Վիգեն Սարգսյանը հավատում է, որ ՀԱՊԿ-ն կարող է արժանի տեղ գրավել միջազգային համակարգում 03/11/2017   12:24
Հայաստանը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության հիմնադիր անդամներից մեկն է և միշտ շատ լուրջ է մոտենում այդ ինտեգրացիոն միավորմանը: Մարտի 11-ին «Վալդայ» երկխոսության միջազգային ակումբի արտագնա նիստի ընթացքում այս մասին ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը։
«Տարածաշրջանային առումով մեր արտաքին քաղաքականության հիմնարար բաղադրիչն է ռազմավարական միությունը Ռուսաստանի Դաշնության հետ, որն ամրագրված է մի շարք երկկողմ և տարածաշրջանային համագործակցության փաստաթղթերով։ Հայաստանը ՀԱՊԿ հիմնադիր անդամներից մեկն է և միշտ շատ լուրջ է մոտենում այդ ինտեգրացիոն միավորմանը։ Մենք իսկապես հավատում ենք, որ այս կազմակերպությունը կարող է արժանի տեղ գրավել միջազգային հարաբերությունների համակարգում», - «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Վիգեն Սարգսյանը։
Նա նշեց, որ, այնուամենայնիվ, ՀԱՊԿ-ում դեռ կան խնդիրներ։ «Ի՞նչն ենք այդ կազմակերպությունում մենք համարում ոչ այնքան արդյունավետ. ՀԱՊԿ անդամ երկրների՝ արտաքին քաղաքականությունում առաջնահերթությունների համադրումը։ Մենք տեսնում ենք, որ երրորդ կազմակերպություններում, այլ հարթակներում, այնուամենայնիվ, դեռ կա գայթակղությունը մի քիչ անտեսել ՀԱՊԿ գործընկերների շահերը որոշ անդամների կողմից։ Բայց ես կարծում եմ, որ դա կազմակերպության ներսում մանկական ձախլիկության պես հիվանդություն է, որը ժամանակի հետ պիտի անցնի»,- ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարարը։
Նա նշեց, որ սրա հետ մեկտեղ Հայաստանը բավականին ակտիվ գործակցում է ՆԱՏՕ-ի հետ, որը շատ թափանցիկ է Հայաստանի բոլոր գործընկերների համար։
«Մենք, մասնավորապես, կարևորում ենք խաղաղապահ առաքելությունը, որը մենք իրականացնում ենք ՆԱՏՕ-ի ստորաբաժանումների կազմում Կոսովոյում, Աֆղանստանում և Լիբանանում: Հայ խաղաղապահները բարձր արդյունավետությամբ կատարում են իրենց պարտականությունները՝ նպաստելով խաղաղության ապահովմանը»,- ընդգծեց Վիգեն Սարգսյանը:
12:00 11/03/2017  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԱդրբեջանն Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքին հակադրեց ռազմական ուժը. Վիգեն Սարգսյան
13:12 22/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀԱՊԿ որոշ անդամների դիրքորոշումն անհանգստացնում է մեզ. Վիգեն Սարգսյան
15:56 09/01/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ-ն իր հերթը ոչ մեկին չի տալու, ռոտացիոն կարգը դեռ չի սկսվել. Է. Շարմազանովը ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի նշանակման մասին. Tert.am
17:31 07/09/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀԱՊԿ ՀԱԽ նստաշրջանը Երեւանում կանցնի. ՀԱՊԿ նոր Գլխավոր քարտուղար է դառնալու Հայաստանի ներկայացուցիչը

Глава Минобороны Армении верит, что ОДКБ может занять достойное место в международной системе 03/11/2017   13:50  |  Лента новостей
Армения – член ОДКБ и всегда очень серьезно относится к этому интеграционному объединению. Об этом, как передает “Арменпресс”, заявил в субботу Виген Саркися, выступая на выездной сессии международного дискуссионного клуба "Валдай" .
“В региональном плане основной составляющей нашей внешней политики является стратегический союз с Российской Федерацией, который закреплен рядом двусторонних и региональных документов. Армения - один из членов-основателей ОДКБ и всегда очень серьезно относится к этому интеграционному объединению. Мы действительно верим, что ОДКБ может занять достойное место в международной системе”, - сказал Виген Саркисян.
При это он указал, что, тем не менее, в ОДКБ еще имеются проблемы.
“Что мы считаем недостаточно эффективным в этой организации – расстановку приоритетов во внешней политике стран-членов ОДКБ. Мы видим, что в третьих организациях, на других площадках, тем не менее, все еще существует соблазн немного игнорировать интересы своих партнеров по ОДКБ со стороны некоторых из членов. Однако, думаю, что это подобно детской болезни левизны внутри организации, которая со временем должна пройти”, - сказал министр обороны РА.
15:11 27/01/2017  |  Лента новостейОДКБ подтвердила: кандидат от Армении будет избран генсеком Организации сроком на 3 года
11:05 09/01/2017  |  Лента новостейМинистр обороны Армении считает, что выборы генсека ОДКБ пройдут нормально
15:19 08/12/2016  |  Лента новостейГлава МИД Армении принял участие во встрече глав внешнеполитических ведомств стран ОДКБ в Гамбурге
10:01 24/11/2016  |  Лента новостейПарламентская ассамблея ОДКБ изберет нового председателя
17:43 23/11/2016  |  Лента новостейАрмянская сторона будет настаивать на своем кандидате на пост генсека ОДКБ – Шаварш Кочарян
16:14 23/11/2016  |  Лента новостейДелегация ВС Армении отправляется в Москву
17:19 26/10/2016  |  Лента новостейАрмения передала Беларуси председательство в Постоянном совете ОДКБ