, Ашкын заявил, что  "Карабах станет могилой армян".
Федерация армянских организаций Голландии(FAON) и Комитет Ай Дата Голландии подали жалобу на прозвучавшие в ходе митинга антиармянские высказывания.
Прокурор потребовал приговорить обвиняемого  обязательным работам срком на 80 часов и двум неделям условного лишения свободы с двухлетним испытательным сроком. Требование Прокуратуры также учитывает тот факт, что Ашкын не проявил к делу глубокого понимания, поэтому существует опасность рецидива преступления.