Ադրբեջանում ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ խտրական վերաբերմունքը պետական քաղաքականության մաս է. Վիգեն Սարգսյան 02/14/2017   12:07  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանից ժամանակավոր ապաստան ուխնդրել Ադրբեջանի քաղաքացի Շահին Միրզոևի քայլը ևս մեկ վկայություն է այն հանգամանքի, որ հարևան երկրում ազգային փոքրամասնությունների նկատմամբ խտրական վերաբերմունքը շարունակում է մնալ պետական քաղաքականություն:
Լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը:
«Մենք, ստանալով նման խնդրանք Ադրբեջանի քաղաքացու կողմից, անմիջապես քննարկել ենք այն և եկել ենք եզրահանգման, որ այդ խնդրանքը մերժելու հիմքեր չունենք»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց նախարարը:
Նա հավելեց, որ Հայաստանի Հանրապետությունը, փոխգործակցելով միջազգային կառույցների հետ, ամեն ինչ անելու է Ադրբեջանի քաղաքացու իրավունքները պաշտպանելու և նրա համար մշտական ապաստան գտնելու համար:
Հայաստանի իշխանություններին է դիմել Շահին Միրզոևը՝ խնդրելով իրեն տրամադրել ժամանակավոր ապաստան, քանի որ հանդիսանալով Թալիշական մշակույթի խորհրդի անդամ, Թալիշական ազատագրական շարժման մասնակից, «Թոլիշի Սադո» թերթի թղթակից ստիպված է եղել փախչել Ադրբեջանից՝ ազգային և կրոնական փոքրամասնությունների հանդեպ բռնաճնշումների ու նրանց իրավունքների կոպտագույն ոտնահարումների պատճառով, և ընտանիքով ժամանել Հայաստան։
20:16 30/01/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ պաշտպանության նախարարի գլխավորած պատվիրակությունը մեկնել է Իրան
19:17 27/01/2017  |  ԼՐԱՀՈՍ2016-ը մեզ համար եղավ նաև որոշակի քննության տարի. Վիգեն Սարգսյան
19:56 19/01/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՊաշտպանության նախարարը քննարկել է տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր
17:45 28/12/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀաստատվել է «Զորակոչի գործընթացի լուսաբանման միջոցառումների ցանկը»
19:48 27/12/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՎիգեն Սարգսյանը հանդիպել է կամավորական ջոկատների հրամանատարների հետ
21:12 28/11/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՎիգեն Սարգսյանի գլխավորած պատվիրակությունը ուղեւորվեց Մոսկվա
19:47 22/11/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՎիգեն Սարգսյանը պատվոգրեր է հանձնել հեռուստառադիոընկերության մի խումբ աշխատակիցների

Дискриминация в отношении нацменьшинств является частью государственной политики Азербайджана – глава Минобороны Армении 02/14/2017 12:45 | Лента новостей
Поступок Шахина Мирзоева, попросившего временное убежище в Армении, является еще одним доказательством того, что дискриминация в отношении национальных меньшинств является частью государственной политики Азербайджана. Об этом, как передает “Арменпресс”, заявил журналистам министр обороны Армении Виген Саркисян.
“Получив подобное прошение от гражданина Азербайджана, мы сразу же рассмотрели его и пришли к выводу, что у нас нет оснований для отказа”,- сказал министр обороны Армении.
Он добавил, что Армении при сотрудничестве с международными организациями сделает все, чтобы защитить права гражданина Азербайджана и найти для него постоянное убежище.
Как сообщил в субботу пресс-секретарь министерства иностранных дел Армении Тигран Балаян, к властям Армении обратился Шахин Мирзоев с просьбой о предоставлении временного убежища, поскольку, являясь членом Совета талышской культуры, участником Талышского освободительного движения, сотрудником газеты “Толыши Садо”, был вынужден бежать из Азербайджана из-за гонений против национальных и религиозных меньшинств и грубейшего попрания их прав и вместе с семьей прибыть в Армению.