Նախագահ Սերժ Սարգսյան. Հայաստանը խաղաղասեր երկիր է. քաջ գիտակցում ենք խաղաղ կյանքի կարևորությունը 03/02/2017   10:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
Այս տարի դիվանագետի տոնը հոբելյանական է, քանզի 25 տարի առաջ՝ հենց այս օրը, Հայաստանն անդամակցեց Միավորված ազգերի կազմակերպությանը՝ իրագործելով միջազգային հանրության լիիրավ անդամ դառնալու մեր ժողովրդի նվիրական երազանքը։ Այս մասին նշվում է Դիվանագետի օրվա առթիվ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հղած ուղերձում:
Շնորհավորելով դիվանագետներին Դիվանագետի օրվա կապակցությամբ՝ ՀՀ նախագահը նշում է, որ քառորդ դար առաջ, երբ Հայաստանը կրկին տեղ զբաղեցրեց համաշխարհային քաղաքական քարտեզի վրա, երկրի և արտաքին աշխարհի միջև կապը առաջին հերթին սկսեց իրականացվել դիվանագետների միջոցով:
Պատահական չէ, որ այս խորհրդանշական օրը հռչակվել և ավանդաբար նշվում է որպես հայ դիվանագետի մասնագիտական տոն, նշվում է ուղերձում։
«Անշուշտ, մեծ է հազարամյա պատմություն, հարուստ ավանդույթներ և մշակույթ ունեցող երկրի` անկախ Հայաստանի և նրա քաղաքացիների շահերի պաշտպանության պատասխանատվությունը: Դիվանագետի ծառայության առանձնահատկություններից մեկը համարվում է հասարակության համար նրա գործունեության մեծ մասի անտեսանելի մնալը։ Հավատացած եղեք, որ ձեր կատարած աշխատանքը մեզ համար տեսանելի է և դրվատանքի արժանի»,- նշել է երկրի ղեկավարը։
Սերժ Սարգսյանը նշում է նաև, որ այսօր էլ երկրի առջև ծառացել են բազում մարտահրավերներ: Դրանց դիմագրավելու ջանքերում մեծ են ակնկալիքներն ու պահանջները դիվանագետներից: «Ինչպես հայ զինվորը՝ սահմանին, այդպես էլ դուք՝ արտերկրում և արտաքին գործերի նախարարության աշխատակազմում, ոչ մի րոպե չպետք է թուլացնեք ձեր զգոնությունը՝ մշտապես պատրաստ լինելով հակազդելու մեր պետականության և ազգային շահերի դեմ ուղղված ոտնձգություններին։
Մեզ շրջապատող աշխարհաքաղաքական իրողություններն իրենց յուրահատուկ կնիքն են դրել նաև մեր դիվանագիտական ծառայության վրա: Մասնագիտական բարձր պատրաստվածության պահանջներից զատ, թերևս, ավելի շատ, քան այլ երկրների դիվանագետների պարագայում, ձեր աշխատանքը պահանջում է անմնացորդ նվիրվածություն և սեր հայրենիքի հանդեպ: Այդպես է, երբ ներկայացնում ես մի երկիր, որին պարտադրվել է պատերազմ ու շրջափակում»,- նշվում է ՀՀ նախագահի ուղերձում:
Երկրի ղեկավարն ընդգծում է, որ Հայաստանը խաղաղասեր երկիր է: «Մենք` հայերս, դարեր շարունակ գոյապայքար ենք մղել մեր նախնիների երկրում ազատ ապրելու իրավունքի համար, ուստի քաջ գիտակցում ենք խաղաղ կյանքի կարևորությունը: Դիվանագետների ուսերին է դրված մեր երկրի խաղաղ և կայուն զարգացման համար համապատասխան պայմանների ապահովման պատասխանատվության կարևորագույն բաժինը: Վստահ եմ, որ դուք գիտակցում եք այդ պատասխանատվությունը և պատրաստ եք պատվով կրել այն:
Համոզված եմ, որ այսուհետ ևս հավուր պատշաճի ներկայացնելով մեր երկիրը, մեր դիրքորոշումներն ու մոտեցումները, ձեր ակտիվ ներգրավվածությամբ դրանք առավել լսելի ու ընկալելի դարձնելով միջազգային հարթակներում, կշարունակեք էական ներդրում կատարել մեր երկրի արտաքին անվտանգության ամրապնդման գործում»,- ասվում է ՀՀ նախագահի ուղերձում:
Դիվանագետներին շնորհավորելով Դիվանագետի օրվա կապակցությամբ՝ ՀՀ նախագահը մաղթում է նրանց անսպառ եռանդ՝ լավագույնս ի կատար ածելու իրենց վստահված առաքելությունը, և նորանոր ձեռքբերումներ` հանուն հայրենիքի առաջընթացի և բարօրության։

Президент Армении поздравил дипломатов с профессиональным праздником 03/02/2017   10:30  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян направил в четверг поздравительное послание по случаю отмечаемого 2-го марта Дня дипломата. Текс послания приводит пресс-служба главы государства:
“Уважаемые дипломаты,
Поздравляю вас с Днём дипломата!
В этом году праздник дипломата юбилейный, поскольку 25 лет назад именно в этот день Армения стала членом Организации объединённых наций, осуществив заветную мечту нашего народа стать полноправным членом международного сообщества.
Четверть века назад, когда Армения вновь заняла место на политической карте мира, связь между нашей страной и внешним миром, в первую очередь начала осуществляться посредством наших дипломантов. Не случайно, что этот символический день провозглашён и традиционно отмечается как профессиональный праздник армянских дипломатов.
Несомненно, велика ответственность отстаивать интересы страны, имеющей тысячелетнюю историю, богатые традиции и культуру - независимой Армении и её граждан. Одной из особенностей дипломата считается то, что для большей части общества его деятельность остаётся незаметной. Будьте уверены, что ваша работа для нас заметна и достойна почитания.
И сегодня перед нашей страной стоят многие вызовы. В противостоянии им велики ожидания и требования от вас - наших дипломатов. Как армянский солдат на границе, так и вы за рубежом и в аппарате министерства иностранных дел ни одной минуты не должны ослаблять свою бдительность, будучи всегда готовыми противостоять посягательствам против нашего государства и национальных интересов.
Окружающие нас геополитические реалии свою особую печать оставили также на нашей дипломатической службе. Кроме требования высокой профессиональной подготовки, возможно, ещё больше, чем в случае дипломатов других стран, ваша работа требует безраздельной преданности и любви к родине. Это так, когда представляешь страну, которой навязаны война и блокада.
Армения - миролюбивая страна. Мы, армяне, многие века вели борьбу за существование за право спокойно жить в стране наших предков, следовательно, хорошо осознаём важность мирной жизни. На плечи дипломатов возложена важнейшая часть ответственности за обеспечение соответствующих усилий для мирного и стабильного развития нашей страны. Уверен, что вы осознаёте эту ответственность и готовы с честью её выполнить.
Уверен, что и впредь, должным образом представляя нашу страну, наши подходы и позиции, своим активным участием сделаете их более слышимыми и понятными международному сообществу, продолжите вносить существенный вклад в дело укрепления внешней безопасности нашей страны.
Уважаемые дипломаты,
Вновь поздравляя с Днём дипломата, желаю неистощимой энергии, чтобы наилучшим образом реализовать доверенную вам миссию, и новых достижений во имя прогресса и благоденствия нашей родины".