Հայաստանի ԱԳ նախարարի նախագահությամբ Բելգրադում կայացավ ՀԱՊԿ արտգործնախարարների հանդիպումը 12/03/2015   15:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Դեկտեմբերի 3-ին ՀԱՊԿ արտգործնախարարների խորհրդի նախագահ, Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի նախագահությամբ Բելգրադում տեղի ունեցավ Հավաքական անվտանգության անդամ պետությունների արտգործնախարարների հանդիպումը։ Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Նախարարները քննարկեցին Հավաքական անվտանգության խորհրդի՝ 2015թ. սեպտեմբերին կայացած նստաշրջանի որոշումների կատարման ընթացքը, ՀԱՊԿ անդամ երկրների արտաքին քաղաքականության համադրման հարցեր։
ՀԱՊԿ արտգործնախարարների խորհրդի անդամներն անդրադարձան ԵԱՀԿ անդամ պետությունների ԱԳ նախարարների 22-րդ խորհրդի օրակարգային հարցերին։
Հանդիպման մասնակիցները մտքեր փոխանակեցին գլոբալ և տարածաշրջանային անվտանգության վրա ազդեցություն ունեցող խնդիրների, ահաբեկչության դեմ պայքարի վերաբերյալ։
Անդրադարձ արվեց թուրքական զինված ուժերի կողմից Սիրիայում հակաահաբեկչական գործողությանը մասնակցող ռուսաստանյան ՍՈՒ-24 ինքնաթիռի խոցման հետևանքով ստեղծված իրավիճակին։ Այս համատեքստում նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ ինքնաթիռի խոցումը լուրջ հարված է ահաբեկչության դեմ պայքարում միջազգային հանրության ջանքերի համախմբմանը և Սիրիայում քաղաքական կարգավորման գործընթացին։
ՀԱՊԿ անդամ երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները հավանություն տվեցին դեկտեմբերին Մոսկվայում կայանալիք Հավաքական անվտանգության խորհրդի օրակարգի հարցերին, մտքեր փոխանակեցին ՀԱՊԿ կանոնադրական մարմինների աշխատանքների վերաբերյալ։

В Белграде под председательством Эдварда Налбандяна состоялась встреча глав МИД стран ОДКБ 12/03/2015   16:10  |  Лента новостей
Председатель Совета министров иностранных дел государств – членов Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян в Белграде возглавил встречу глав МИД стран ОДКБ.
Как сообщает пресс-служба МИД РА, министры обсудили ход выполнения решений состоявшейся в сентябре Сессии совета коллективной безопасности, вопросы синхронизации внешней политики стран ОДКБ.
Члены СМИД ОДКБ коснулись также вопросов повестки дня 22-го заседания Совета министров иностранных дел государств-участников ОБСЕ в Белграде.
Участники встречи обменялись мнениями по вопросам глобальной и региональной безопасности, борьбы с терроризмом.
На встрече речь также зашла о ситуации, сложившейся после инцидента со сбитым российским самолетом Су-24, который принимал участие в антитеррористической операции в Сирии.
В данном контексте Налбандян отметил, что это стало серьезным ударом по консолидации усилий международного сообщества в борьбе с терроризмом и по политическому урегулированию в Сирии.
Главы внешнеполитических ведомств  стран ОДКБ одобрили также повестку дня  предстоящего в декабре в Москве Сессии Совета коллективной безопасности ОДКБ, обменялись мнениями относительно работы уставных органов ОДКБ.
12:38 03/10/2015  |  Лента новостейМиротворцы ОДКБ должны быть готовы к участию в операциях в "горячих точках" мира - Бордюжа