Ինչպես կարող է բանակից զորացրվածը դիվերսիոն խմբի կազմում ներթափանցել միջդիրքային տարածք. ԼՂՀ ՊԲ 02/02/2017   12:28  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Ինչպե՞ս կարող է բանակից զորացրված զինծառայողը՝ զինվորականի համազգեստով, սպառազինված ու առավել եւս դիվերսիոն խմբի կազմում ներթափանցել հակամարտ զորքերի միջդիրքային տարածք:
Այս մասին հայտարարել է ԼՂՀ ՊԲ մամուլի խոսնակ Սենոր Հասրաթյանը՝ անդրադառնալով Ադրբեջանի ՊՆ-ի հայտարարությանը, որով վերջինս հապշտապ հրաժարվել է գերեվարված իր զինծառայողից:
Ադրբեջանը հրաժարվել է գերեվարված իր զինծառայողից
Սենոր Հասրաթյանը, մասնավորապես, գրել է.
«Երեկ՝ փետրվարի 1-ին, ժամը 23:30-ի սահմաններում, ի պատասխան ԼՂՀ պաշտպանության նախարարության կողմից տարածված դիվերսիոն-հետախուզական գործողության մասին հաղորդագրության, Ադրբեջանի ռազմական գերատեսչությունը հանդես է եկել հերքումով, որում մասնավորապես ասվում է, թե իբր հայկական ուժերի կողմից գերեվարված ադրբեջանցի Էլնուր Հյուսեինզադեն, որպես կարգազանց զինծառայող, զորացրված է եղել զինված ուժերի շարքերից եւ ներկա ժամանակ տվյալ անձը հաշվառված չէ Ադրբեջանի զինված ուժերում:
Որ ադրբեջանական կողմը յուրաքանչյուր անելանելի վիճակում հայտնվելու դեպքում պատրաստ է հրաժարվել սեփական զինվորից եւ նրան ներկայացնել նախ՝ դասալիք, իսկ ապա նաեւ՝ իր զինված ուժերի հետ որեւէ կապ չունեցող անձ, հասկանալի է եւ ամբողջությամբ տեղավորվում է ադրբեջանական տրամաբանության մեջ:
Սակայն անտրամաբանական ու նաեւ անհասկանալի է, թե  ինչպես կարող է բանակից զորացրված զինծառայողը՝ զինվորականի համազգեստով, սպառազինված ու առավել եւս դիվերսիոն խմբի կազմում ներթափանցել հակամարտ զորքերի միջդիրքային տարածք, փորձել կատարել հատուկ նշանակության գործողություն եւ արդյունքում հայտնվել հայերի ձեռքում…
Ահա եւ ձեզ ադրբեջանական մտածելակերպ»:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 1-ին,  ժամը 15.00-ի սահմաններում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիսային (Թալիշ) ուղղությամբ հակառակորդը, օգտագործելով եղանակային մառախլապատ պայմանները, ձեռնարկել է հետախուզա-դիվերսիոն ներթափանցման փորձ:
Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից սեփական զինվորից հրաժարվելը հանցագործություն է. Դավիթ Բաբայան
Կազմակերպված հակադիվերսիոն գործողության արդյունքում՝ առաջնագիծը պաշտպանող հայկական ուժերին հաջողվել է գերեվարել ադրբեջանական բանակի զինծառայող, 1995թ. Բարդա քաղաքում ծնված Էլնուր Հյուսեին Զադեին: Ըստ հավաստի տվյալների՝ հակառակորդը տվել է նաեւ առնվազն 1 վիրավոր, որն, ի դեպ, պաշտոնապես հաստատվել է Ադրբեջանի ՊՆ-ի կողմից այսօր տարածված հաղորդագրությամբ:

Баку готов в любой безвыходной ситуации отречься от своего военнослужащего – Минобороны НКР 02/02/2017   12:52  |  Карабахский конфликт
Заявление Баку о якобы непричастности взятого 1 февраля в плен армянскими силами азербайджанского солдата свидетельствует о его готовности отказаться от своего военнослужащего, считает пресс-секретарь Министерства обороны Нагорно-Карабахской Республики полковник Сенор Асратян.
Накануне Минобороны НКР сообщило,  что азербайджанские спецотряды предприняли попытку диверсионной вылазки в северном направлении линии соприкосновения, которая своевременно была пресечена передовыми силами Армии обороны НКР.Армия обороны НКР пресекла попытку диверсии противника, в плен взят азербайджанский солдат“В результате предпринятых антидиверсионных действий, обороняющим  передовую армянским силам удалось взять в плен военнослужащего азербайджанской армии Элнура Гусейна Заде, 1995 года рождения, который родом из города Барда. Согласно достоверным данным, у противника - еще как минимум один раненый, что официально подтверждено в распространенном сегодня заявлении Минобороны Азербайджана", - говорилось в сообщении.
Позже азербайджанское Минобороны заявило, что Элнур Гусейн Заде в ходе службы периодически нарушал воинскую дисциплину, не являлся на службу, а затем был демобилизован и в настоящее время не служит в азербайджанских ВС.
"То, что азербайджанская сторона в любой безвыходной ситуации готова отказаться от собственного военнослужащего и выставлять его сначала дезертиром, а потом лицом, никак не связанным с вооруженными силами, понятно и полностью укладывается в ее логику", - написал Сенор Асратян на своей странице в соцсети Facebook.
"Нелогично и непонятно, каким образом демобилизованный из армии военнослужащий, в военной форме, вооруженный, и тем более в составе диверсионной группы, проник в межпозиционное пространство на линии соприкосновения противоборствующих сил, пытаясь провернуть специальную операцию, и в результате оказался в руках армян. Вот вам и азербайджанское мышление", - добавил он.