Գյումրիում ներդրումների ծրագրին կմիանան 22 գործարարներ. նրանք այսօր Հայաստանի երկրորդ քաղաքում են 02/03/2017   12:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանի հետ հունվարի 26-ին կառավարությունում կայացած հանդիպումից հետո մի խումբ գործարարներ ցանկություն են հայտնել ներդրումներ կատարել Գյումրիում:
«Կումայրի» արգելոց տանող երկու՝ Շիրազի և Ռուսթավելու փողոցների վերականգնման ուղղությամբ ներդրումային ծրագրի կիրականացմամբ հետաքրքրված գործարարները փետրվարի 3-ին ժամանել են Գյումրի:
Նրանք հենց վարչապետի հետ տեղում կծանոթանան ծրագրվող աշխատանքներին:
Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց ՀՀ արդյունաբերողների և գործարարների միության նախագահ Արսեն Ղազարյանը, ով ևս որպես գործարար պատրաստակամություն է հայտնել ներդրումներ կատարելու»: Մենք կփորձենք այս կարճ ժամանակում այս երկու փողոցների վերանորոգմամբ սկսել «Կումայրի» արգելոցի վերականգնման ծրագիրը, որն էլ իր հերթին կմեծացնի Գյումրու գրավչությունը: Սրանով լուրջ մարտահրավեր ենք նետում Գյումրու զարգացմանը»,-ասաց Ղազարյանը:
Վարչապետի հետ ունեցած հանդիպմանը 22 գործարարներ են ցանկություն հայտնել միանալու ծրագրին, և նրանցից մի քանիսն արդեն ներդրում կատարել են: Քանի որ քաղաքի զարգացումը սկսվում է օդանավակայանից գործարարների այցի առաջին կանգառը կլինի «Շիրակ» օդանավակայանը:
«Նախ և առաջ անհրաժեշտ է ունենալ միջազգային չափորոշիչներին համապատասխան պայմաններ օդանավակայանում, ոչ միայն, այսպես կոչված, «լոուքոսթերների» համար, այլև այլ ավիաընկերությունների»,-նկատեց Ղազարյանը:
Նրա տեղեկացմամբ՝ նախնական տվյալներով՝ մոտ 10 միլիոն դոլարի ներդրում կիրականացվի «Շիրակ» օդանավակայանում, իսկ 200 միլիոն դոլարի՝ «Կումայրի» արգելոցում: Արգելոցի վերանորոգումը լինելու է փուլերով:

Более 20 бизнесменов после встречи с премьером Армении заявили о готовности инвестировать в Гюмри 02/03/2017   13:30  |  Лента новостей
Группа предпринимателей после состоявшейся  26-го января в правительстве встречи с премьер-министром Армении Кареном Карапетяном выразила готовность инвестировать в Гюмри.
Группа бизнесменов, которые готовы вложить средства в реставрацию улиц Шираза и Руставели, ведущих к заповеднику “Кумайри”, сегодня находится во втором по величине городе Армении.
Вместе с премьер-министром Армении Кареном Карапетяном они ознакомятся с ситуацией на месте. Об этом “Арменпресс” сообщил председатель Союза промышленников и предпринимателей Армении Арсен Казарян, который также выразил готовность инвестировать в Гюмри.
К инвестиционной программе в Гюмри присоединятся 22 бизнесмена, некоторые из них уже вложили определенные средства в реализацию программ в Гюмри. Первая остановка делегации – аэропорт “Ширак”.
“Прежде всего, надо иметь аэропорт, соответствующий международным стандартам, который будет готов обслуживать не только авиакомпании-лоукостеры, но и другие”,- сказал Арсен Казарян. По его сведениям, в аэропорт “Ширак” будет инвестировано около 10 млн долларов, а в заповедник “Кумайри” - около 200 млн долларов. Реставрация заповедника будет идти в несколько этапов.