Ընտրական իրավունքների խախումների քննարկման պատշաճ վերահսկողություն կիրականացվի. ստեղծվել է ՔԿ աշխատանքային խումբ 03/09/2017   17:05  |  Ընտրական իրավունք
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Աղվան Հովսեփյանը հրաման է ստորագրել՝ առաջիկա խորհրդարանական ընտրությունների և հետընտրական շրջանի համար աշխատանքային խումբ ստեղծելու մասին:
Ինչպես տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայք-էջից, աշխատանքային խմբի ստեղծումը նպատակ ունի առաջիկա  խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ և դրանից հետո քաղաքացիների ընտրական իրավունքների խախումների վերաբերյալ հաղորդումների քննարկման նկատմամբ պատշաճ վերահսկողություն իրականացնել և գործունեությունը համակարգել:
Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի ծառայողներից կազմված  աշխատանքային խումբը գլխավորում է Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեի տարածքային քննչական վարչությունների գործունեության վերահսկողության գլխավոր վարչության պետ  Թաթուլ Պետրոսյանը, աշխատանքային խմբի կազմում են խմբի ղեկավարի տեղակալ Գագիկ Մարկոսյանը, ՔԿ քրեական գործերի քննության աջակցության վարչության պետ Գրիգոր Սարգսյանը, Երևան քաղաքի քննչական վարչության պետի տեղակալ Ահարոն Ներսիսյանը,  ԶՔԳՎ վերահսկողության վարչության պետ Արթուր Մելիքյանը: Աշխատանքային խմբի կազմում են ՀԿԳ քննիչներ, Քաղաքացիների ընդունելության կազմակերպման բաժնի պետը:
Հրամանի համաձայն՝ ՔԿ  մինչդատական վարույթ իրականացնող մարմինների և ստորաբաժանումների պետերը ընտրությունների օրը՝ ապրիլի 2-ին, պետք է  իրականացնեն ուժեղացված տարբերակով ծառայություն՝ միաժամանակ Քննչական կոմիտեի ծառայողների համար հնարավորություն ընձեռելով ՀՀ ազգային ժողովի հերթական ընտրություններին մասնակցելու համար:
2017 թվականի ապրիլի 2-ին ծառայության մեջ կներգրավվեն  ՔԿ ծառայողների 100%-ը։
Ընտրությունների ընթացքում ու դրան հաջորդող շրջանում քաղաքացիների ընտրական իրավունքի խախտումների վերաբերյալ բոլոր հաղորդումներին ՔԿ ծառայողները պետք է արագ արձագանքեն, սեղմ ժամկետում պետք է կազմակերպվի  հաղորդումների քննարկում՝ առավել փորձառու քննիչների ներգրավմամբ։  Միաժամանակ, ՔԿ նախագահը հանձնարարել է ապահովել ընտրախախտումների վերաբերյալ ՔԿ մուտք եղած հաղորդումների քննարկման, քննության արդյունքների մասին հրապարակայնությունը։

В СК Армении создана рабочая группа в преддверии парламентских выборов 03/09/2017   17:59  |  Избирательное право
Председатель Следственного комитета Армении Агван Овсепян подписал приказ о создании рабочей группы на период предстоящих парламентских выборов и после них.
Как сообщает пресс-служба СК, создание рабочей группы имеет своей целью осуществление надлежащего контроля за обсуждением сообщений о нарушениях избирательных прав граждан в ходе предстоящих выборов в парламент и после них и координацию деятельности.
Рабочую группу в составе служащих Следственного комитета Республики Армения возглавляет начальник Главного управления по контролю за деятельностью территориальных следственных управлений Татул Петросян. В ее состав вошли заместитель руководителя группы Гагик Маркосян, начальник управления по содействию в расследовании уголовных дел Григор Саркисян, заместитель начальника следственного управления по городу Ереван Агарон Нерсисян, начальник контрольного управления ГВСУ Артур Меликян. В состав рабочей группы также вошли следователи по расследованию особо важных дел, начальник отдела по организации приема граждан.
Согласно приказу, начальники органов и подразделений СК, осуществляющих досудебное производство, в день выборов, 2-го апреля, должны нести службу в усиленном режиме, в то же время предоставив служащим Следственного комитета возможность принять участие в очередных выборах в Национальное Собрание.
К осуществлению службы  2-го апреля 2017 года будут привлечены 100% служащих СК.  На все поступающие в  ходе выборов и в последующий за ними период сообщения о нарушениях избирательных прав граждан служащие СК должны оперативно реагировать. В сжатые сроки должно быть организовано обсуждение поступивших сообщений с привлечением более опытных следователей. В то же время председатель СК поручил обеспечить открытость итогов обсуждений поступивших сообщений и результатов расследования.