Աղմկոտ բացահայտում. Քննչական կոմիտեն նոր մանրամասներ է հրապարակել 03/10/2017   15:19  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով բացահայտվել է մշտական բնակության նպատակով Հայաստանի տարածքով ԱՄՆ մեկնումը կազմակերպելու պատրվակով կուբացիներից առանձնապես խոշոր չափերի գումարի հափշտակությունը։
Երևանում գտնվող Կուբայի քաղաքացի Գոմեսսը 2016 թվականին գրավոր հաղորդում է ներկայացրել ՀՀ իրավապահ մարմիններին առ այն, որ իր ընտանիքի անդամների՝ ընդհանուր առմամբ 6 հոգու ՝ ԱՄՆ-ում մշտական բնակության հարցը կազմակերպելու նպատակով իրենից վերցրել են առանձնապես խոշոր չափերի գումար, սակայն մեկնումը չեն կազմակերպել և ոչ էլ գումարն են վերադարձրել։
Կուբայի քաղաքացու հաղորդման հիման վրա հարուցված քրեական գործով նախաքննությունը 2017 թվականի փետրվարից իրականացվում է ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում։ Իրականացված մեծածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել առ այն, որ Կուբայում բնակվելու ընթացքում ոմն Բարբարա խոստացել է Գոմեսսին Հայաստանում կազմակերպել վերջինիս ընտանիքի անդամների և հարազատների, ընդհանուր առմամբ 6 հոգու, մեկնումը ԱՄՆ՝ մշտական բնակության համար։ Ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ նշված 6 անձինք Հավանա-Մոսկվա-Երևան չվերթով ժամանել են Հայաստան։ Այստեղ նրանց հետ հանդիպել են Կուբայի երկու այլ քաղաքացի և ԱՄՆ մեկնելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերը ձևակերպելու պատրվակով վերցրել առանձնապես խոշոր չափերի գումար. նախնական տվյալներով՝ 36.300 ԱՄՆ դոլար և 2.000 եվրո։
Քննությամբ պարզվել է ոմն Բարբարայի ինքնությունը, բավարար փաստական տվյալներ ձեռք բերվել՝ առերևույթ հանցագործություն կատարած անձանց շրջանակի վերաբերյալ:
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ Կուբայի հանրապետության քաղաքացի Բարբարային  մարտի 4-ին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (առանձնապես խոշոր չափերով խարդախություն): Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ մյուս անձանց հայտնաբերելու, բազմակողմանի, օբյեկտիվ եւ լրիվ քննությունն ապահովելու ուղղությամբ։
Տեղեկացնում ենք, որ, ըստ քննության տվյալների, Բարբարայի և նրա գործընկերների գործողություններից տուժել են Երևանում գտնվող Կուբայի՝ նաև այլ քաղաքացիներ։
Տուժած անձինք կարող են դիմել ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչություն (հասցե` ՀՀ, քաղաք Երևան, Մամիկոնյանց  46/5) կամ զանգահարել 011 880-089, 011 880- 007 հեռախոսահամարներով:

СК Армении обнародовал новые подробности по громкому делу о приключении кубинцев в Ереване 03/10/2017   16:16  |  Криминальная хроника
В рамках уголовного дела, расследуемого Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА,  раскрыт случай хищения особо крупной суммы у кубинцев под предлогом организации их  отъезда через территорию Армении в США на постоянное место жительство.
Как сообщает пресс-служба СК Армении, находящийся в Ереване гражданин Кубы Гомес в 2016 году представил письменное заявление в правоохранительные органы РА, согласно которому у него взяли сумму в особо крупных размерах для организации отъезда членов его семьи в количестве 6 человек в США на постоянное место жительство, однако их отправку так и не организовали, а деньги не вернули.
Предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному на основе заявления гражданина Кубы, с февраля 2017 года проводится Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА. В результате проведенных крупномасштабных следственных действий добыто достаточно доказательств того, что в ходе проживания на Кубе некто Барбара пообещала Гомесу организовать в Армении отъезд членов его семьи и родственников в количестве шести человек в США на ПМЖ. Согласно достигнутой договоренности, указанные шестеро лиц прибыли рейсом “Гавана-Москва-Ереван” в Армению. Здесь они встретились с двумя другими гражданами Кубы и под предлогом оформления необходимых документов для их выезда в США у них взяли сумму в особо крупных размерах: по предварительным данным, 36.300 долларов США и 2 000 евро.
Следствием установлена личность Барбары. Добыто достаточно фактических доказательств относительно круга предполагаемых преступников.
По совокупности добытых доказательств гражданке Кубы Барбаре 4-го марта было предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 178(Мошенничество, совершенное в особо крупных размерах) Уголовного кодекса РА. В отношении нее избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Предпринимаются необходимые следственные и иные процессуальные действия, направленные на обнаружение остальных лиц, обеспечение всестороннего, объективного и полного расследования дела.
СК сообщает, что, согласно данным следствия, от действий Барбары и ее сообщников пострадали и другие граждане Кубы, находящиеся в Ереване.
“Пострадавшие могут обратиться в Главное управление по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА(адрес: РА, город Ереван, Мамиконянца 46/5)или позвонить по следующим номерам: - 011 880-089, 011 880- 007”, - отмечается в сообщении.