ՄԽ համանախագահների հետ հանդիպմանը Ստեփանակերտը շեշտը կդնի հետաքննության մեխանիզմի ներդրման վրա 03/13/2017   12:35  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ տարածաշրջանային այցերով պայմանավորված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացում մեծ ակնկալիքներ պետք չէ ունենալ: Այս մասին տեղեկանում ենք «Արցախպրես»-ից:
Այս մասին ասել է Արցախի Հանրապետության նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը:
«Այս փուլում կարգավորման գործընթացում դրական տեղաշարժ ակնկալելը ճիշտ չէ, որովհետև Ադրբեջանը շարունակում է իր ահաբեկչական գործողությունները, իր ապակառուցողական քաղաքականությունը»,-ասաց Դավիթ Բաբայանը:
Կարևորելով համանախագահների այցը տարածաշրջան` Դավիթ Բաբայանը նշեց, որ այն հետաքրքիր է լինելու, որովհետև երեք համանախագահներից երկուսը նոր են: «Որևէ բեկում պետք չէ ակնկալել:
Այս այցելությունն ավելի շատ ճանաչողական բնույթ է կրելու: Պետք է այցելեն Հայաստան, Արցախ, մենք իհարկե, ներկայացնելու ենք Ադրբեջանի կողմից խախտումները վկայող փաստերը, ապացույցները: Դա միշտ է արվում տարբեր խողովակներով: Փետրվարի 24-26-ը տեղի ունեցած գործողությունների վերաբերյալ ապացույցները, գնահատականները ներկայացվել են նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի մշտական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպրշիկին:
Այնպես, որ այս գործընթացը շարունակվում է»,-ասաց Դավիթ Բաբայանը: Նա նշեց, որ համանախագահների հետ հանդիպմանը խոսվում է տարբեր հարցերի շուրջ` կապված տարածաշրջանի իրավիճակի, առկա խախտումների հետ: Արցախը ևս մեկ անգամ հատուկ շեշտը դնելու է հրադադարի ռեժիմի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ներդրման հարցի վրա:
Անդրադառնալով սահմանային իրավիճակին` Դավիթ Բաբայանը նշեց, որ այս մարտի 13-ի գիշերը համեմատաբար հանգիստ է եղել, գրանցվել են միջին քանակությամբ խախտումներ:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հայտարարել է, որ մարտի 27-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները կայցելեն Հայաստան, կլինեն նաև Լեռնային Ղարաբաղում: Նրանք կփորձեն առաջ մղել կարգավորման գործընթացը:
14:49 11/03/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԼՂ հարցով Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի համաձայնությունները պետք է կյանքի կոչվեն. Պոպով

Давид Бабаян рассказал, на чем будет акцентировать внимание Степанакерт в ходе визита сопредседателей МГ ОБСЕ в Арцах 03/13/2017   13:44  |  Карабахский конфликт
Степанакерт будет акцентировать внимание на внедрении механизмов расследования нарушений режима прекращения огня в ходе предстоящего визита в Арцах сопредседателей Минской группы ОБСЕ по карабахскому урегулированию, заявил беседе с “Арменпресс” сказал пресс- секретарь президента Арцаха Давид Бабаян.
Он при этом отметил, что не стоит иметь больших ожиданий в вопросе урегулирования карабахского конфликта в связи с визитом посредников в регион.
“Рассчитывать на положительные сдвиги в процессе урегулирования на данном этапе будет неверно, так как Азербайджан продолжает свои террористические действия, свою деструктивную политику”,- сказал Давид Бабаян.
По его словам, этот визит сопредседателей будет носить скорее познавательный характер.
“Они должны посетить Армению, Арцах. Мы, конечно, представим факты, свидетельствующие о нарушениях со стороны Азербайджана, доказательства. Это всегда делается по разным каналам. Доказательства и оценки по поводу произошедшего 24-26-го февраля были представлены Личному представителю действующего председателя ОБСЕ послу Анджею Каспршику. Так что, процесс продолжается”,- цитирует пресс-секретаря президента Арцаха агентство.
Давид Бабаян напомнил, что в ходе встреч с сопредседателями Минской группы ОБСЕ обсуждаются различные вопросы в зависимости от ситуации в регионе, от зафиксированных нарушений.
Комментируя ситуацию на линии соприкосновения, пресс-секретарь президента Арцаха сообщил, что минувшей ночью ситуация на линии соприкосновения оставалась относительно спокойной.
Ранее глава МИД Армении Эдвард Налбандян сообщил, что 27-го марта сопредседатели Минской группы ОБСЕ посетят Армению, побывают также в Нгорном Карабахе. Они попытаются продвинуть процесс урегулирования конфликта.