Լապշինի գործը դառնալու է հակադարձ նախադեպ` մեծացնելով հետաքրքրությունն Արցախի նկատմամբ. Ռուբեն Մելիքյան 02/08/2017   11:08  |  Միջազգային լրահոս
Ադրբեջանին չի հաջողվելու բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի գործը դարձնել իրավական նախադեպ, քանի որ դրա հիմքում ընկած փաստարկումը մերժելի է ժողովրդավարական բնույթ ունեցող որևէ պետության կամ հաստատության համար:
Այս մասին հայտարարել է Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը՝ արձագանքելով Բելառուսի կողմից Լապշինի արտահանձնմանն Ադրբեջանին:
«Բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինի քրեական հետապնդումը նախաձեռնելով՝ Ադրբեջանը նպատակ է հետապնդել նախադեպ ձևավորելով լռեցնել Արցախի վերաբերյալ ազատ խոսքը և վախեցնել Արցախ այցելել ցանկացողներին:
Մարդու հիմնարար իրավունքների բուն էությանը հակասող մեղադրանքների հիման վրա հայտնի բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինին շուրջ երկու ամիս անազատության մեջ պահելուց հետո՝ փետրվարի 7-ին, Բելառուսը նրան հանձնել է Ադրբեջանին:
Լապշինի քրեական հետապնդումը նախաձեռնելով Ադրբեջանը նպատակ է հետապնդել նախադեպ ձևավորելով լռեցնել Արցախի վերաբերյալ ազատ խոսքը և վախեցնել Արցախ այցելել ցանկացողներին:
Այնուհանդերձ, Ադրբեջանին չի հաջողվելու Լապշինի գործը դարձնել իրավական նախադեպ, քանի որ դրա հիմքում ընկած փաստարկումը մերժելի է ժողովրդավարական բնույթ ունեցող որևէ պետության կամ հաստատության համար:
Ավելին, Լապշինի գործը դառնալու է հակադարձ նախադեպ` մեծացնելով մարդու իրավունքների գաղափարախոսությանն ազնվորեն նվիրված իրավապաշտպանների, խոսքի ազատությանն ազնվորեն նվիրված լրագրողների հետաքրքրությունն Արցախի նկատմամբ: Սփյուռքի կառույցներին, հայկական իրավապաշտպան ու լրագրողական համայնքներին կոչ եմ անում ներգրավվել Լապշինի գործը հակադարձ նախադեպ դարձնելու գործընթացին»,- նշել է Մելիքյանը:
17:48 06/02/2017  |  Միջազգային լրահոսԼապշինը Բելառուսի Գերագույն դատարանում բողոքարկել Է իրեն Ադրբեջանին հանձնելու վճիռը
17:28 03/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԼապշինի գործը նպատակ է հետապնդում լռեցնել Արցախի վերաբերյալ ազատ խոսքը. ԼՂՀ ՄԻՊ
13:56 02/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԼապշինի գործով ՀՀ ՄԻՊ-ն աշխատում է հեղինակավոր կազմակերպությունների հետ
13:04 01/02/2017  |  Միջազգային լրահոսՌԴ ՄԻՊ-ն անթույլատրելի է համարել լրագրող Լապշինի հանձնումը Ադրբեջանին
17:40 27/01/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԵԱՀԿ ներկայացուցիչը տեղեկացված է, որ Լապշինին Ադրբեջանում սպասվում են ծանր պատիժներ

Омбудсмен НКР: дело Лапшина превратится в прецедент противоположного характера, увеличив интерес к Карабаху 02/08/2017 11:40 | Международные новости
Азербайджану не удастся превратить дело Лапшина в правовой прецедент, поскольку лежащая в основе него аргументация неприемлема для какой-либо демократической страны либо учреждения. Об этом говорится в комментарии омбудсмена Нагорно-Карабахской Республики (НКР) Рубена Меликяна в связи с экстрадицией Александра Лапшина в Азербайджан.
Он напомнил, что известного блогера Александра Лапшина, которого около 2 месяцев держали в заключении на основании противоречащих сути основополагающих прав человека обвинений, 7 февраля Беларусь экстрадировала в Азербайджан.
“Инициировав уголовное преследование блогера Лапшина, Азербайджан ставил целью созданием прецедента подавить свободу слова относительно Арцаха и запугать желающих посетить НКР”, – сказал Рубен Меликян.
Более того, по словам Меликяна, дело Лапшина превратится в прецедент противоположного характера, увеличив интерес искренне приверженных идеологии прав человека правозащитников, искренне преданных свободе слова журналистов к Арцаху.
“Призываю структуры Диаспоры, армянские правозащитные и журналистские сообщества подключиться к процессу создания прецедента противоположного характера”, – заявил Рубен Меликян.