Արցախի դեմ Ադրբեջանի ապրիլյան ագրեսիան լուրջ հարված է հասցրել բանակցային գործընթացին. Նալբանդյան 03/10/2017   13:57  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանն ուղղված բանակցությունները չեն ընթանում, քանի որ անցած տարվա ապրիլին Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի դեմ գրեսիան շատ լուրջ հարված է հասցրել բանակցային գործընթացին:
Մարտի 10-ին Հունաստանի արտաքին գործերի նախարար Նիկոս Կոցիասի հետ հանդիպումից հետո համատեղ ասուլիսում այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
«Եվ հենց այդ պատճառով է, որ Հայաստանը և եռանախագահող երկրները շարունակում են քայլեր ձեռնարկել, որպեսզի հնարավոր լինի պայմաններ ստեղծել՝ բանակցություններն առաջ տանելու համար: Հենց այդ նպատակին էին միտված Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի գագաթնաժողովները:
Ակնհայտ է, որ Հայաստանը և եռանախագահները խոսում են մեկ լեզվով, Ադրբեջանը՝ մեկ այլ: Հենց Ադրբեջանն է հրաժարվում կյանքի կոչել Վիեննայի և Սանկտ Պետերբուրգի պայմանավորվածությունները»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ընդգծեց Նալբանդյանը:
Նախարարը հավելեց՝ երբ պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվում, սակայն հետո Ադրբեջանը հրաժարվում է դրանք կյանքի կոչելուց, հարց է առաջանում՝ արդյոք այդ երկիրը պատրաստ է խաղաղ կարգավորման, արդյոք ցանկանում է բանակցությունների ճանապարհով հիմնախնդրի կարգավորմանը:
Էդվարդ Նալբանդյանը շեշտեց, որ, այնուամենայնիվ, հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ու բանակցություններին այլընտրանք չկա:
«Մենք շարունակում ենք քայլեր ձեռնարկել բանակցային գործընթացը շարունակելու ուղղությամբ համապատասխան պայմաններ ստեղծելու համար: Հենց դրան է միտված Մինսկի խմբի համանախագահների այցն Ադրբեջան: Մարտի 28-ին եռանախագահները գալու են Հայաստան, լինելու են նաև Ղարաբաղում»,- հայտնեց Էդվարդ Նալբանդյանը: Եզրափակելով խոսքը՝ ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծեց, բանակցությունները վերսկսելու համար պետք է բացառվեն այնպիսի իրադարձություններ, ինչպիսիք տեղի ունեցան նախորդ տարվա ապրիլին:
11:37 06/03/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՍերգեյ Լավրովը և Էլմար Մամեդյարովը կքննարկեն արցախյան հակամարտության կարգավորման հարցը
18:51 04/03/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԲակո Սահակյան. Արցախի Հանրապետությունը պիտի մասնակցի բանակցություններին. Panorama.am
09:23 04/03/2017  |  ՄամուլԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն ակտիվորեն ճնշումներ են բանեցնում Ադրբեջանի նկատմամբ. «168 ժամ»
15:15 03/03/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀՅԴ-ն չի ընդունում ԼՂ հարցում խաղաղության հասնելու ՀԱԿ-ի մոտեցումները
18:03 02/03/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԱդրբեջանը, պրակտիկայի համաձայն, տապալում է ԵԱՀԿ ամեն 3-րդ մշտադիտարկումը. Դավիթ Բաբայան. Panorama.am

Апрельская агрессия Азербайджана против Арцаха нанесла серьезный ущерб переговорному процессу - Налбандян 03/10/2017   14:20  |  Карабахский конфликт
Переговоры по карабахскому урегулированию не ведутся, поскольку предпринятая в апреле Азербайджаном агрессия против народа Арцаха нанесла серьезный ущерб переговорному процессу, заявил сегодня министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян на совместной с главой МИД Греции Никосом Кодзиасом пресс-конференции в Ереване.
По его словам, именно по этой причине Армения и страны-сопредседатели МГ ОБСЕ продолжают предпринимать шаги к созданию условий для продвижения переговоров, и на это были нацелены саммиты в Вене и Санкт-Петербурге.
“Очевидно, что Армения и сопредседатели говорят на одном языке, а Азербайджан – на другом. Именно Азербайджан отказывается претворить в жизнь достигнутые в Вене и Санкт-Петербурге договоренности”, - цитирует Эдварда Налбандяна “Арменпресс”.
В этой связи, по словам главы МИД Армении, возникает вопрос: “Готов ли Азербайджан на мирное урегулирование и действительно ли эта страна желает добиться разрешения проблемы путем переговоров?”
Эдвард Налбандян при этом подчеркнул, что альтернативы, тем не менее, мирному урегулированию конфликта и переговорам нет.
“Мы продолжаем предпринимать шаги к созданию соответствующих условий для продолжения переговорного процесса. Именно на это нацелен визит сопредседателей в Азербайджан. 28-го марта посредники посетят Армению, побывают также в Карабахе”, - сообщил Эдвард Налбандян.
Глава МИД Армении также подчеркнул, что для возобновления переговоров следует исключить повторение таких событий, которые произошли в апреле прошлого года.
18:22 07/03/2017  |  Карабахский конфликтАзербайджан последовательно подрывает процесс реализации венских и санкт-петербургских договоренностей – МИД Армении
15:57 06/03/2017  |  Карабахский конфликтСтороны пока далеки от того, чтобы договориться по ключевым аспектам карабахского урегулирования - Лавров
11:51 06/03/2017  |  Карабахский конфликтГлавы МИД РФ и Азербайджана обсудят нагорно-карабахское урегулирование
09:20 01/03/2017  |  Актуальная темаПрезидент Армении: деструктивное поведение Азербайджана ставит под вопрос весь переговорный процесс по карабахскому урегулированию