ՀԱՊԿ ՀԱԽ նստաշրջանը Երեւանում կանցնի. ՀԱՊԿ նոր Գլխավոր քարտուղար է դառնալու Հայաստանի ներկայացուցիչը 09/07/2016   17:31  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀԱՊԿ-ում համաձայնեցրել են Հավաքական անվտանգության խորհրդի հերթական նստաշրջանի օրակարգը: Այս մասին, «Արցախպրես»-ի տեղեկացմամբ, հայտնում է «Ինտերֆաքսը»:
«Դիտարկվել ու համաձայնեցվել են օրակարգի նախագծեր Հավաքական անվտանգության խորհրդի հերթական նստաշրջանի ու արտգործնախարարների խորհրդի, պաշտպանության նախարարների խորհրդի ու ՀԱՊԿ անվտանգության խորհուրդների քարտուղարների կոմիտեի համատեղ նիստի համար: Դրանց անցկացումը ծրագրված է հոկտեմբերի 14-ին Երեւանում»,- հայտնել է լրագրողներին ՀԱՊԿ մամուլի քարտուղար Վլադիմիր Զայնետդինովը:
ՀԱՊԿ մշտական խորհրդի նիստի ժամանակ որոշվել է նշված փաստաթղթերի նախագծերը սահմանված կարգով ուղարկել ՀԱՊԿ անդամ պետություններին:
Նա նաեւ հայտնել է, որ դիտարկվել ու համաձայնեցվել է օրակարգի նախագիծը ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովի 71 նստաշրջանի օրերին՝ սեպտեմբերի 22-ին Նյու Յորքում ՀԱՊԿ անդամ պետությունների արտգործնախարարների գալիք աշխատանքային հանդիպման համար:
Ավելի վաղ կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան հայտնել էր, որ ՀԱՊԿ նոր գլխավոր քարտուղարի անունը կհրապարակվի հոկտեմբերի 14-ին Երեւանում, ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստի ժամանակ, նոր գլխավոր քարտուղարը Հայաստանի ներկայացուցիչ է լինելու:
«ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնին իմ իրավահաջորդը կլինի Հայաստանի ներկայացուցիչը, իսկ թե կոնկրետ ով՝ հիմա ասել չեմ կարող...Նրա անունը հայտնի կդառնա հոկտեմբերի 14-ին Երեւանում ծրագրված ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նիստի ժամանակ, որն անցնելու է նախագահների մակարդակով»,- ասել է նա, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
11:23 24/09/2014  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ հարկադիր կատարման ծառայությունը կմասնակցի ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների ուժային կառույցների ներկայացուցիչների 12-րդ միջազգային մրցաշարին

Совет коллективной безопасности ОДКБ пройдет в Ереване в октябре: представитель Армении станет новым генсеком ОДКБ 09/07/2016 18:05 | Лента новостей
В Организации Договора о коллективной безопасности согласовали повестку очередной сессии Совета коллективной безопасности, передает “Интерфакс”.
"Были рассмотрены и согласованы проекты повестки дня очередной сессии Совета коллективной безопасности и совместного заседания совета министров иностранных дел, совета министров обороны и комитета секретарей советов безопасности ОДКБ. Их проведение запланировано на 14 октября в Ереване (Армения)", - сообщил журналистам в среду пресс-секретарь ОДКБ Владимир Зайнетдинов.
В ходе заседания постоянного совета ОДКБ решено направить проекты указанных документов в государства - члены ОДКБ в установленном порядке, сказал В.Зайнетдинов.
Он также сообщил, что рассмотрен и согласован проект повестки дня предстоящей рабочей встречи министров иностранных дел государств - членов ОДКБ в Нью-Йорке, которая состоится 22 сентября "на полях" 71-й сессии Генассамблеи ООН.
Ранее генеральный секретарь организации Николай Бордюжа сообщил, что имя нового генерального секретаря Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) будет названо 14 октября в Ереване на заседании Совета коллективной безопасности ОДКБ, им станет представитель Армении.
«Моим приемником на посту генерального секретаря ОДКБ станет представитель Армении, кто конкретно — сейчас сказать не могу… Его имя будет названо на предстоящем 14 октября в Ереване заседании Совета коллективной безопасности ОДКБ на уровне президентов». — сказал он, передает ТАСС.