Առանց ուսուցման պետական նմուշի դիպլոմներ՝ երրորդ անձանց համար՝ նաև ԱՄՆ-ում 03/03/2017   15:24  |  Քրեական խրոնիկոն
«Պրոգրես» համալսարանում արձանագրվել է առանց ուսուցման պետական նմուշի ավարտական դիպլոմ ձեռք բերելու վերաբերյալ առևտրային կաշառքի մի քանի դեպք:
Այսպես, «Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ միջնորդը, տեղեկանալով, որ մի կին երրորդ անձի համար ցանկանում է առանց ուսուցման ձեռք բերել պետական նմուշի ավարտական դիպլոմ, համաձայնել է օգնել և դիմել է հիշյալ համալսարանի ռեկտորին: Նա էլ դուրս է գրել նշված համալսարանի ավարտական դիպլոմ և պահանջել 800 ԱՄՆ դոլար առևտրային կաշառք՝ այդ գումարից 100 ԱՄՆ դոլարը միջնորդին թողնելու պայմանով:
Միջնորդը, ստանալով պահանջված գումարը, իրեն հասանելիք 100 ԱՄՆ դոլարը վերցրել է, իսկ մնացած 700 ԱՄՆ դոլարը տվել է համալսարանի ռեկտորին: Արդյունքում՝ բազմաքայլ օպերացիան հանգուցալուծում է ստացել. ստացած առևտրային կաշառքի դիմաց ռեկտորը պատրաստել է պաշտոնական փաստաթուղթ հանդիսացող «Պրոգրես» համալսարանի բժշկական քոլեջն ավարտելու մասին դիպլոմը և իրացրել միջնորդին, նա էլ՝ իրեն դիմած կնոջը, վերջինս էլ՝ երրորդ անձին:
Հաջորդ «գործարքն» արդեն դուրս է եկել Հայաստանի սահմաններից. միջնորդը, իմանալով, որ ԱՄՆ քաղաքացին (2017թ. փետրվարի 24-ից հետախուզվում է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 200-րդ հոդվածի 1-ին մասի՝ առևտրային կաշառք, մեղադրանքով) ցանկություն ունի առանց ուսուցման երրորդ անձանց տվյալներով ձեռք բերել պետական նմուշի ավարտական դիպլոմներ, կրկին համաձայնել է օգնել նրան և դիմել է ռեկտորին, նա համաձայնել և պահանջել է շուրջ 5.000 ԱՄՆ դոլար և դուրս գրել համալսարանի և քոլեջի՝ թվով վեց հատ դիպլոմ՝ այն հանձնելով միջնորդին, նա էլ փոխանցել է պատվիրատու կնոջը:
ՀՀ քրեական օրենսգրքի 200-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվում է։
12:05 10/02/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՏարիներ առաջ ԲՈւՀ-ից դուրս մնացած եղբայրները 900 000 ՀՀ դրամի դիմաց ռեկտորի օգնությամբ իրավագիտության դիպլոմ են ձեռք բերել
09:23 03/02/2017  |  ՄամուլԻ վերջո, ո՞ր բուհերն էին կեղծ վկայականներ տվել. «Ժողովուրդ»
12:45 20/01/2017  |  Քրեական խրոնիկոն«Սուրբ Թերեզայի» անվան բժշկական համալսարանի ռեկտորի «աջակցությամբ» կեղծ դիպլոմներ են ստացել
14:40 13/01/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԿեղծ ավարտական դիպլոմներ են հատկացրել դասընթացներին չմասնակցած, իսկ առանձին դեպքերում՝ նաև քննություններին չներկայացած անձանց. ԱԱԾ
15:48 18/11/2016  |  Քրեական խրոնիկոն5 ուսանողներ, քննություններին չմասնակցելու պարագայում, պետական նմուշի դիպլոմներ են ստացել
13:54 10/09/2016  |  Քրեական խրոնիկոնԳրեթե տասը տարի առաջ դուրս մնացած ուսանողին վերականգնել է ու դիպլոմ շնորհել
12:45 11/02/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱյլ դպրոցի աշակերտին դիպլոմ տալու համար քոլեջի տնօրենը դատապարտվեց եւ համաներվեց
12:03 11/02/2014  |  Քրեական խրոնիկոնՀումանիար-տեխնիկական քոլեջի տնօրենը խոստովանեց կեղծիքը
14:49 24/01/2014  |  Քրեական խրոնիկոն«Արթիկ» քրեակատարողական հիմնարկի ծառայողը կեղծ դիպլոմով փորձել է նոր պաշտոն ստանալ. ՀՔԾ

Случаи взяточничества выявлены в одном из вузов Армении 03/03/2017   16:45  |  Криминальная хроника
В университете “Прогресс” зафиксированы случаи взяточничества, связанные с приобретением диплома государственного образца без прохождения обучения.
По сведениям “ФактИнфо”, посредник, узнав о намерении некой женщины заполучить диплом государственного образца без прохождения обучения, согласился помочь ей и обратился к ректору вышеупомянутого вуза, который, в свою очередь выписал диплом об окончании университета и потребовал за это коммерческую взятку в размере 800 долларов США с условием, что оставит $100 посреднику.
Посредник, получив затребованную сумму, отложил причитающиеся ему $100, а остальную сумму  в размере $700 передал ректору университета. В итоге многоходовая операция дошла до развязки: ректор подготовил являющийся официальным документом диплом об окончании медицинского колледжа при университете “Прогресс” и продал его посреднику, а тот, в свою очередь, - обратившейся к нему женщине, а она – третьему лицу.
Следующая сделка вышла за пределы Армении. Посредник, узнав о том, что гражданин США(разыскивается с 24-го февраля по обвинении в совершении деяния, предусмотренного ч. 1 ст.200 УК Армении(Коммерческая взятка) хочет приобрести на имя третьих лиц диплом государственного образца без прохождения обучения, вновь согласился помочь ему и обратился к ректору, который потребовал за это 5 тыс. долларов США  и выдал  шесть дипломов об окончании колледжа и университета, передав их посреднику, а тот, в свою очередь, - жене заказчика.
Предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по признакам части 1 статьи 200 (Коммерческая взятка) УК Армении, продолжается.